خبر/

طرح تامین آب شرب دایمی عشایر آذربایجان‌شرقی اجرا می‌شود

1399/06/25 - 14:42 - کد خبر: 27046 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌شرقی از اجرای طرح تامین آب شرب دایمی عشایر در این استان خبرداد و گفت: این طرح برای اولین بار در کشور اجرا می‌شود.

به گزارش نصر، سیدمحمدحسن آل هاشم روز سه شنبه در دیدار با فرماندار مراغه افزود: این طرح با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی تبصره چهار در ۲۷ منطقه قشلاقی آذربایجان شرقی  و با ۸۸ کیلومتر لوله گذاری اجرا می شود.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح، زمینه برای تامین آب شرب بهداشتی و دایمی با همکاری شرکت آبفای آذربایجان شرقی برای عشایر این استان فراهم می شود.
آل هاشم اضافه کرد: همچنین در این راستا، هشت مخزن تامین آب شرب با ظرفیت پنج هزار و ۵۰۰ مترمکعب احداث و ایجاد می شود.
وی افزود: همچنین برای بهسازی راه های دسترسی عشایر آذربایجان شرقی در سال جاری حدود هفت میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
آل هاشم گفت: هم اکنون ۱۳ هزار و ۲۹۷ خانوار عشایری با حدود ۷۰ هزار جمعیت در آذربایجان شرقی حضور داشته که از این میزان جمعیت، حدود پنج هزار و ۲۰۰ خانوار از استان های آذربایجان غربی، اردیبل و زنجان در فصل ییلاق میهمان این استان هستند.
وی با بیان اینکه دو درصد جمعیت آذربایجان شرقی را عشایر تشکیل می دهند افزود: ۲۰ درصد از مواد پروتئینی این استان را عشایر سخت کوش تولید می کنند.
وی اضافه کرد: سالانه حدود ۱۱۱ هزار تن گوشت، ۱۳۲ هزار تن شیر، ۱۶ هزار متر قالی و ۹ هزار متر مربع ورنی توسط عشایر در این استان تولید می شود.
وی افزود: هشت شرکت تعاونی و ۱۶ شرکت تعاونی خرد زنان عشایر در آذربایجان شرقی فعال بوده و به ارائه خدمات از جمله تامین نهاده ها و مایحتاج ضروری این قشر می پردازند.
معاون استاندار و فرماندار مراغه نیز در این دیدار با اشاره به جایگاه عشایر در تولید و اقتصاد جامعه گفت: حمایت از این قشر تلاشگر اولویت دولت و دستگاه های اجرایی است.
سیدعلی موسوی حسینی افزود: در راستای ارائه خدمات به عشایر در طول یک سال اخیر ۴۱۶ میلیون تومان از محل اعتبارات مستمر، توازن و روستاهای فاقد دهیاری در این شهرستان هزینه شده است.
وی اضافه کرد: ایجاد نمایندگی امور عشایری به صورت فصلی در این شهرستان برای پیگیری امور عشایر و مشکلات آنها ضروری است.
معاون عمرانی فرماندار مراغه نیز در این دیدار گفت: تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پل توپراقلو در مسیر دسترسی عشایر شهرستان ضروری است.
نقی مسکینی افزود: همچنین ایجاد پایگاه بهداشتی برای خدمات رسانی به عشایر ییلاقی و قشلاقی این شهرستان ضروری است.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.
انتهای پیام/
طرح تامین آب شرب دایمی عشایر آذربایجان‌شرقی اجرا می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار