رییس شورای اسلامی آذربایجان‌شرقی:

بودجه‌ای برای شوراهای فرادستی اختصاص نیافته است

1399/06/27 - 14:33 - کد خبر: 27195 نسخه چاپی

نصر: رییس شورای اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: با وجود مصوبه دولت برای تخصیص دو درصد بودجه شوراها به شوراهای فرادستی، تاکنون بودجه‌ای به این شوراها اختصاص داده نشده است.

به گزارش نصر، غلامحسین مسعودی ریحان روز پنجشنبه در گفت و گوییی با بیان اینکه پنج شورای فرادستی شامل شورای روستا،  شهر، بخش، شهرستان و استان وجود دارد، افزود: شورای استان باید به شوراهای شهرستان و بخش بودجه پرداخت کند ولی به علت اینکه شورای عالی استان ها تا کنون بودجه ای به شورای استان تزریق نکرده، شورای استان نیز نتوانسته ریالی به این شوراها پرداخت کند.
وی با بیان اینکه شوراهای فرادستی بودجه مصوبی ندارند، اظهار داشت: تامین اعتبار سالانه برای شوراهای فرادستی بستگی به نظر وزارت کشور بوده و اگر لازم دید پولی پرداخت می کند و اگر لازم ندید پرداخت نمی کند.
رییس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: پارسال مقرر شده بود وزارت کشور به شورای عالی استان ها ۲۸ میلیارد تومان پول پرداخت کند که از این میزان ۱۳ میلیارد تومان پرداخت کرد.
مسعودی ریحان، ادامه داد: برای رفع مشکل نبود بودجه شوراهای فرادستی، لایحه ای تنظیم و به مجلس فرستاده شد تا بودجه خاصی برای شوراهای فرادستی تخصیص یابد و این لایحه مصوب شده و برای اولین بار امسال ردیف بودجه ای برای شوراهای فرادستی ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: لایحه ای نیز از سوی شورای عالی برای خروج شوراها از زیر نظر وزارت کشور و قرار گرفتن در زیر نظر مجلس شورای اسلامی ارایه شده که در صورت تصویب، فعالیت شوراهای اسلامی بهتر می شود.     
وی با اشاره به اینکه شورای استان دارای ۲۱ عضو است، یادآوری کرد: این شورا ماهانه یک جلسه برگزار می کند که با گذشت یک سال از برگزاری جلسات هنوز ریالی از بابت حق جلسه به اعضای این شورا پرداخت نشده است.
رییس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: خیلی از شوراهای استان ها فاقد مکان برای برگزاری جلسات هستند و جلسات خود را در فرمانداری ها و سایر مکان ها برگزار می کنند ولی با همکاری شهرداری و شورای اسلامی تبریز، شورای استان آذربایجان شرقی دارای مکان برای برگزاری جلسات است.
مسعودی ریحان افزود: شهرداری تبریز هر سال لایحه ای به شورای این شهر برای پرداخت بودجه به شورای استان ارایه می کند و یک سال ۸۰ میلیون و یک سال هم ۱۳۰ میلیون تومان برای این شورا پرداخت شده است.
مدیریت شهری تبریز ۷۰۰ میلیارد تومان از صنایع آلاینده طلب دارد 
رییس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت:مدیریت شهری تبریز حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از بابت عوارض آلایندگی از واحدهای صنعتی و تولیدی استان طلب دارد و با وجود مستندات کافی،  شهرداری هنوز نتوانسته به حق و حقوق خود برسد.
مسعودی ریحان، با اشاره به اینکه تاکنون سهم شهرداری تبریز از بابت جرایم راهنمایی و رانندگی و ارزش افزوده پرداخت نشده است، افزود: مدیریت شهری و شوراهای اسلامی برای ارایه خدمات نیازمند حمایت دولت هستند.

تحقق مدیریت واحد شهری موجب چابک سازی دولت می شود
رییس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه مدیریت شهری موجب هماهنگی در انجام امور شهری و جلوگیری از چندجانبه گری دستگاه های دولتی در سطح شهر می شود، گفت: تحقق مدیریت واحد شهری،  اعتماد دولت به شوراها و واگذاری امور به آن ها موجب چابک سازی دولت و کاستن از وظایف آن می شود.
مسعودی ریحان با تاکید بر اینکه دولت باید از بعد نظارتی بر امور جامعه رسیدگی کند، ادامه داد: شوراهای اسلامی به عنوان نهاد مدنی و غیردولتی مورد تائید حاکمیت و مردم بوده و می توانند در توسعه یافتگی جامعه نقش موثری ایفا کنند.
وی با گلایه از اینکه هنوز نهادهای مدنی و ان جی او ها در جامعه به جایگاه اصلی خود دست نیافته اند، اظهار داشت: هر چقدر به نهادهای مدنی اهمیت داده شود به همان اندازه دولت می تواند راحت تر بر امور کشور رسیدگی و نظارت کند.
رییس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: رسوبات ذهنی برخی مدیران و تاکید بر تمرکزگرایی موجب شده تا مدیریت واحد شهری در کشور محقق نشود و امید است با روی کار آمدن مدیران نسل جدید این نوع مدیریت در کشور محقق شود.
انتهای پیام/
بودجه‌ای برای شوراهای فرادستی اختصاص نیافته است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار