نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد:

لزوم افزایش ۶۰ درصدی حمایت از زنان سرپرست خانوار تا سال آینده/ مجلس اجرای طرح توانمندسازی را رصد می‌کند

1399/06/24 - 12:22 - کد خبر: 26951 نسخه چاپی

نصر: نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: دولت در اجرای طرح توانمندسازی زنان حدود ۴۴ درصد از زنان سرپرست خانوار را در مناطق حاشیه‌نشین و سکونتگاه‌های غیررسمی تحت حمایت قرار داده اما این عدد باید در پایان برنامه ششم به حداقل ۶۰ درصد برسد.

به گزارش نصر، سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اهمیت بند (ت) ماده (80) برنامه پنج‌ساله ششم توسعه درباره لزوم اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار توسط دولت اظهار داشت: دولت لایحه‌ای درباره عدم تصویب این طرح‌ها در مجلس ارائه کرده بود که مورد مخالفت اعضای این کمیسیون قرار گرفت زیرا دولت طی چهار سالی که از عمر برنامه ششم می‌گذرد، باید طرح توانمندسازی را درقالب لایحه ارائه می‌کرد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس ضمن تاکید بر حمایت از مشاغل خانگی زنان ادامه داد: 44 درصد از زنان سرپرست خانوار در مناطق حاشیه‌نشین و سکونتگاه‌های غیررسمی تحت حمایت دستگاه‌های دولتی قرار گرفته‌اند اما این مقدار باید بیشتر شود و در پایان برنامه ششم به حداقل 60 درصد برسد.
وی تصریح کرد: دولت براساس طرح توانمندسازی زنان باید از اشتغال زنان در حوزه‌های کشاورزی، روستایی،‌ صنایع‌دستی و ... حمایت و زمینه‌های توسعه زیرساخت‌ها و فناوری‌ها را برای فروش محصولات مشاغل خانگی و صنایع‌دستی فراهم کند.
میرتاج‌الدینی یادآور شد: دولت باید در حوزه سلامت زنان سرپرست خانواده با وزارت بهداشت همکاری کرده و برنامه‌های پیشگیری از بیماری‌های شایع و غربالگری را انجام دهد همچنین آموزش‌های لازم را برای خانواده‌ها و زنان سرپرست برای دستیابی به برنامه‌ها و اهداف مدنظر برنامه ششم فراهم کند.    
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: دولت همچنین براساس ماده (80) برنامه ششم توسعه در بحث مقابله، پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اجتماعی باید به‌گونه‌ای عمل کند که در پایان پنج ساله این برنامه آسیب‌های اجتماعی 25 درصد کاهش داشته باشد.
وی با بیان اینکه مجلس در قالب نظارت موثر اجرای این قانون را پیگیری خواهد کرد، گفت: اکنون در سال‌ پایانی برنامه ششم توسعه هستیم و ما ضمن دعوت از مسوولان برای حضور در کمیسیون برنامه و بودجه، میزان موفقیت دولت در اجرای این تکلیف را پیگیری خواهیم کرد.
انتهای پیام/
لزوم افزایش ۶۰ درصدی حمایت از زنان سرپرست خانوار تا سال آینده/ مجلس اجرای طرح توانمندسازی را رصد می‌کند خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار