مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد:

طرح احیاء، مرمت و لایروبی 216 رشته قنات در مرند

1399/06/23 - 10:38 - کد خبر: 26863 نسخه چاپی

نصر: مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند با بیان این‌که اعتبارات دولتی و ملی، جان تازه‌ای به قنوات شهرستان مرند بخشیده است، از انجام طرح احیاء، مرمت و لایروبی 216 رشته قنات در این شهرستان خبر داد.

به گزارش نصر، علی صیادی با بیان این‌که شهرستان مرند دارای 360 رشته قنات است که بیشتر این قنوات در بخش یامچی بوده و سالانه حدود 34.5 میلیون مترمکعب آب برداشت میشود، گفت: در سال زراعی 1398- 99 تعداد پنج رشته قنات در شهرستان با اعتباری بالغ بر 1700 میلیون ریال لایروبی، بغل تراشی، پالانه ریزی و طوقه چینی شده است. 
وی با اشاره به میزان اعتبار استانی تخصیص یافته برای اجرای این طرح ها، گفت: اجرای این‌ گونه پروژه‌ها به ‌تنهایی با اعتبارات دولتی امکان‌پذیر نبوده و لازم است کشاورزان و ذی‌نفعان نیز در اجرای آن مشارکت داشته باشند.
وی اضافه کرد: این شهرستان به دلیل تبعات دو دهه خشکسالی و افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی در تداوم کشاورزی سنتی با مشکل روبرو شده است، کشاورزان باید با آبیاری نوین و روش‌های علمی در بهره‌وری آب تلاش مضاعفی داشته باشند.
صیادی با اشاره به آسیب‌پذیر بودن قنات نسبت به چاه‌های عمیق در مقابل سیل و زلزله، اضافه کرد: بی‌توجهی به مرمت آن‌ها موجب خشکی می‌شود اما، امروز با توجه به بروز خشکسالی، احیای قنات‌ها می‌تواند روشی مقرون به صرفه و راهبردی برای تأمین آب باشد. 
وی خاطر نشان کرد: اجرای طرح‌های بازسازی و مرمت قنات‌ها و لایروبی آن‌ها موجب جلوگیری از تخریب قنوات، احیای دوباره آن، استفاده بهینه از آب، کاهش هدررفت آب و انتقال صحیح آب می‌شود. 
وی تصریح کرد: سرعت اجرای آبیاری نوین، توسعه کاشت محصول گلخانه‌ای و کم آبخواه نظیر کاشت زعفران و پسته از سوی کشاورزان این منطقه به خاطر تداوم خشکسالی افزایش یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی مرند ادامه داد: گندم، جو، زعفران، گل محمدی، آفتابگردان، انواع حبوبات لوبیا، نخود، زردآلو، سیب، آلبالو، پسته و دیگر محصولات باغی مهمترین محصولات کشاورزی شهرستان مرند را تشکیل میدهد.
به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، شهرستان مرند به خاطر آب و هوای مناسب و بارش‌های جوی نسبتا مطلوب، قطب کشاورزی استان آذربایجان شرقی بوده و در تولید چند محصول از جمله زردآلو، زعفران، پسته  مقام اول را دارد.
انتهای پیام/
 طرح احیاء، مرمت و لایروبی 216 رشته قنات در مرند خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار