در نشست خبری؛

ربیعی: جرایم کرونایی برای حفظ جان شهروندان است

1399/07/22 - 13:36 - کد خبر: 28855 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی دولت هدف از اعمال جرایم کرونایی را حفظ جان شهروندان عنوان کرد و گفت: اعمال جریمه یک ابزار و هشدار خود کنترلی است و هدف ما ستاندن جریمه از مردم نیست.

به گزارش نصر، «علی ربیعی» روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تسلیت سالروز رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) گفت: اسلام دین رحمت و حضرت رسول (ص) نماد عطوفت و رحمانیت است. پیامبر اسلام با جمله نورانی "انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق" فلسفه بعثت را اخلاق و تزکیه فرد و جامعه معرفی کردند.
وی با بیان اینکه امروز و در دوران دشواری‌ها و سختی‌ها بیش از هر زمانی به الگوی اخلاقی بزرگان این که همانا اتکا به خداوند، صبر و حسن سلوک در میان هم نیازمندیم، گفت: ملت ایران با عشق به ائمه اطهار زیسته‌اند و در شرایط مختلف در فرازها و سختی با الگوگیری از مشی و آموزه های آنان از گذار سخت تاریخی گذشته‌اند.
ربیعی درباره روند مقابله با بیماری کرونا گفت: در جلسه قبل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا به علت نادیده گرفتن حفظ جان افراد توسط عده ای، به ناچار تصمیمات سخت گیرانه‌تر اتخاذ شد. این سخت گیری‌ها از جمله جرائم انجام شده فقط برای حفظ جان شهروندان است و هدف اصلی توجه جامعه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و اهمیت حفظ جان انسان‌هاست.  
سخنگوی دولت با بیان اینکه «اساسا جریمه هدف نیست و یک ابزار است» افزود: جریمه هشدار برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است و این نظارت عمومی می طلبد.
وی اظهار داشت: ستاد ملی مقابله با کرونا بدنبال این است که رعایت دستورالعمل های بهداشتی اعم از رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها آنچنان نهادینه شود که تخلف از دستورالعمل به یک ناهنجاری تبدیل شود.  

کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر ۴۰ درصد
ربیعی در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بخش‌های مختلف گفت: نانوایی‌ها، و رستوران ها بیشترین اخطار بهداشتی دریافت کرده اند و متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است.
سخنگوی دولت با بیان اینکه «استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است» گفت: در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است.
 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می‌دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده‌ها است.

 روزانه ۱۰ هزار تست به تست‌های تشخیص کرونا اضافه می‌شود
ربیعی افزود: در همین راستا مقرر شد وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربال‌گری با اضافه شدن ۱۰ هزار تست در روز نسبت به روزهای گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.
سخنگوی دولت در ادامه درباره سیاست‌های حمایتی از کشاورزان اظهار داشت: موضوع خرید تضمینی محصولات مختلف کشاورزی از سیاست‌های دولت است، به همین منظور هم یک هزار میلیارد تومان به سازمان مرکزی تعاون روستایی تسهیلات اختصاص یافت تا خریدهای تضمینی به موقع صورت گیرد؛ سازمان تعاون روستایی برنامه عملیاتی خرید محصولات کشاورزی را پیش بینی اعلام خواهد کرد.
 وی در ادامه به شروع فصل بارندگی اشاره کرد و گفت: برای تکمیل طرح‌های زهکشی ۳۰۰ میلیارد تومان برای زهی‌کشی دشت کمیشان برای اجرای طرح‌های پیشگیرانه اختصاص یافت.

در تمام مرزها به دنبال صلح و افزایش تجارت هستیم
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در بخش دیگری از اظهاراتش درباره روابط با همسایگان و وضعیت مرزها گفت: در راستای سیاست‌های همسایگی و گسترش روابط با همسایگان، مجوز امضای موقت موافق نامه تجارت ترجیحی بین دولت‌های ایران و افغانستان اتخاذ شد؛ قطعا این امر به گسترش تجارت و امنیت مرزها و افزایش درآمد فعالیت های اقتصادی در مرز و بهبود شرایط هر دو جامعه و مردم کمک خواهد کرد.
رییعی گفت: ما کماکان در تمام مرزها به دنبال صلح و افزایش تجارت هستیم و هنوز هم معتقدیم بهترین راه حل صلح برای منطقه و طرح صلح هرمز می‌باشد و همگان را به همکاری در این زمینه دعوت می‌کنیم.

سودجویی واحدهای صنفی و قاچاق آرد مشکلاتی به صورت مقطعی ایجاد کرد
ربیعی افزود: دولت به منظور افزایش توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی موضوع نحوه واگذاری مطالبات قرارداری (فاکتورینگ) را تصویب کرد. این شیوه در تامین مالی زنجیره تامین کمک زیادی به تولید گران و عرصه کنندگان خدمات خواهد کرد.
سخنگوی دولت گفت: همچنین در روزهای اخیر بحث کمبود نان در برخی استان‌ها مطرح شده بود. این موضوع در دولت هم مورد بحث قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران کننده‌ای برای این مسئله منطقه‌ای وجود نداشته است. برخی علل منطقه‌ای اعم از سودجویی برخی واحدهای صنفی و نیز قاچاق آرد این مشکل مقطعی و منطقه ای را به وجود آورده است.
وی گفت: بطور کلی ما هیچ کمبودی در کل کشور نداریم. خودکفایی ما در محصول گندم کماکان برقرار است و تولید رو به افزایش است و ذخایر مناسبی هم داریم.
 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: در هفته گذشته خوشبختانه در پرتو تعاملات دیپلماتیک، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به حول یک آتش بس انسانی به توافق رسیدند. البته شاهد یک نقض آتش بس دردناک بودیم که در خاک و خون غلطیدن تعدادی از زنان، کودکان و اهالی بی گناه شهر گنجه نقطه اوج آن بود. گنجه شهر نظامی گنجوی در فراسوی تعلق آن به جمهوری آذربایجان، ضمناً ستاره ای در کهکشان ادب و فرهنگ جهانی و ادبیات فارسی است.

 از هر ابتکاری برای توقف درگیری‌ها در قره باغ حمایت می‌کنیم
سخنگوی دولت بیان کرد: ما از هر گونه ابتکاری که موجب توقف جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن انسان‌ها شود، حمایت می کنیم. در این راستا از همان ابتدای شروع درگیری‌ها و در جریان گفت‌وگوهای رییس جمهوری و وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود در دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و مقامات سایر کشورهای منطقه و همچنین موضع‌گیری‌های سایر مسئولان رسمی کشورمان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای میانجی‌گری، کمک به حل بحران و کاهش تنش بین دو کشور اعلام کرده است.
ربیعی تاکید کرد : ایران یکی از معدود کنشگرانی است که با همه طرفین و کنشگران این موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف‌های دیگر منطقه‌ای روابط خوبی دارد. از این بعد، در جایگاه ویژه‌ای داشته و رسالت مهمی داریم. براین اساس سعی کردیم به شکل دوجانبه با هر دو پایتخت در ارتباط مستمر باشیم. دسترسی یکسانی به خاطر سیاست‌های درست قبلی وجود دارد و هم با کنشگران منطقه‌ای در ارتباط هستیم.
وی افزود: ما از توقف خصومت‌ها در منطقه ناگورنو- قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می‌کنیم و از همسایگان خود می خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی، در گفت وگوهای جدی مشارکت کنند و از هرگونه اقدامی که آتش بس و نخستین گام‌ها به سوی دیپلماسی و صلح را متزلزل کند، پرهیز کنند.
 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ضمن ابراز نگرانی و تاسف عمیق دولت جمهوری اسلامی ایران از کشته شدن غیرنظامیان، بر ضرورت عدم تکرار این حوادث در حالی که منطقه و مردمان کشورهای ما بیش از هر زمانی به صلح و آرامش نیاز دارند، تاکید کرد.

باید موانع حضور دختران در فرایند توسعه کشور را برطرف کرد
سخنگوی دولت با اشاره به روز تولد حضرت معصومه (س) در تقویم کشور به دختران ایران زمین تبریک گفت و افزود: روز جهانی دختر هم بهانه ای است تا هر سال دو تبریک به دختران ایران زمین داشته باشم. بی تردید ما نیازمند سیاستگذاری مداوم معطوف به زن در سال‌های متمادی هستیم. دختران ما با موانع فرهنگی، اجتماعی و حقوقی روبرو هستند که برای حضور آنها در فرآیند توسعه کشور باید آنها را برطرف کرد.

 شجریان به تنهایی یک پل فرهنگ بود که خویشاوندی آوازی تمدن بزرگ را به نمایش گذاشت
سخنگوی دولت همچنین به درگذشت استاد شجریان در هفته گذشته اشاره کرد و به دوستداران ایشان، اهالی هنر و موسیقی و خانواده وی تسلیت گفت و افزود: در هفته گذشته صدای آشنای دلنشین مردم خاموش شد و شجریان به رحمت حق پیوست. شجریان در جان جهان ایرانی جایگاه والایی داشت. او به تنهایی یک پل فرهنگی بود که تهران و شیراز و اصفهان و تبریز و همه شهرهای میهن را به "دوشنبه"، " سلیمانیه" و "کابل" و "باکو" پیوست داد.
وی افزود: مرغ باغ "ربنا" در مراودات پربرکتی که با چهره های درخشان موسیقی مقامی جمهوری آذربایجانی، تاجیکستان و افغانستان داشت، خویشاوندی آوازی یک تمدن بزرگ را به نمایش گذاشت.
ربیعی با اشاره به روز جهانی عصای سفید و به پاس قدردانی به این دسته از هموطنان و به دلیل لزوم احترام جامعه به گروه‌های توان یاب، سالمندان و کودکان معینی، مدیرمسئول ایران سپید که در تدوین لایحه جامع معلولان نقش آفرینی کردند، دعوت کرد دقایقی مهمترین مسائل در حوزه خود را بیان کند.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره برنامه دورکاری دولت برای کارمندان با توجه به شروع پیک سوم کرونا اظهار داشت: من در مترو هم که بودم دوستان شبکه خبر همین سوال را از من می‌پرسیدند. سازمان اداری و استخدامی کشور بخشنامه‌ای را درهفتم خرداد ۹۹ به دستگاه‌ها ابلاغ کرده و این بخشنامه هست. 
ربیعی خاطرنشان کرد: در این بخشنامه آمده است که در صورتی که دستگاه‌ها بتوانند زیرساخت انجام دورکاری را تامین کنند می‌توانند از خدمات کارکنان به صورت دورکاری استفاده کنند.
وی ادامه داد: البته در آن بخشنامه قید شده است که اولویت دورکاری با کسانی است که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و یا بانوانی که فرزند خردسال دارند، است. این بخشنامه کاملاً روشن است بنابراین این همه دستگاه‌ها از جمله سازمان صدا و سیما در صورتی که شرایط زیرساختی خود را آماده کرده باشند می‌توانند از ظرفیت این بخشنامه استفاده کنند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی‌ها دورکاری را معادل تعطیلی گرفته‌اند، اظهارداشت: منظور ما از دور کاری تعطیلی نیست و ستاد ملی کرونا و دولت میان دورکاری و تعطیلی تفاوت قائلند. بنابر این با توضیحاتی که ارائه کردم، منعی درخصوص انجام دورکاری کارکنان وجود ندارد.
ربیعی تصریح کرد: باز هم تکرار می‌کنم دورکاری مشروط بر این است که زیرساخت انجام کار از راه دور فراهم شده باشد و کارکنان دورکار بتوانند وظایف خودشان را از طریق سامانه‌های الکترونیکی انجام بدهند و جریان ارائه خدمت دولت به مردم با وقفه مواجه نشود. الان دستگاه‌ها این اختیار را دارند و در صورت تامین زیرساخت می‌توانند این کار را انجام دهند.

پای هیچ تروریستی نباید به منطقه باز شود
ربیعی درباره برنامه ایران برای صلح در منطقه قره‌باغ و همچنین طرح پارلمان قره‌باغ گفت: طرح پیشنهادی پارلمان قره‌باغ هم می‌تواند با مشارکت همه کشورها شکل بگیرد، البته هر تصمیمی که در مورد قره‌باغ گرفته شود، قطعا همه طرفین درگیری باید در آن حضور و نقش داشته باشند. 
سخنگوی دولت گفت: وجود تروریسم و باز شدن پای تروریست‌ها به منطقه از طرف هر کشوری که باشد به زیان خود آن کشور خواهد بود، البته طرفین درگیری در قره‌باغ ادعاهایی در این زمینه دارند.
وی اظهار داشت: مواضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه مشخص است مرحله اول اینکه پای هیچ تروریستی‌از کشورهای دیگر نباید به منطقه باز شود که در این زمینه به شدت موضع داریم.
ربیعی آشتی و مذاکره میان طرفین درگیری در منطقه قره باغ را مرحله دوم حل مناقشه قره باغ دانست و گفت: برنامه ایران را در جریان  اجرا و گام به گام با طرفین مطرح می کنیم و وقتی به تفاهم نسبی عمومی میان کشورهای مهم منطقه که درگیر هستند و دو کشور درگیر رسیدیم جزییات آن را هم اعلام می کنیم.
انتهای پیام/
 ربیعی: جرایم کرونایی برای حفظ جان شهروندان است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار