اسحاق جهانگیری؛

تحریک تقاضا در بازار از نیازهای ضروری بخش تولید است

1399/07/22 - 15:18 - کد خبر: 28870 نسخه چاپی

نصر: معاون اول رییس جمهوری تحریک تقاضا در بازار را از نیازهای ضروری بخش تولید عنوان کرد و از وزارت امور اقتصادی و دارایی خواست نقش موثرتری در تامین مالی بخش تولید ایفا کند.

به گزارش نصر، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید، تحریک تقاضا در بازار را از نیازهای ضروری بخش تولید برشمرد و اظهارداشت: باید با اتخاذ تدابیر و راهکارهایی نظیر اعطای تسهیلات خرید به مصرف‌کنندگان، زمینه تحریک تقاضا در بازار و به تبع آن رونق واحدهای تولیدی را فراهم کنیم.
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر نقش مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی در تحقق جهش تولید، از این وزارتخانه خواست با برنامه‌ریزی دقیق، ضمن حفظ درآمدهای دولت، نقش موثرتری در تامین مالی بخش تولید ایفا کند.
جهانگیری تامین منابع ارزی مورد نیاز بخش تولید را یکی از ضرورت‌های تحقق جهش تولید دانست و افزود: بانک مرکزی بر موضوع تامین منابع ارزی مورد نیاز بخش تولید تمرکز جدی داشته باشد و راهکارهایی برای تامین ارز مورد نیاز مواد اولیه بخش تولید تدوین کند.
وی با اشاره به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تخصیص بخشی از منابع بانکی به اولویت‌های بخش صنعت و معدن خاطرنشان کرد: اختصاص تسهیلات و منابع بانکی به بخش‌های پیشران و اولویت‌دار می‌تواند منجر به ایجاد تحرک در سایر رشته‌های صنعتی شود. البته واحدهای تولیدی که با اولویت از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند باید متعهد به افزایش تولید باشند و نظام بانکی گزارش عملکرد مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی که به اینگونه واحدهای تولیدی اختصاص می‌یابد را ارائه دهد.
در این جلسه که وزیران صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، رییس اتاق بازرگانی و نمایندگان عضو کارگروه از قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، پیشنهاداتی برای تامین منابع ریالی بخش تولید از سوی دبیرخانه کارگروه رفع موانع جهش تولید مطرح شد.
افزایش سقف اعتباری بنگاه‌های تولیدی برای تأمین سرمایه در گردش مورد، افزایش سقف تسهیلات و تعهدات پرداختی برای ذینفع واحد توسط بانک‌هایی و هدایت و تخصیص منابع بانکی به بخش‌های پیشران و اولویت‌های بخش صنعت و معدن از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.
در این جلسه پس از بحث و بررسی پیشنهادات مطرح شده، مقرر شد شورای پول و اعتبار افزایش سقف اعتباری بنگاه‌های تولیدی برای تأمین سرمایه درگردش مورد نیاز را به میزان ۹۰ درصد فروش سال گذشته آنها اختصاص دهد.
همچنین مقرر شد سقف تسهیلات و تعهدات پرداختی برای ذینفع واحد توسط بانک‌هایی که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار سقف مذکور برای آنها ۳ درصد سرمایه ثبتی تعیین شده بودپس از تصویب در شورای پول و اعتبار به ۶ درصد تغییر یابد.

اختصاص ۵۰۰ هزار میلیارد ریال به اولویت‌های بخش صنعت و معدن
همچنین در راستای هدایت و تخصیص منابع بانکی به اولویت‌های بخش صنعت و معدن، مقرر شد بانک مرکزی نسبت به اختصاص ۵۰۰ هزار میلیارد ریال به این بخش و تعیین سهمیه هر یک از بانک‌ها جهت پرداخت تسهیلات از طریق فرآیند سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت به برنامه‌های تحقق جهش تولید اقدام و ابلاغ کند.
انتهای پیام/
تحریک تقاضا در بازار از نیازهای ضروری بخش تولید است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار