روحانی در جلسه هیئت دولت:

وزارت صمت در خط مقدم مبارزه با تحریم است

1399/07/09 - 11:16 - کد خبر: 28040 نسخه چاپی

نصر: رئیس‌جمهور گفت: وزارت صمت یکی از وزارتخانه‌هایی است که در خط مقدم شرایط مبارزه با تحریم است و بار مسئولیت تأمین کالاهای اساسی و ضروری و بخش بزرگی از بار تولید را بر دوش دارد.

به گزارش نصر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به انتخاب وزیر صمت در جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی، گفت: وزارت صمت چند ماه بود که از طریق سرپرست اداره می‌شد و الحمدلله با رأی اعتماد مجلس از امروز وزیری در این مسئولیت سنگین مشخص شد و بار مسئولیت را به دوش گرفته است. وزارت صمت یکی از وزارت خانه‌هایی است که امروز در خط مقدم مبارزه در شرایط تحریم است و بار مسئولیت تأمین کالاهای اساسی و ضروری و بخش بزرگی از بار تولید را به دوش دارد. البته وزارت کشاورزی و وزارتخانه‌های دیگر هم مسئولیت تولید را در بخش خودشان بر عهده دارند.
وی افزود: چهار مسئله است که به عنوان مسئولیت‌های اصلی امروز در وزارت صمت است و در حکمی که من دیروز برای وزیر صمت صادر کردم در پیوست حکم سیاست‌هایی که وزارت صمت باید دنبال کند، خط مشی و برنامه‌ای که وزارت صمت باید دنبال کند را نیز ابلاغ کردم. چهار مسئولیت اصلی و مهم امروز بر عهده وزارت صمت است. اولی در بخش جهش تولید است. امسال همه ما مسئولیت داریم که این شعار را محقق کنیم و در زمینه تولید حرکت ما امسال بهتر از سال‌های قبل باشد.
رئیس جمهور ادامه داد: علیرغم مشکلاتی که کرونا برای ما ایجاد کرده آماری که در این چهار پنج ماه اول امسال داده شده، نشان می‌دهد که نسبت به تولید در سال‌های گذشته ما شاهد رشد تولید هستی؛ ۱۸ درصد، ۸ درصد ،۱۲ درصد. آن هم در کالاهای مختلف و متنوع از کالاهای مهم تولیدی ما مثل فولاد و پتروشیمی تا کالاهای مورد نیاز مردم مثل لوازم خانگی و خودرو همه این ها امروز نسبت به ۵ ماهه پارسال رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و این بسیار مهم است که مردم ما بدانند که علیرغم همه سختی‌ها و فشار تحریم بخش تولیدی ما هم در کشاورزی و هم در صنعت و هم در بخش‌هایی از خدمات_که در بخش‌هایی از خدمات ما هنوز عقب هستیم_در هر سه بخش الحمدلله ما شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای هستیم.
وی همچنین گفت: این جهش و رونق تولید امسال به عنوان یک وظیفه مضاعف بر دوش همه ما است. با شرایط تحریمی که داریم بار اصلی تأمین ارز در سال‌های قبل مساله نفت، میعانات، گاز و امثال اینها بود. الان ما با مشکلاتی مواجه هستیم و شرایط ما شرایط سابق نیست. برخی از دوستان ما در فضای مجازی اشاره می‌کنند که قبل از این دولت هم تحریم وجود داشت و حالا هم هست. قبل از این دولت شما می‌گفتید که برخی از کاستی‌ها به خاطر تحریم است و برخی دیگر به خاطر مدیریت است، حالا امروز شما چه می‌گوئید؟ باید عرض کنم که جنگ اقتصادی در این ۳ سال اتفاق افتاده است. آنچه در گذشته بوده کم یا زیاد تحریم بود و نه جنگ. در شرایط قبل از این دولت، دولت حداقل یک میلیون بشکه نفت صادر می کرده است. آن هم نفت با قیمت ۱۲۰ دلار، آن روزهایی که قیمت نفت پایین آمده بود یعنی در اوایل سال ۹۲ تازه شده بود ۱۰۴ دلار. یعنی قیمت بالای صد دلار بوده است.
انتهای پیام/
وزارت صمت در خط مقدم مبارزه با تحریم است خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار