امام جمعه تبریز؛

موج بیداری اسلامی ناشی از دفاع مقدس است

1399/06/31 - 12:06 - کد خبر: 27420 نسخه چاپی

نصر: نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز گفت: موج بیداری اسلامی در منطقه ناشی از برکات هشت سال دفاع مقدس مردم ایران در برابر زورگویان جهان است.

به گزارش نصر، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل‌هاشم روز دوشنبه در آئین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس آذربایجان شرقی در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تبریز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این دوران و سپهبد شهید قاسم سلیمانی، افزود: باید توجه داشت که آغاز موج بیداری اسلامی به واسطه دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و سردار سلیمانی ها بود.
وی با بیان اینکه در دوران  دفاع مقدس نباید نقش و هوشیاری گروه‌های مردمی و به ویژه جوانان را از یاد ببریم، اظهار داشت: جوانانی را که حتی شناسنامه خود را دستکاری می‌کردند تا به جبهه بروند، نباید فراموش کنیم و باید از این جوانان الگوسازی کنیم، زیرا هفته دفاع مقدس برای الگوسازی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
آل هاشم ادامه داد: آنچه که باید در هفته دفاع مقدس توسط آحاد مردم یادآوری شده و به بوته فراموشی سپرده نشود، نقش راهبردی فرماندهی ولی فقیه در قلب حماسه‌ها، پیروزی ها و همان شعار «ما قوی هستیم» است، نقشی که  در پیروزهای دفاع مقدس بسیار تاثیرگذار بود.
وی قدرت وحدت بین نیروهای مسلح و بسیج مردمی برای ایجاد بازدارندگی و مقابله با تهدیدها همچون دوران دفاع مقدس را مورد تاکید قرار داد و افزود: آنچه باعث پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس شد، وحدت و همدلی دلاورمردان در قالب نیروهای مختلف مسلح بود؛ سپاهیان غیرتمند، ارتشیان فداکار و بسیجیان جان بر کف همه و همه دست به دست هم دادند تا دفاع به حق ما به پیروزی برسد.
آل هاشم، رژیم بعق عراق را متجاوز و آغازگر جنگ اعلام و اضافه کرد: ما توانستیم در این جنگ، دشمن را از خاک مان بیرون کنیم و نگذاریم دشمن به اهداف خود برسد؛ امروز  وقتی از دفاع مقدس صحبت می‌کنیم، باید تبیین اثربخشی دفاع مقدس بر موج بیداری اسلامی را مطرح کنیم.
وی جوانان را نقش آفرین اصلی دوران هشت سال دفاع مقدس دانست و گفت: امروز نیز برای چیره شدن به انواع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید از جوانان مومن، انقلابی و متدین بهره جست، چون بی توجهی به جوانان خسران به دنبال خواهد داشت.
آل هاشم با بیان اینکه هفته دفاع مقدس تنها برای اجرای برنامه‌های نمادین نیست، اظهار داشت: باید این هفته، مقدمه ای برای ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه باشد و نسل‌های جدید با فرهنگ دفاع مقدس آشنا شوند.
وی هفته دفاع مقدس را بهانه‌ای عنوان کرد تا فداکاری اقشار مختلف به خصوص قشر طلاب و روحانی نیز در جبهه‌ها را یادآوری کنیم که نزدیک به ۵ هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب کردند.
امام جمعه تبریز، نقش بانوان در دفاع مقدس را نیز بسیار برجسته خواند و گفت: هفته دفاع مقدس باید یادآور نقش شیرزنان و تاریخ سازانی باشد که در پشت جبهه، نقش جمع آوری کمک‌های مردمی را داشتند و حتی در جبهه‌های جنگ فداکاری های مثال زدنی از خود به یادگار گذاشتند.
به گزارش ایرنا، ۳۱شهریور ماه همزمان با شروع تجاوز رژیم بعث عراق به خاک کشورمان در سال ۱۳۵۹ ، تا ۶ مهر ماه به عنوان هفته گرامیداشت دفاع مقدس در تقویم ایران نامگذاری شده است و امسال ۳۱ شهریور مصادف با ۲۱ سپتامبر روز جهانی صلح می باشد.
آذربایجان شرقی در طی دوران دفاع مقدس تعداد ۹ هزار و ۸۳۹ شهید، ۲۳ هزار و ۹۷۵ جانباز و یک هزار و ۹۰۶ آزاده تقدیم اسلام و انقلاب کرده است که به ترتیب ۴/۳۳ درصد از شهدا،  ۴/۵ درصد جانبازان و  ۴/۴ درصد آزاده‌های کل کشور را شامل می شود.
انتهای پیام/
موج بیداری اسلامی ناشی از دفاع مقدس است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار