سخنگوی وزارت امور خارجه:

عزت امروز ایران مرهون خون شهدای هشت سال دفاع مقدس است

1399/06/30 - 10:57 - کد خبر: 27325 نسخه چاپی

نصر: نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با رسانه‌های داخلی و خارجی آغاز شد.

به گزارش نصر، سعید خطیب زاده صبح امروز یکشنبه در نشست مطبوعاتی خود با بیان اینکه وزیر امور خارجه کشورمان در روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می کند گفت: آقای رئیس جمهور نیز در روز سه شنبه در این مجمع سخنرانی خواهد کرد که البته اینها برنامه ریزی های اولیه است و با توجه به برگزاری آنلاین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ممکن است در وقت این سخنرانی ها تغییراتی ایجاد شود.

اقدامات آمریکایی ها یک هیاهو برای هیچ است
سعید خطیب زاده در مورد اظهارات شب گذشته پامپئو و ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های پیشین شورای امنیت علیه ایران با بیان اینکه آمریکایی ها با اقدامات خود ناامنی، جنگ، خشونت در عرصه جهانی به وجود آوردهاند، گفت: ما در حال حاضر شاهد میراث شوم سال ها حضور آمریکا در مناطق مختلف دنیا به ویژه غرب آسیا هستیم.
وی با اشاره به مخالفت جهانی با اقدام آمریکا گفت: اقدام آمریکا یک نوع گردن کشی و قلدری است و آنها یک اقدام جدیدی را به لیست قلدری های خود اضافه کردند.
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: اقدامات آمریکایی ها یک هیاهو برای هیچ است، من فکر می کنم که آمریکایی ها در حال گذراندن تلخ ترین روزها و ساعت های تاریخ خود هستند. انتخاب آمریکا این بوده که در طرف اشتباه تاریخ بایستد.
خطیب زاده افزود: پیام تهران به واشنگتن روشن است، به جامعه جهانی برگرد، به تعهدات خود عمل کن و دست از یاغی گری بردار، در آن صورت جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت.
وی با بیان اینکه امیدوارم آمریکا پیام دنیا را گرفته باشد تصریح کرد: فضای دنیا در حال تغییر است و به دلیل سیاست های کوته بینانه ترامپ و شرکای آن اولین قربانی تغییر در نظام بین الملل آمریکا است.

پیام های لازم به آمریکا داده شده است و بار دیگر داده می شود
سخنگوی وزارت خارجه در مورد اقدام احتمالی آمریکا برای بازرسی از کشتی ها و هواپیماهای ایرانی گفت: هر نوع اقدامی که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی و قوانین و مقررات بین المللی باشد از سوی ایران با جدیت و بدون لحظه ای تردید پاسخ داده خواهد شد.
خطیب زاده در همین ارتباط خاطرنشان کرد: پیام های لازم در ادوار مختلف به آمریکا داده شده است و بار دیگر داده می شود. ما به آنها تاکید می کنیم دست از راهزنی دریایی و هوایی بردارند. چرا که دوران راهزنی تمام شده است.

هر اقدامی که بخواهد این مهر و موم را باز کند به معنای پایان برجام است
این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات وزیر خارجه انگلیس مبنی بر اینکه برجام کامل نیست و نیازمند این است که در آن تمهیداتی ایجاد شود، گفت: واقعیت این است که بارها پاسخ اینگونه اظهارات داده شده است، برجام توافقنامه ای است که یک بار با مذاکره جمع بندی و نهایی شد، امضا شد و مهر و موم شد و هر اقدامی که بخواهد این مهر و موم را باز کند به معنای پایان برجام است. از تمام کشورها می خواهیم که به بدیهیات حقوق بین الملل و تعهدات خود پایبند باشد.

همچنان به چارچوب و اصولی که در طرح هرمز اشاره شده پایبندیم
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه صحبتهای خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که حدود یک سال از طرح صلح هرمز که از سوی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد می‌گذرد و اکنون این طرح در چه مرحله‌ای است، گفت: طرح صلح هرمز یک مسیر است البته معتقدیم این طرح از جمله فراگیرترین طرح‌ها است از حیث تعداد کنشگرانی که از آنها برای حضور و نقش آفرینی جهت اجرای آن دعوت شده و همچنین از حیث اصول و مبانی که از آن برخوردار است.
وی با بیان این که این طرح در واقع دعوت ملل منطقه و کشورهای منطقه برای یک سازوکار منطقه‌ای است ادامه داد: طرح صلح هرمز یک پویایی ایجاد کرد چنان که این موضوع را در طرح‌های مشابه دیگر مشاهده کردید چه طرح دوستانمان در پکن یا مسکو.
این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: ما همچنان به چارچوب و اصولی که در طرح هرمز اشاره شده پایبند هستیم و امیدواریم با این طرح به مسیری برسیم و این طرح به زودی به یک سازوکار منطقه‌ای ختم شود.

محورهای سخنرانی رییس جمهور و وزیر خارجه در سازمان ملل
خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که  محورهای اصلی سخنرانی آقای ظریف و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل  چه خواهد بود گفت: قطعا در این سخنرانی‌ها ایران نگاهش را به تحولات جاری در عرصه جهانی تشریح خواهد کرد و به آن چه که در این صحنه در این جریان است از نگاه خود پاسخ و واکنش نشان می‌دهد.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ظریف برنامه‌ای برای سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا دارد یا نه با توجه به موضعگیری که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این ارتباط داشته است گفت: آقای ظریف هر موقع که به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل سفر می‌کردند در تعدادی از اندیشکده‌های آمریکایی سخنرانی می‌کردند با رسانه‌ها مصاحبه می‌کردند و ترس تیم ایران هراس مستقر در کاخ سفید این بوده که صدای ارسالی از ایران در جامعه جهانی شنیده شود. آنها همواره تلاش کردند که این صدا شنیده نشود و تحریم آقای ظریف در این راستا صورت گرفت.
وی با بیان این که سخنرانی ظریف در این گونه اندیشکده‌ها امری طبیعی است و این نمونه‌ای از مروادات ایران بوده است گفت: معضل و مشکل ما رژیم مستقر در کاخ سفید است.

پیشنهاد میانجیگری روسیه 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در واکنش به سوالی در ارتباط با پیشنهادات مطرح شده از سوی روسیه برای میانجیگری جهت کاهش تنش بین ایران وآمریکا گفت: ما به نیت دوستان خود در این ارتباط شکی نداریم و این موضوع به آنها گفته و منتقل شده است. آن چه که در این ارتباط مورد توجه ما است اقدامات یک جانبه و قلدرمابانه آمریکا در عرصه بین المللی است. و نگاه‌مان را در این ارتباط به دوستانمان منتقل کرده‌ایم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت‌های دیپلماتیک وزارت خارجه و محمد جواد ظریف در دو هفته گذشته و برخی‌ از تماس‌های تلفنی وی با همتایانش در کشورهای مختلف اعلام کرد که انشالله از آن به بعد نشست سخنگوی وزارت خارجه به صورت هفتگی در روز دوشنبه برگزار می‌شود و امروز استثنا در روز یکشنبه برگزار شده است.
عزت و صلابت امروز مرهون دلاوری‌های مردمان و جوانان این سرزمین در طول دفاع مقدس است
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ابتدای سخنان خود با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس و دلاوری های که مردم ایران برای دفاع از سرزمینشان در برابر اشغالگران انجام دادند گفت: مردم ایران با فداکاری های خود اجازه ندادند که حتی یک وجب از خاک ایران از دست برود و ما تا ابد منت دار این فداکاری‌ها و دلاوری‌ها هستیم. اگر امروز عزت و صلابتی در فضای بین المللی داریم اینها همه مرهون دلاوری‌ها و زحماتی است که مردمان و جوانان این سرزمین در طول دفاع مقدس کشیدند و به واقع از خون جوانان وطن  لاله دمیده است.
انتهای پیام/
عزت امروز ایران مرهون خون شهدای هشت سال دفاع مقدس است خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار