رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی:

مکانیزاسیون اراضی و افزایش عملکرد محصولات در قطعات بزرگ کشاورزی اتفاق می‌افتد

1399/06/20 - 10:09 - کد خبر: 26699 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: افزایش عملکرد در واحد سطح، تغذیه مناسب گیاهی و مکانیزه شدن اراضی زراعی در قطعات بزرگ کشاورزی اتفاق می‌افتد.

به گزارش نصر، اکبر فتحی در جلسه کارگروه نظام نوین ترویج کشاورزی ضمن بیان این مطلب، افزود: کارشناسان پهنه، مدیریت انتقال یافته های جدید کشاورزی به مزرعه را برعهده دارند، از آن جایی که بازار محصولات کشاورزی در اختیار کشاورزان و بهره برداران کشاورزی است پس فعالان این عرصه باید به توصیه های کارشناسان پهنه و متخصصان کشاورزی در راستای افزایش تولید و تولید محصولات اقتصادی به دقت عمل کنند.  
وی ادامه داد: تولید محصولات اقتصادی و محصولات استراتژیک هم‌چون گندم و دانه روغنی کلزا در اولویت کاری وزارت جهادکشاورزی و به تبع آن سازمان جهادکشاورزی استان‌ها قرار دارد، کشاورزان با تولید این محصولات می توانند از ضرر و زیان اقتصادی خود جلوگیری کرده و نیازهای بازار مصرف را تامین کنند.
وی با بیان این‌که مدیران بخش کشاورزی دارای نگرش‌های فرآیند گرا و نتیجه گرا هستند، اظهار کرد: فرآیندهای زراعی باید منجر به نتیجه شوند و کشاورزان با کاشت بذر مناسب، تغذیه گیاهی، مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها و علفهای هرز، فرآیند مطلوب و برنامه ریزی شده توسط مدیران و کارشناسان کشاورزی را به دست خواهند آورد.
فتحی گفت: حرف اول و آخر تمامی فعالیت‌ها، اقتصاد است و نسل جدید کشاورزان و فعالان عرصه کشاورزی نیز با مقوله اقتصاد کشاورزی آشنایی کامل دارند؛ در این راستا الگوی کشت زارعین باید الگویی اقتصادی باشد تا هم منافع کشاورزان تامین شود و هم در سطح کلان نیازهای جمعیت رو به رشد کشور تامین شود.
وی تاکید کرد: باید نظام بهره برداری مناسبی تدوین و به کشاورزان ابلاغ شود، کشاورزان نیز ملزم به رعایت و به کارگیری اصول فنی و علمی توصیه شده توسط مدیران و کارشناسان پهنه اراضی کشاورزی شوند تا بتوانیم به اهداف و برنامههای کشاورزی خود دست یابیم.
وی با یادآوری این‌که در فرآیندها، توصیههای کشاورزی برعهده کارشناسان پهنه قرار دارد، ادامه داد: نظام نوین ترویج کشاورزی با محوریت «یک روستا یک کارشناس» تدوین شده است، نظام نوین ترویج کشاورزی بر این باور است اگر کارشناسان پهنه در کنار کشاورزان قرار گیرند، انتقال یافتههای نوین و جدید کشاورزی به مزرعه مطلوب تر و مفید تر انجام خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود به مدیران جهادکشاورزی شهرستان‌ها توصیه کرد تا با در نظر گرفتن نیازهای زراعی، باغی و دامی دهستان‌ها، کارشناسان کشاورزی را به صورت اصولی و منطقی در دهستان‌ها مستقر کنند زیرا مدیریت دانش در زمینهای کشاورزی برعهده کارشناسان پهنه قرار داده شده است.  
وی تاکید کرد: کارشناسان پهنه در بهره گیری از امکانات در اولویت کاری مدیریتهای سازمان جهادکشاورزی استان قرار دارند و در اکثر مواقع توزیع امکانات و تشکیلات اداری اعم از سیستمهای کامپیوتری، خودرویی، لپ تاب و سایر ملزومات در بین کارشناسان پهنه قبل از مدیران و کارشناسان ستادی انجام می‌گیرد.
به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: اولویت اصلی نظام نوین کشاورزی و کارشناسان پهنه اراضی زراعی، مسائل کشاورزی است و موارد مدیریتی در مراحل بعدی قرار دارند، اگر اولویتهای کشاورزی قربانی مسائل مدیریتی شوند در این صورت نمیتوانیم به نحو احسن مشکلات و معضلات بخش کشاورزی را در راستای افزایش تولید محصولات زراعی مدیریت کنیم.
انتهای پیام/
 مکانیزاسیون اراضی و افزایش عملکرد محصولات در قطعات بزرگ کشاورزی اتفاق می‌افتد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار