وزیرصمت:

800 هزارتن کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شد

1399/08/24 - 09:55 - کد خبر: 31784 نسخه چاپی

نصر: وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای اساسی معطل مانده در گمرکات کشور، تاکنون ۸۰۰ هزار تن آن ترخیص و روانه بازار شده است.

به گزارش نصر، علیرضا رزم حسینی جمعه شب در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در هرمزگان افزود: بخشی از ارز ترخیص کالاهای اساسی یادشده به صورت اعتباری تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه با احتساب کالاهای اساسی در مجموع هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا در گمرکات کشور معطل مانده، بیان داشت: ۴۰۰ هزارتن از این کالاها نیز مربوط به مواداولیه کارخانه‌ها بوده که درهفته‌های آینده ترخیص می‌شود.
وزیر صنعت، معدن وتجارت اظهارداشت: صاحبان کالاها موظف به ترخیص کالاهای معطل مانده درگمرکات هستند.
رزم حسینی همچنین در این نشست به موضوع تحریم اقتصادی دشمن علیه ایران اشاره کرد وگفت: در شرایط کنونی جنگ اقتصادی، تامین کالاهای اساسی از مهم‌ترین اولویت‌ها و دغدغه‌های مسوولان کشور است.
هرمزگان استانی مهم در زمینه تجارت واقتصاد کشور است
وزیر صنعت، معدن وتجارت همچنین دربخشی دیگری از سخنان خود از هرمزگان به عنوان استانی مهم در زمینه تجارت واقتصاد کشور نام برد وگفت: این استان با داشتن پنج منطقه ویژه اقتصادی و ۲ منطقه آزاد قشم وکیش، نقش منحصر به فردی در اقتصاد ایران دارد.
رزم حسینی همچنین در خصوص موضوع‌های مطرح شده از سوی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی هرمزگان و دیگر مسوولان این استان در زمینه مشکلات اقتصادی و همچنین ترخیص کالا در گمرکات وبنادر استان  بیان داشت: موارد مطرح شده بزودی در نشستی با حضور استاندار هرمزگان و مسوولان کشوری بررسی و پیگیری می‌شود.
وی همچنین به دغدغه مسوولان هرمزگان مبنی بر تفویض اختیارات بیشتر به استان‌ها نیز اشاره کرد و اظهارداشت: بخشی از این تفویض اختیارات تاکنون صورت گرفته و اختیارات استانی بیشتر نیز می‌شود.
وزیرصنعت، معدن وتجارت در ادامه به معادن راکد و غیرفعال در کشور اشاره کرد وگفت: براساس بخشنامه صادرشده، چنانچه مسوولان معادن کشور نسبت به فعال سازی آن اقدام نکنند، این معادن به مزایده گذاشته شده و به سرمایه گذار دیگری واگذار خواهدشد.
درنشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هرمزگان که با حضور استاندار، نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های مربوطه تشکیل شد، شماری از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی این استان دیدگاه‌ها و مشکلات خود  از جمله تامین خوراک واحدهای صنایع فولاد، مشکلات ارزی بازرگانان و تجار هرمزگانی، تامین آب شهرک‌های صنعتی استان در مسیر خط انتقال آب شیرین کن، تفویض اختیار تمدید پروانه بهره برداری معادن، حذف عنوان گچ دانه بندی شده از مصادیق موادمعدنی خام و سایر مسایل حوزه صنعت،معدن و تجارت استان را مطرح کردند که رسیدگی به حل این مشکلات دردستورکار وزیر صنعت، معدن وتجارت قرارگرفت.
علیرضا رزم حسینی عصرجمعه با ورود به بندرعباس، خط تولید ماسک سه لایه ویژه کودک و بزرگسالان این شهر و همچنین ساختمان نظام مهندسی معدن هرمزگان را افتتاح کرد.همچنین با حضور وی، ۱۶ واحد معدن غیرفعال درهرمزگان به چرخه فعالیت بازگشت.
رزم حسینی همچنین روز شنبه نیز بازدیدی میدانی از گمرکات و بنادر بندرعباس خواهدداشت که در جریان این بازدید به ارزیابی و بررسی مشکلات موجود در فرآیند ترخیص کالاهای اساسی با حضور مدیران  گمرک و بنادر و سایر مدیران اقتصادی هرمزگان خواهدپرداخت.
انتهای پیام/
800 هزارتن کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار