بیانیه مهم نمایندگان استان های شمالغرب در مورد «قره باغ»

«قره باغ» متعلق به جمهوری آذربایجان است/ ارمنستان به قطعنامه های چهارگانه شورای امنیت پایبند باشد/ وزارت امور خارجه برای ثبات و امنيت منطقه تلاش کند

1399/07/09 - 23:51 - کد خبر: 28095 نسخه چاپی

نصر: نمایندگان استان های شمالغرب در مجاس شورای اسلامی درباره درگیری‌های قره باغ بیانیه ای صادر کردند.

به گزارش نصر به نقل از خبرگزاری دانشجو، متن بیانیه مجمع نمایندگان شمالغرب درباره درگیری‌های قره باغ به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم

کونا لِلظّالِمِ خَصمًا وَ لِلمَظلُومِ عَونًا

حوادث روزهای اخیر در منطقه قره باغ دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد. احساسات برانگیخته به حق ایرانیان و خصوصاً ترك زبانان از اتفاقات این چند روز ما را بر آن داشت تا در این باره با ملت ایران و همه ملت های آزادی خواه سخن بگوییم. بنا به یافته های علمی و مستند به اسناد تاريخي، منطقه قره باغ جزو بلاد اسلامي بوده و قطعنامه هاي 822، 853، 874 و 884 شوراي امنيت سازمان ملل متحد نیز ‌حاكميت جمهوري آذربايجان را بر آن به رسميت شناخته و خواستار خروج ارمنستان از اراضي قره باغ شده است. در این میان، تمكين طرفين به رعايت حقوق اساسي، ترك مخاصمه و تمكين به پذيرش و احترام به حاكميت ملي متقابل جهت پيشگيري از اقدامات خسارت بار مورد انتظار مي باشد.

همچنین مداخله نيروهاي نظامي و شبه نظامي فرامنطقه اي را به مصلحت ملت هاي منطقه و دولت هاي متبوع شان ندانسته و معتقديم ورود اين نيروها به ضرر ثبات منطقه بوده و آتش جنگ افروزي در منطقه را مي تواند شعله ور تر كند.

با لحاظ موارد فوق ما نمايندگان شمالغرب دوره يازدهم مجلس شوراي اسلامي (آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل و زنجان) ضمن احساس مسئوليت جمعي و احترام به عواطف بلند انساني و اصول 3 و 152 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران حمايت خود را از مردم مسلمان جمهوري آذربايجان و شيعيان مظلوم قره باغ اعلام داشته و از دولت جمهوري اسلامي ايران و خصوصاً وزارت امور خارجه مي خواهيم مستند به قانون اساسي و آرمان های متعالي انقلاب اسلامي و معاهدات و قواعد بين المللي و اصل حُسن همجواري در راستاي اقدامات ثبات ساز و امنيت آفرين در منطقه تلاش نمايد و ضمن عنايت لازم و كافي به عواطف و باورهاي عميق اسلامي- ايراني ملت بزرگ ايران گزارش اقدامات خود را به سمع و نظر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مردم عزيز برساند.

انتهای پیام/
«قره باغ» متعلق به جمهوری آذربایجان است/ ارمنستان به قطعنامه های چهارگانه شورای امنیت پایبند باشد/ وزارت امور خارجه برای ثبات و امنيت منطقه تلاش کند نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار