خبر/

تصویب سند آمایش توسعه آذربایجان‌شرقی در افق ۲۰ ساله/بهره‌برداری از 10هزار میلیارد تومان طرح در بخش غیردولتی

1399/08/05 - 21:49 - کد خبر: 29615 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، گفت: سند آمایش توسعه استان در افق ۲۰ ساله در شورای برنامه‌ریزی کشور تصویب شده و منتظر تصویب این سند در شورای عالی آمایش کشور هستیم.

به گزارش نصر، داوود بهبودی در نشست خبری روز ملی آمار و برنامه‌ریزی اظهار کرد: سازمان اجرای طرح‌های آماری ملی و استانی متعددی را به عهده دارد و در واقع آمار را مقدمه‌ای بر ادامه فعالیت.های سازمان می‌دانیم.
وی به اجرای طرح‌های آماری مثل شاخص قیمت، تورم، اشتغال،بیکاری، حساب‌های ملی و منطقه.ای، رشد اقتصادی، الگوی مصرف، هزینه_درآمد خانوار و سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن، کشاورزی، عشایر و واحدهای تولیدی و صنعتی در مقاطع مختلف اشاره کرد. 
بهبودی تصریح کرد: رویکرد نظام نوین آماری در کشور حرکت به سمت نظام آماری ثبتی مبنا است که مراجعات را به حداقل می‌رساند و عمدتا آمار به شکل ثبت در محل وقوع در داخل یک نظام به جریان می‌افتد.
وی با بیان اینکه باید در نظام آماری به سمتی رویم که مفاهیمی مثل بیکاری، اشتغال، تورم و سایر داده‌ها تعریف مشخص و استانداردی داشته باشد، ابراز داشت: نظام آماری ثبتی مبنا امکان خطاهای انسانی و تعدد تفسیرها را به حداقل می‌رساند و وحدت اطلاعات خودبه‌خود اتفاق می‌افتد. 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی به طراحی سامانه SDI (زیرساخت اطلاعات مکانی) اشاره  و یادآور شد: فراتر از نظام آماری ثبتی مبنا نظام اطلاعات داده‌های مکانی است که در آینده‌ای نه چندان دور در استان به بهره‌برداری می‌رسد.
بهبودی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، بیان داشت: خوراک نظام برنامه‌ریزی داده‌های آماری دستگاه‌های دولتی، مردم، واحدهای تولیدی و اقتصادی و غیره است که برای فراهم‌آوری این خوراک اقدامات میان مدت و بلندمدت را در دستور کار داریم.
وی تصریح کرد: از جمله اقدامات میان مدت تدوین برنامه‌های توسعه‌ای پنج ساله و سند تدبیر توسعه استان آذربایجان‌شرقی به‌عنوان یک اقدام ابتکاری است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: در افق بلندمدت برنامه‌هایی تهیه می‌شود که مهم‌ترین آنها برنامه آمایش است که جزو آرزوهای دیرین نظام برنامه‌ریزی کشور بوده و سند آمایش توسعه استان آذربایجان‌شرقی در افق ۲۰ ساله در شورای برنامه‌ریزی کشور تصویب شده منتظر تصویب این سند در شورای عالی آمایش کشور هستیم.
وی به نقش بودجه.ریزی سازمان هم اشاره و اضافه کرد: سالانه به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح در بخش غیردولتی استان به بهره‌برداری می.رسد و دولت در کنار تامین بودجه وظیفه حمایتی، بسترسازی و تسهیل‌گری را در مورد این طرح‌ها به عهده دارد.
انتهای پیام/
تصویب سند آمایش توسعه آذربایجان‌شرقی در افق ۲۰ ساله/بهره‌برداری از 10هزار میلیارد تومان طرح در بخش غیردولتی خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار