خبر/

سهم ورزقان از فروش، عوارض آلایندگی و حقوق دولتی مس‌سونگون کجا می‌رود؟

1399/08/05 - 13:28 - کد خبر: 29584 نسخه چاپی

نصر: نماینده ورزقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت الحاق ورزقان به منطقه آزاد ارس، گفت: ورزقان در همسایگی جلفا قرار دارد و یک شهرستان مرزی است و الحاق آن به ارس می‌تواند تحولات عظیمی در منطقه ایجاد کند.

به گزارش نصر، الهوردی دهقانی در گفت‌وگویی اظهار کرد: ورزقان ظرفیت‌های صنعتی و معدنی بسیاری دارد و اگر الحاق این شهرستان به منطقه آزاد ارس اتفاق بیفتد، تمام ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی کشور را با استفاده از مزیت‌های منطقه آزاد ارس می‌توان وارد و انقلاب بزرگی از لحاظ صنعتی در منطقه ایجاد کرد.
وی افزود: شهرستان ورزقان با توجه به دارا بودن ظرفیت‌های معدنی، جایگاه ویژه‌ای را در استان به خود اختصاص داده و یکی از مطالبات اصلی ما بازگشت یک درصد از سهم فروش این معادن به شهرستان است.
دهقانی تصریح کرد: سالانه حدود 300 هزار تن مس کنستانتره در سونگون به فروش می‌رسد که هر 100 هزار تن آن حدود 90 هزار تن مس محتوا دارد؛ یک درصد از فروش این معدن حدود 180 تا 200 میلیارد تومان می‌شود که طبق قانون برنامه ششم توسعه باید بازگردد و در خود شهرستان هزینه شود.
نماینده ورزقان ادامه داد: یک درصد از عوارض آلایندگی معادن نیز باید به شهرستان بازگردد که این رقم در مورد مس‌سونگون  حدود 200 میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه 15 درصد از حقوق دولتی معادن نیز طبق ماده 14 قانون معادن باید در خود شهرستان هزینه شود، توضیح داد: حقوق دولتی مس‌سونگون 500 میلیارد تومان است که 15 درصد آن 75 میلیارد تومان می‌شود؛ این ارقام برای شهرستان قابل توجه است که معلوم نیست چرا به شهرستان باز نمی‌گردد.
دهقانی در ادامه یادآور شد: ما می‌توانیم معادن را از 20 درصد حقوق دولتی معاف کنیم که این 20 درصد برای حفظ محیط زیست، کارهای عمرانی، توسعه معادن و تحقیق هزینه شود؛ در مورد مس‌سونگون 20 درصد حقوق دولت 100 میلیارد تومان می‌شود.
نماینده ورزقان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نیازمند تدوین یک سند محکم، قوی و آینده‌نگر در ارتباط با توسعه معادن و صنایع معدنی در استان هستیم.
انتهای پیام/
سهم ورزقان از فروش، عوارض آلایندگی و حقوق دولتی مس‌سونگون کجا می‌رود؟ خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار