حاجی میرزایی:

آموزش و پرورش آمادگی تربیت نیروی انسانی حوزه فناوری را دارد

1399/07/27 - 13:26 - کد خبر: 29097 نسخه چاپی

نصر: وزیر آموزش‌وپرورش گفت: آموزش و پرورش آمادگی تربیت نیروی انسانی حوزه فناوری را با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد.

به گزارش نصر، محسن حاجی میرزایی در هشتمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی هفته با هدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفتگو بر محور تحول برگزار شد، افزود: امروز مهمترین پروژه راهبردی آموزش و پرورش، شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) است. به دلیل وجود کرونا در کشور آموزش به سمت آموزش مجازی رفته است و تحقق آموزش مجازی مستلزم برنامه ریزی و مدیریت است و این کار از طریق شبکه شاد به عنوان اپلیکیشن رسمی آموزش و پرورش امکان پذیر خواهد بود.

تمام مدارس کشور به اینترنت متصل شده اند
حاجی میرزایی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش را در تامین سخت افزار و اینترنت رایگان شبکه شاد کمک کرد. طبق آنچه در سیاست‌های آموزشی کشور درج شده بود باید از مدت‌ها پیش آموزش در فضای مجازی آغاز می‌شد، ولی متاسفانه به دلیل برخی مشکلات و تامین نشدن زیرساخت کافی این کار به تعویق افتاده بود. بروز کرونا در کشور باعث شد نیاز به آموزش در این فضا بیشتر شود و به سمت این نوع آموزش در زیست بوم جدید برویم.
وزیر آموزش و پرورش با یادآوری اینکه در آموزش مجازی نقش معلم، دانش آموز و نیروهای صف و ستاد تغییر کرده است، گفت: آموزش و پرورش قبل از کرونا با آموزش و پرورش بعد از کرونا یکسان نیست و قطعا دچار تغییر شده است. می‌توانیم در ساختار جدیدی که در حال شکل گیری است، نقش اصلی و تحولی را داشته باشیم و در این مسیر برای تقویت و توسعه عملکرد و کارکرد شبکه شاد که یکی از راه‌های رسیدن به این تحول است، به کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیاز داریم.
وی با تاکید بر اینکه جامعه به سواد رسانه‌ای نیاز دارد، تصریح کرد: بر اساس گزارش یونسکو به دلیل شیوع کرونا در دنیا ۶۷ درصد معلمان، برای اولین بار آموزش الکترونیکی را تجربه کردند. همچنین شبکه شاد ما را در تحقق عدالت آموزشی یاری کرد. این شبکه ظرفیت زیادی برای عدالت آموزشی در کشور بوجود آورده است و در این زمان برای رفع محرومیت آموزشی به خصوص در مناطق کم برخوردار و محروم کشور ابزار قوی را در دست داریم که می‌توانیم با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و افزایش توان معلمان، دانش آموزان و مدارس این کار را به تحقق برسانیم.
وزیر آموزش و پرورش با تشریح رفع محرومیت آموزشی مدارس گفت: گام نخست هوشمندسازی مدارس است که با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد و تمام مدارس کشور به اینترنت متصل شده‌اند، اما همان طور که می‌دانیم  هوشمندسازی دارای مراتب مختلف است. بنابراین باید بتوانیم در گام‌های بعدی شبکه‌سازی مدارس را انجام دهیم و امکان تبادل ارتباط بین مدرسه و معلم، معلم و خانواده، معلم و دانش آموز را افزایش دهیم. برای این مهم باید یک فضای تخصصی به وزارت آموزش و پرورش اختصاص یابد.

امکان یکپارچه سازی سامانه‌های مدارس با استفاده از شبکه شاد
حاجی میرزایی با یادآوری اینکه آموزش و پرورش بزرگترین و گسترده‌ترین دستگاه کشور است، بیان کرد: هرم آموزش و پرورش در بالاترین سطح خود از ستاد آغاز می شود و تا سطح خانواده‌ها در قاعده ادامه می‌یابد. در قاعده این هرم بیش از ۴۰ میلیون نفر از افراد جامعه حضور دارند و شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) می‌تواند در برقراری ارتباط بین اعضای این هرم نقش موثر و کلیدی داشته باشد.
وی با یادآوری اینکه از شبکه شاد می‌توان برای یکپارچه‌سازی سامانه‌های آموزش و پرورش استفاده کرد، گفت: سه سامانه اصلی در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد. سامانه دانش آموز که از ثبت نام تا صدور کارنامه را برعهده دارد، سامانه نیروی انسانی که یک میلیون نیروی انسانی را سازماندهی و مدیریت می‌کند و سامانه مالی که پرداخت مالی تمام نیروهای این وزارتخانه را برعهده دارد. این سامانه‌ها باید بتوانند با هم مرتبط و یکپارچه شوند که خوشبختانه این کار تا حد زیادی پیش رفته و تقریبا رو به اتمام است.
وزیر آموزش و پرورش گفت: موضوع اینترنت پاک، مساله‌ای مهم برای خانواده‌ها و جامعه متدین کشور است. این کار سخت و پیچیده است و لازم است با همکاری دو وزارتخانه و تلاش و پیگیری‌های همکاران مسئول مسئله تا حد امکان حل شود.
حاجی میرزایی با اشاره به نقش هنرستان‌های علمی و کاربردی در تربیت نیروی انسانی ماهر اظهار داشت: پرورش نیروهای مهارتی یکی از هدف‌های اصلی وزارت آموزش و پرورش در سال‌های اخیر بوده است و بر اساس قانون باید۵۰ درصد دانش آموزان در هنرستان‌ها مشغول به تحصیل شوند. در این مسیر پیشنهاد می‌کنیم برای تامین نیروی انسانی آینده کشور هنرستان‌هایی با همکاری وزارت ارتباطات و اطلاعات برای پرورش نیروی فنی در این حوزه ساخته شود. 
وی با یادآوری اهمیت افزایش زیرساخت‌های فناوری در دانشگاه‌های کشور، گفت: دانشگاه فرهنگیان با ۶۴ پردیس و ۱۰۰ هزار دانشجو از بزرگترین دانشگاه‌های کشور است و دانشگاه شهید رجایی که نیروهای فنی را برای آموزش و پرورش تامین می‌کند، دو دانشگاه مهم وابسته به وزارت آموزش و پرورش است. امید است با همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرساخت‌های فناوری در این دانشگاه‌ها ارتقا یابد.
هشتمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی هفته باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفتگو بر محور تحول با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعضای شورای معاونان و روسای ۷۶۰ منطقه آموزش و پرورش کشور به صورت ویدئوکنفرانس و از طریق شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) برگزار شد.
انتهای پیام/
 آموزش و پرورش آمادگی تربیت نیروی انسانی حوزه فناوری را دارد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار