رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مطرح کرد

سراب، قطب شیلات آذربایجان شرقی

1399/08/21 - 14:31 - کد خبر: 31670 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، گفت: شهرستان سراب، قطب تولید شیلات استان بوده و مقام اول و دوم استان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش نصر، اکبر فتحی در جلسه‌ی بررسی مسائل و مشکلات شیلات و امور آبزیان شهرستان سراب، با حضور داوودی رئیس مجمع نمایندگان استان، ضمن بیان این مطلب، افزود: اقتصاد مقاومتی، رونق تولید، جهش تولید و هر عنوانی که برای سال نامگذاری می‌شود، بدون حضور پویا و فعالیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فرمانداران و مدیران جهادکشاورزی شهرستان‌ها، معنا و مفهومی نخواهد داشت. 
وی ادامه داد: متاسفانه به علت پاره‌ای از نارسایی‌ها، در برخی موارد، موجب به وجود آمدن مشکلات زیرمجموعه‌های بخش کشاورزی از جمله در حوزه شیلات و امور آبزیان و آبیاری تحت فشار در استان و شهرستان سراب شده است که باید با اعمال تمهیدات لازم و مفید حل و فصل شوند.
وی در ارتباط با تهیه خوراک ماهی و مشکلات شهرستان در این خصوص، گفت: با توجه به این‌که درصدی از سویا در خوراک ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سهمیه نهاده‌های دام و طیور و خوراک ماهی هر شهرستان به کارخانجات تهیه خوراک ماهی واگذار می‌شود، در صورت تمایل مدیریت شهرستان مبنی بر دریافت مستقیم خوراک ماهی‌ می‌تواند در قالب تعاونی، اقدام به تاسیس تشکیلات مربوط به این امر کرده و بر اساس تعداد متقاضیان و بهره برداران که دارای پروانه بهره برداری هستند، با ثبت درخواست در سامانه بازارگاه نسبت به دریافت خوراک مورد نیاز خود اقدام کنند.
فتحی در ارتباط با سرمایه در گردش نیز، اظهار کرد: مدیریت شهرستان سراب باید از ظرفیت بنیادهای ذینفع در این خصوص، استفاده بهینه کند؛ در ارتباط با سرمایه در گردش، با محدویت منابع مواجه نیستیم، مشکلات پرورش دهندگان ماهی و آبزیان نیز از جمله چک‌های برگشتی باید در قالب ستاد تسهیل حل شوند. 
وی تصریح کرد: ستاد تسهیل، یک ستاد قانونی است و تصمیمات اتخاذ شده در این ستاد برای تمامی ارگان‌ها و دستگاه‌های عضو، لازم الاجرا است.
وی در خصوص استخرهای پلیمری موجود در شهرستان سراب که در راستای توسعه صنعت شیلات در شهرستان ایجاد شده‌اند، گفت: با توجه به نیاز کشور به تولید بیشتر و تاکیدات رهبر معظم انقلاب، مبنی بر جهش تولید، در هر جایی که بتوان از این استخرها به صورت دو منظوره استفاده کرد، مثلاً هم در امور مربوط به شیلات و هم در زراعت و باغبانی باید به نحو احسن از این استخرها بهره برداری کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، استفاده بهینه از آب کشاورزی و کمک به اقتصاد خانوار کشاورزان را از مهمترین مزایای مزارع دو منظوره بیان کرد و گفت: استخرهای ذخیره آب کشاورزی به منظور ذخیره کردن آب برای فعالیت‌های کشاورزی در کنار چاه‌های آب احداث می‌شوند که با تمهیداتی در حوزه مهندسی این استخرها برای پرورش ماهی، قابل استفاده است که در این سیستم آب قبل از این‌که وارد زمین‌های کشاورزی شود در این استخرها برای پرورش ماهی استفاده می‌شود.
به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، استخرهای ذخیره که در آن ماهی پرورش داده می‌شود، کود ملایمی را برای زمین‌های کشاورزی تامین می‌کنند و طبق برآورد انجام شده، حدود 150 کیلوگرم به ازای هر تن تولید ماهیان سردآبی در مصرف کودهای فسفاته و نیتراته صرفه جویی می‌شود.
انتهای پیام/
سراب، قطب شیلات آذربایجان شرقی خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار