معاون دامپزشکی آذربایجان‌غربی؛

فیلم دگرخوری مرغ‌ها مربوط به آذربایجان‌غربی نیست

1399/06/19 - 12:51 - کد خبر: 26659 نسخه چاپی

نصر: معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: فیلم منتشر شده درباره خودخوری و دگرخوری مرغ‌ها مربوط به این استان نبوده و نسبت دادن آن به ارومیه یک شیطنت رسانه‌ای با هدف تشویش اذهان عمومی است.

به گزارش نصر، سید غلامرضا ملکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: هیچ نشانه‌ای در داخل فیلم وجود ندارد که بر اساس آن مشخص شود تصاویر مربوط به کدام کشور، استان یا شهرستان است.
وی اضافه کرد: شواهدی نیز وجود ندارد که بیان کند این اتفاق در داخل یک مرغداری رخ داده یا یک واحد پرورشی غیرمجاز به وقوع پیوسته است.
 معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: عارضه کانی‌بالیسم یک عارضه محتمل و رایج در تمامی حیوانات تحت پرورش در شرایط نامطلوب و با سوء مدیریت اعمال شده است.
وی اضافه کرد : بیماری کانی‌بالیسم منشا ویروسی یا عفونی نداشته و در حقیقت یک عادت و رفتار پرخاشگرانه بین طیور است که باعث خودخوری یا دیگرخوری می‌شود و معمولا وقتی رخ می‌دهد که بر اثر شرایط مدیریتی ضعیف و نامطلوب به پرنده استرس وارد شده‌است.
ملکی اظهار داشت: این شرایط شامل نور زیاد، تغذیه نامناسب، تراکم زیاد و نبود فضای تحت پرورش مناسب، عدم تهویه مناسب، عدم رعایت موارد بهداشتی داخل سالن مثل عدم جمع آوری منظم تلفات احتمالی داخل سالن، گرسنه ماندن طولانی پرندگان، عوامل ژنتیکی است.
وی گفت: این عارضه وابسته به نقش مدیریتی گله دارد لذا درمان دارویی نداشته و فقط باید شرایط و عواملی که باعث به وجود آمدن آن می‌شود، از بین برود.
بنا به این گزارش، فیلمی روز چهارشنبه در فضای مجازی منتشر شده که چندین مرغ مشغول خوردن و نوک زدن به سایر مرغ ها هستند که موجب واکنشهایی در میان کاربران فضای مجازی و رسانه ها شده‌است.
در بیماری کانی بالیسم، طیور شروع به نوک زدن یکدیگر می‌کنند و گاهی پارگی و جراحت به حدی می‌رسد که مرغ تلف شده و از بین می‌رود.
مهمترین مورد در درمان و پیشگیری از این عارضه، مدیریت صحیح و کافی در تمامی ارکان پرورشی بوده و علت اصلی بروز این رفتار باید رفع شود.
انتهای پیام/
فیلم دگرخوری مرغ‌ها مربوط به آذربایجان‌غربی نیست خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار