با حضور وزیر نیرو؛

نخستین واحد نیروگاه بخار در ارومیه افتتاح شد

1399/07/08 - 10:54 - کد خبر: 27950 نسخه چاپی

نصر: همزمان با هفته بیست‌ودوم پویش هرهفته_الف_ب_ایران، نخستین واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه سیکل‌ ترکیبی ارومیه با اعتباری بالغ بر سه هزار و ۳۲۸ میلیارد تومان توسط وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

به گزارش نصر، در راستای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل ترکیبی، احداث سه واحد بخار در نیروگاه ارومیه در دستور کار قرار گرفته است.

ظرفیت هر یک از این واحدها ۱۶۰ مگاوات است که با تکمیل سه واحد بخار نیروگاه ارومیه ضمن افزایش ۴۸۰ مگاواتی توان تولید برق مجموعه، سالانه حدود ۷۸۳ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی شده و راندمان نیروگاه به حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

واحدهای بخار نیروگاه ارومیه در قالب قراردادهای بیع‌متقابل در حال ساخت هستند و مکانیزم بازگشت‌ سرمایه آن‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی خواهد بود؛ بدین صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحد‌ها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.

بر همین اساس، امسال در قالب قرادادهای بیع‌متقابل چهار واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در نیروگاه‌های پرند، عسلویه، فردوسی و ارومیه مجموعا به ظرفیت ۴۸۰ مگاوات به بهره‌برداری رسیده است و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امسال مجموعا ۹۶۰ مگاوات واحد بخار جدید به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهد شد.
انتهای پیام/
نخستین واحد نیروگاه بخار در ارومیه افتتاح شد نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار