رئیس‌جمهور ترکیه؛

از حل مساله برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی حمایت می‌کنیم

1399/07/02 - 10:15 - کد خبر: 27545 نسخه چاپی

نصر: رئیس‌جمهور ترکیه ضمن تاکید بر این نکته که اقدامات بیهوده برای طرد کشورمان از مدیترانه شرقی به هیچ ‌وجه شانس موفقیت ندارند، گفت از حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی و با در نظر گرفتن قوانین بین‌المللی حمایت می‌کنیم.

به گزارش سرویس بین الملل نصر، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی ویدئویی هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد: اقدامات بیهوده برای طرد کشورمان از مدیترانه شرقی به هیچ ‌وجه شانس موفقیت ندارند.
وی در ادامه گفت: از حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی و گفتمان با در نظر گرفتن قوانین بین‌المللی حمایت می‌کنیم، بار دیگر درخواست خود برای پایبندی همه طرف‌ها به تعهدات خود در قبال برجام که کمک جدی به امنیت منطقه و جهان می‌کند، تکرار می‌کنم.
اردوغان افزود: امروز فداکاری کشورهایی مانند ترکیه که میزبان بیشترین جمعیت پناهجویان جهان هستند، آبرو و اعتبار انسانیت را نجات داده است. اما در قبال آن برخی از دولت‌های که در میان آنها کشورهای اروپایی نیز دیده می‌شود، حقوق پناهجویان را نقض می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: کشورهایی که برای افتتاح سفارتخانه در قدس اعلام آمادگی کرد‌ه‌اند، با این رفتارها تنها به پیچیده کردن هرچه بیشتر اختلافات دامن می‌زنند.
اردوغان در رابطه با موضوع مدیترانه شرقی تصریح کرد: پشت ‌صحنه تنش در مدیترانه شرقی کشورهایی وجود دارند که با منطق «آنکه برنده شود٬ همه چیز را می‌برد» عمل می‌کنند. اقدامات بیهوده برای طرد کشورمان از مدیترانه شرقی به هیچ ‌وجه شانس موفقیت ندارند.
رئیس‌جمهور ترکیه افزود: از هر راه‌حلی که امنیت مردم تُرک قبرس را تامین و حقوق تاریخی و سیاسی جزیره را به صورت پایدار تضمین کند، حمایت می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم یک کنفرانس منطقه‌ای با مشارکت تُرک‌های قبرس با توجه به مطالبات مردم کشورهای منطقه برگزار شود.
اردوغان تاکید کرد: دلیل مشکلات امروز منطقه اقدامات یک‌جانبه یونان و بخش روم‌نشین قبرس است که از سال 2003 به دنبال مطالبات بیشتر بودند. تنها مانع راه‌حل در قبرس رویكرد آشتی‌ناپذیر و ناحق بخش روم‌نشین است.
وی همچنین گفت: از کشور همسایه عراق، در هر حوزه‌ای پشتیبانی کرده و خواستار همکاری نزدیکتر بویژه در موضوع مبارزه با تروریسم هستیم. از جامعه جهانی و عراق توقع داریم برای ریشه‌کن کردن گروه تروریستی پ.ک.ک که در این کشور لانه کرده، همانند مساله داعش صمیمانه همکاری کنند.
اردوغان افزود: باید بازنگری در ساختار شورای امنیت سازمان ملل شروع شده و به سرعت اصلاحات جامع را آغاز کنیم. برای جلوگیری از خدشه‌دار شدن اعتبار سازمان‌های بین المللی، ابتدا باید در خصوص ذهنیت، نهادها و قوانین خود تجدیدنظر کنیم.
رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد: ما به‌عنوان جامعه جهانی نمی‌توانیم بدون اتخاذ یک نگرش اصولی واحد نسبت به همه سازمان‌های تروریستی، راه حل دائمی برای مسئله سوریه پیدا کنیم.
وی تاکید کرد: اوایل پاندمی با منظره‌ای مواجه شدیم که کشورها به حال خود رها شده بودند، به این ترتیب بار دیگر حقانیت نظریه «دنیا بزرگتر از پنج کشور است» که سال‌های سال است بر آن اصرار دارم، اثبات شد.
اردوغان در پایان اظهار داشت: مهم نیست که واکسن کرونا در کدام کشور تولید شود٬ مهم آن است که به نفع همه بشریت مورد استفاده قرار گیرد.
انتهای پیام/
از حل مساله برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی حمایت می‌کنیم خبرگزاری آناتولی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار