افزایش دو برابر محصول در کشت پاییزه نخود

1399/07/19 - 13:52 - کد خبر: 28655 نسخه چاپی

نصر: رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت‌: کشت پاییزه نخود موجب افزایش دو برابر محصول خواهد شد.

صابر گلکاری در گفت‌و‌گویی گفت: در کشت پاییزه بدلیل طولانی‌تر شدن دوره رشد، استفاده بیشتر و بهتر از نزولات آسمانی‌، زودرسی و  عدم مواجه با تنش آخر فصل  ، تولید نخود افزایش می‌یابد‌.
‌وی افزود‌: این موسسه پنج رقم نخود شامل آتا‌، آنا‌، سعید، نصرت و منصور را برای کشت پاییزه و یا انتظاری نخود در مناطق سرد و معتدل سرد معرفی کرده است.
گلکاری گفت: در حال حاضر نخود در ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم کشت می‌شود که اعمال سیاست‌های حمایتی و استفاده از ارقام پاییزه تولید بیشتر شده و درآمد کشاورزان افزایش می‌یابد‌.
رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت‌: آتا و نصرت جدید‌ترین ارقام نخود دیم در کشور هستند‌.
وی  با بیان اینکه متوسط عملکرد نخود در کشت بهاره 500 تا 600 کیلوگرم در هکتار است، افزود‌: کشاورزان با کشت ارقام جدید و رعایت دستورالعمل‌های فنی قادر خواهند بود در هر هکتار بیشتر از یک تن محصول برداشت کنند‌.
‌ گلکاری افزود‌: کشاورزان با کشت پاییزه نخود بدلیل طولانی‌تر شدن دوره رشد و ارتفاع بیشتر بوته‌ها در مزرعه می‌توانند محصول را به صورت مکانیزه برداشت کنند که این امر با کاهش هزینه‌های برداشت به تولید اقتصادی نخود کمک خواهد کرد.
وی اضافه کرد‌: در سالجاری نیز با تلاش محققان این موسسه و معرفی دو رقم جدید نخود پائیزه‌، به تنوع ارقام در دسترس کشاورزان دیم کار افزوده خواهد شد.
تا کنون در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور 11 رقم نخود برای مناطق مختلف آب و هوایی معرفی شده است‌.
انتهای پیام/
افزایش دو برابر محصول در کشت پاییزه نخود خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار