خبر/

امام جمعه تبریز بر افزایش همکاری‌های تجاری ایران و ترکیه تاکید کرد

1399/07/19 - 22:36 - کد خبر: 28690 نسخه چاپی

نصر: نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تاکید بر افزایش حجم مبادلات تجاری و توسعه مناسبات اقتصادی کشورمان با ترکیه خاطرنشان کرد: خواست دو طرف تعمیق روابط همسایگی است.

به گزاش نصر، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم روز شنبه در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در تبریز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه روابط اقتصادی و سیاسی بسیار خوبی دارند و بعد از کودتای نافرجام در این کشور، ایران اولین کشوری بود که این کودتا را محکوم کرد.
وی با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و ترکیه افزود: این اشتراکات می‌تواند زمینه رفت‌وآمد اتباع و گردشگران دو کشور را فراهم کند و در این میان منطقه شمالغرب که از زمان‌های دور تاکنون بستر اصلی روابط ایران و ترکیه بوده می تواند در عمق بخشی به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و سیاسی نقش بی بدیل داشته باشد.
امام جمعه تبریز تحریم های ظالمانه آمریکا را یکی از دلایل کاهش حجم مبادلات اقتصادی عنوان کرد و ادامه داد: با تشدید تحریم های آمریکا و همچنین شیوع بیماری کرونا، ترانزیت کالا و حمل و نقل مسافر در مرزهای ایران و ترکیه کاهش داده است و امیدواریم بزودی شاهد تغییر این وضعیت باشیم.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی وحدت بین ملت مسلمانان ترکیه و ایران را ارزشمند توصیف کرد و ادامه داد: به برکت وجود علمای دینی در ترکیه وحدت بین برادران تشیع و تسنن ستودنی است و باید این وحدت اسلامی روز به روز توسعه و حفظ شود.
طوفان هبک سرکنسول جدید ترکیه در تبریز هم در این دیدار، توسعه سطح مراودات تجاری ، آموزشی و فرهنگی را از جمله اهداف خود خواند و اضافه کرد: تاثیر کرونا بر روابط دولت ها و ملت ها غیرقابل انکار است.
وی با بیان اینکه برای واردات و صادرات کالا منتظر بازگشایی خطوط هوایی هستیم گفت: کرونا واقعیتی است که اکثر کشورها را با مشکل مواجه کرده است و دولت ها برای مهار و کنترل آن سخت گیری هایی در نظر گرفته اند که ترکیه هم یکی از آنها است.
سرکنسول ترکیه در تبریز با اشاره به اشتراکات دینی، جغرافیایی و فرهنگی گفت: ایران و ترکیه در سیاست های خارجی هم اشتراکاتی دارند و آن پشتیبانی از مظلومان جهان به خصوص فلسطین هست که با صدای بلند فریاد مظلومیت مردم این کشور را به گوش جهانیان رساندیم.
طوفان هبک به بیانیه اخیر ائمه جمعه شمالغرب کشورمان در حمایت از مردم آذربایجان و آزادی قره باغ اشاره کرد و گفت: ائمه جمعه تبریز، ارومیه، اردبیل و زنجان قره باغ را خاک آذربایجان خواندند و ما با تقدیر از این مواضع حمایت خود را از بیانیه صادر شده اعلام می کنیم.
انتهای پیام/
امام جمعه تبریز بر افزایش همکاری‌های تجاری ایران و ترکیه تاکید کرد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار