خبر/

سلامت روانی جامعه نیازمند پوشش گسترده بیمه‌ای است

1399/07/28 - 13:11 - کد خبر: 29168 نسخه چاپی

نصر: مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تضمین سلامت روانی جامعه نیازمند پوشش بیمه‌ای گسترده و همگانی است.

به گزارش نصر، وهاب اصل رحیمی روز دوشنبه در گفت ‌وگویی ضمن تاکید بر ضرورت تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات حوزه‌ سلامت روان، افزود: بیمه راهی برای تسهیل دسترسی به خدمات اجتماعی سلامت است که متاسفانه راهکارهای لازم در این خصوص از طرف سیاستگذاران اعم از دولت و مجلس در نظر گرفته نشده‌ است، در حالی که سلامت روان حلقه واسط بین ارتقای سلامت جسمی و اجتماعی است، چون ذهن سالم می‌تواند جسم سالم را به سمت ارتقاء سلامت جامعه سوق دهد.
وی بیمه را اولین راه سرمایه‌گذاری برای ارتقای سلامت روان جامعه و افزایش اقبال عمومی برای استفاده از خدمات روانشناسی دانست و اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در این زمینه باعث می‌شود تا افراد با پیش آمدن هر مشکلی بدون نگرانی از هزینه‌های این خدمات به روانشناس و مشاور مراجعه کنند و باید توجه داشت که چنین تدابیری از آسیب‌های اجتماعی و بسیاری از اختلال‌های روانی از افسردگی و طلاق گرفته تا خودکشی و مصرف الکل در کشور پیشگیری می‌کند.
اصل رحیمی با ابراز تاسف از اینکه سیاست‌گذاران بدون آینده‌نگری برنامه‌ خاصی برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات سلامت روان ندارند، از رسانه‌های گروهی درخواست کرد به این حوزه ورود کرده و این مهم را به یک مطالبه‌ عمومی جدی تبدیل کنند، چراکه خدمات سلامت روان، روش درمانی مبتنی بر پیشگیری است.
وی هزینه کردن در حوزه‌ سلامت روان را منجر به بهره‌وری بیشتری در جامعه عنوان و اضافه کرد: برای ارتقای بهره‌وری و بهبود شرایط جامعه باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد؛ نقش سیاست گذاران در این خصوص بسیار مهم بوده و از صدر تا ذیل جامعه که اختیاراتی برای تصمیم‌گیری دارند، باید نقش‌های خود را در این حوزه مهم بازتعریف و بررسی کنند که چه کاری می‌توانند در حوزه سلامت روان انجام دهند.
اصل رحیمی از اقدامات سال های اخیر دولت در ارتقای جایگاه سلامت روان خبر داد و گفت: در این راستا 2 هزار نفر از دانش آموختگان رشته روانشناسی در کل کشور و حدود 100 نفر در مراکز سلامت آذربایجان شرقی وارد سیستم بهداشتی شده اند که گام مهمی در راستای ارتقاء سلامت روان اعضای جامعه می باشد، چون مراقبان سلامت روان با جمعیت هدف آشنا بوده و ضمن مراقبت از آن‌ها آموزش‌های لازم را نیز در این خصوص ارائه می‌دهند.
وی با بیان اینکه مراکز سلامت، پزشکان و بیمارستان‌ها به ترتیب خدمات مورد نیاز را به افرادی که باید از نظر سلامت روان مراقبت شوند، ارائه می دهند، گفت: موارد مزمن و نیازمند به درمان بیشتر مانند سایکوتیک‌ها و یا موارد مبتلا به اختلال دوقطبی و  مواردی که اقدام به خودکشی کرده‌اند و یا افکار خودکشی دارند، به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند.
اصل رحیمی به شرایط خاص کرونایی کشور اشاره و اضافه کرد: پس از پاندمی کووید19 نقش سلامت روان پررنگ‌تر شده است و مردم با اخبار منتشر شده از رسانه‌ها به ویژه در مورد اخبار سلامت روان و مواردی مانند اخبار اقدام به خودکشی، همانندسازی و الگوپذیری می‌کنند که از این رو تاکید می‌شود اطلاع رسانی در این خصوص به درستی انجام شود.
وی، تحقق اهداف حوزه سلامت را نیازمند همکاری بین بخشی و ارگان‌های متعدد و همکاری و همراهی سازمان‌های مردم نهاد دانست و گفت: برای ارتقای سلامت روان جامعه باید به سازمان‌های مردم نهاد به عنوان زبان گویای مردم بها دهیم و مسئولیت‌پذیری آن‌ها در حوزه سلامت روان را افزایش دهیم.
اصل رحیمی، زیرساخت‌های سلامت روان در شرایط کرونایی و غیرکرونایی، متخصصین متعهد، مدافعین سلامت، سیاست‌گذاران آگاه، سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه‌ سلامت روان، نقش نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه در حوزه سلامت روان، مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در ارتقاء سلامت روان جامعه، نقش رسانه در تبیین وضعیت سلامت روان و انگ‌زدایی و بیمه‌ موثر و دسترسی بیشتر به خدمات سلامت روان را به ترتیب به عنوان مهمترین عوامل در توسعه بهداشت روانی جامعه برشمرد.
انتهای پیام/
سلامت روانی جامعه نیازمند پوشش گسترده بیمه‌ای است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار