مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی:

بیش از ۲۳۷ هزار تن کالا از مرزهای نوردوز و جلفا ترانزیت شد

1399/08/12 - 11:56 - کد خبر: 30047 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: در سال جاری ۲۳۷ هزار و ۱۰۰ تن کالای ورودی و خروجی از مرزهای نوردوز و جلفا ترانزیت شد.

به گزارش نصر، اورجعلی علیزاده، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از این میزان کالای ترانزیت ورودی و خروجی ۳۶ هزار و ۲۰۰ تن از مرز نوردوز و ۲۰۰ هزار و ۹۰۰ تن از مرز جلفا بوده است.
وی اظهار داشت: در این مدت میزان واردات و صادرات از مرز نوردوز ۵۵۵ هزار و ۸۰۰تن و از مرز جلفا نیز ۲۱۹ هزار و ۶۰۰ تن بوده که میزان صادرات در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از مرز نوردوز ۹ درصد و از مرز جلفا ۱۸۵درصد افزایش یافته است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: از پایانه های مرزی جلفا و نوردوز در ۷ ماه اول سال ۸۲ هزار دستگاه وسائط نقلیه سنگین باری تردد کرده اند.
علیزاده، ادامه داد: در این مدت بیش از ۵۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه کامیون ایرانی و خارجی از مرز نوردوز و ۲۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیز از مرز جلفا تردد کرده اند که تردد کامیون های ایرانی ۱۹ درصد در مرز نوردوز و ۷۷درصد در مرز جلفا نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
وی یادآوری کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت و محدودیت تردد مسافر در این مرزها میزان تردد مسافر ۳۶ هزار و ۹۰۰ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۹۵ درصد کاهش یافته است.
آذربایجان شرقی با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان مرز مشترک دارد.
پایانه مرزی نوردوز در شهرستان جلفا ارتباط کشورمان با جمهوری ارمنستان را از طریق پل احداث شده بر روی رودخانه ارس برقرار می کند و با جمهوری خودمختار نخجوان (آذربایجان) هم از طریق پایانه مرزی جلفا ارتباط زمینی امکان پذیر است.
پایانه مرزی جلفا به عنوان قدیمی ترین پایانه مرزی ایران در ۱۳۲ کیلومتری و پایانه مرزی نوردوز در ۱۹۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده اند.
انتهای پیام/
بیش از ۲۳۷ هزار تن کالا از مرزهای نوردوز و جلفا ترانزیت شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار