ترکیه:

رابطه ما با آمریکا فراحزبی است/ اولویت ترکیه عضویت کامل در اتحادیه اروپاست

1399/08/16 - 17:17 - کد خبر: 30279 نسخه چاپی

نصر: وزیر خارجه ترکیه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: رابطه دوستانه بین رئیس جمهوری ما و ترامپ حتی در مشکل ترین زمان هم به اثبات رسیده است. ما رویکرد صادقانه خود را در روابطمان با آمریکا نشان می‌دهیم فارغ از اینکه چه کسی پیروز این انتخابات می‌شود.

به گزارش نصر، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه همچنین به ارزیابی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخت و گفت: ما نمی‌خواهیم کشوری به این شکل دچار تشکیک شود و در جامعه تفرقه به وجود بیاید.
وی افزود: در آمریکا برخی از ایالت ها هنوز انتخابات در جریان است. برخی به صورت پستی و برخی به صورت حضوری آرای خود را اعلام کرده اند. فکر می‌کنیم که شمارش آرا یک یا دو روز ادامه پیدا می‌کند. امیدواریم که روند شمارش آرا به صورت شفاف و دموکراتیک صورت گیرد.
وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت: همه ما به ویژه مردم آمریکا باید به نتایج این انتخابات احترام بگذارند. ما با دولت های دموکرات و جمهوری خواه کار کرده‌ایم. ما روابط خود را با آمریکا فرا حزبی می‌دانیم.
چاووش اوغلو همچنین به مسائلی چون بیگانه هراسی، پوپولیسم، نژادپرستی و اسلام هراسی در اروپا اشاره کرد و به همتایانش در روند همکاری جنوب شرق اروپا گفت، روند یکپارچه سازی اتحادیه اروپا برای توسعه بسیاری از کشورهای منطقه اولویت بود.
وی افزود، ترکیه امیدوار است که این اتحادیه موفق باشد و با ایده‌های خود همراه شود. آنکارا امیدوار است که اتحادیه اروپا به جای آنکه متمایز باشد، وحدت داشته باشد.
وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت، اولویت استراتژیک ترکیه دستیابی به عضویت کامل در اتحادیه اروپا است و اتحادیه اروپا را به "چشم انداز و پایبندی به اصول و تعهدات خود" فراخواند.
وی همچنین به مساله پاندمی سراسری کرونا در جهان اشاره کرد و گفت، همه از اهمیت همکاری منطقه‌ای و بین المللی در این باره آگاه هستند.
وزیر خارجه ترکیه همچنین به صورت جداگانه روز پنجشنبه با وزیر خارجه صربستان و معاون اول نخست وزیر کوزوو نیز پیش از این نشست در آنتالیا دیدار کرد و پس از دیدار با معاون اول نخست وزیر کوزوو در توئیتی نوشت: ما درباره مسائل دو جانبه و منطقه‌ای گفتگو کردیم.
انتهای پیام/
رابطه ما با آمریکا فراحزبی است/ اولویت ترکیه عضویت کامل در اتحادیه اروپاست خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار