معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان:

حقابه دریاچه ارومیه از هفت سد اقماری در آذربایجان‌غربی اختصاص یافته است

1399/06/27 - 09:46 - کد خبر: 27163 نسخه چاپی

نصر: معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به رهاسازی آب از هفت سد استان به دریاچه ارومیه گفت: از ابتدای اجرای طرح احیای نگین آبی آذربایجان تاکنون، از این سدها ۶ میلیارد مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رها شده است.

به گزارش نصر، یاسر رهبردین روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود: این سدها شامل شهرچای ارومیه، سد بوکان، زولا و دریک سلماس، حسنلوی نقده، ساروق تکاب و سد مهاباد است.
وی اظهار داشت: بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب از این میزان مربوط به رهاسازی آب طی سال آبی جاری است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی اضافه کرد: چهار میلیارد و ۶۰۰ مترمکعب آب نیز طی حدود پنج سال پیش از آن از این سدها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده که نقش بسزایی در احیا و بهبود تراز آبی این نگین آبی آذربایجان داشته است.
رهبر دین تاکید کرد: در کنار برنامه ریزی برای رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه، لایروبی رودخانه ها و مسیرهای منتهی به دریاچه و همچنین اجرای تمهیداتی در راستای کاهش میزان مصرف آب در حوضه، عواملی مهم برای احیای دریاچه ارومیه به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، کمترین میزان آب دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۳ یعنی یک سال قبل از آغاز کار عملی ستاد احیای دریاچه ارومیه با ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب به ثبت رسید که با نگاه بلند دولت تدبیر و امید هم اکنون میزان آب این دریاچه به بیش از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب رسیده که نزدیک به هفت برابر افزایش داشته است.
با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بینجامد.
قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.
هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌ ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
انتهای پیام/
حقابه دریاچه ارومیه از هفت سد اقماری در آذربایجان‌غربی اختصاص یافته است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار