مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان؛

نرخ بیکاری جوانان در آذربایجان شر قی 21.3 درصد است/ نرخ حضور زنان استان در بازار کار بالاتر از میانگین کشوری

1399/06/16 - 14:46 - کد خبر: 26450 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی نرخ بیکاری جوانان استان را 21.3 درصد اعلام کرد و گفت: حضور جوان تحصیلکرده در بازار 18.7 درصد و زنان 15 درصد است که از میانگین کشوری بالاتر است.

به گزارش نصر،  حسین فتحی امروز در گفت وگو با خبرنگاران  نرخ بیکاری در استان را در سال گذشته را 9.8 درصد اعلام و اظهار داشت: میزان نرخ بیکاری در استان پایین تر از میانگین کشوری است که دلایلی از جمله مهاجرت نیروی کار از استان است که باید زیرساخت ها و اشتغال استان تقویت شود و مهاجرت معکوس نیروی کار به استان صورت گیرد.
وی با بیان اینکه نرخ بیکاری جوانان آذربایجان شرقی 21.1 درصد است افزود: نرخ بیکاری جوانان در کشور 24.5 درصد است که نشان از حضور بیشتر جوانان استان در بازار کار است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی نرخ حضور زنان استان در بازار کار را 15.7 درصد عنوان کرد و گفت: میانگین کشوری در این بخش 14.7 درصد است که نشان از مشارکت بالای زنان استان در بخش اشتغال است.
وی از ابلاغ اعتبار به میزان ۸ میلیارد تومان در حوزه مشاغل خانگی به این استان خبر داد و تصریح کرد: باید با برنامه ریزی و مشارکت و همراهی دستگاههای همکار این تسهیلات در حوزه پشتیبان و نیز مستقل خود اشتغالی توزیع و تمام حوزه ها با برش دستگاهی و شهرستانی مد نظر قرار داده شود.
فتحی اعتبار ابلاغی را متناسب با فعالیت و عملکرد استان در حوزه مشاغل خانگی ندانسته افزود: به لحاظ حساسیت و قابلیت های بالای این مشاغل، توسعه مشاغل خانگی در شرایط کنونی فرصتی را برای آینده کار فراهم می سازد و این امر توجه ویژه و خاصی را به مشاغل خانگی می طلبد.
سرپرست اداره کل تعاون، کارو رفاه اجتماعی ادامه داد: بر اساس پژوهش و تحقیقات سازمان بین المللی کار بعد از ۱۵ سال ۸۰ درصد از مشاغل کنونی از بین خواهند رفت و مشاغلی مبتنی بر کسب و کار الکترونیکی در فضای مجازی ظهور خواهند کرد که توجه به این نکته جایگاه  مشاغل خانگی را در حوزه اقتصادی فراهم می سازد.
فتحی از تصمیمات اتخاذ شده در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت خبر داد و افزود: فروش یکی از مشکلات و چالش ها و نحوه فروش و عرضه محصولات و بازارسازی از مقوله های مهم در عرضه تولیدات مشاغل خانگی است که با دستور استاندار آذربایجان شرقی به شهرداری با همکاری دستگاههای اجرایی ضمن استفاده از ظرفیت های فضای مجازی با برپایی نمایشگاه و حمایت و بازاریابی به فروش و عرضه محصولات تولیدی در این بخش فرصت لازم در استان فراهم خواهد شد.
فتحی با اشاره به مهم ترین مصوبات این نشست افزود: این تسهیلات ۷۰ درصد برای پشتیبانان و ۳۰ در صد به صورت مستقل خود اشتغالی اختصاص یافت و مقرر شد این تسهیلات بصورت برش شهرستانی و دستگاهی سه ماه به صورت ثابت و سه ماه بعدی به صورت شناور خواهد بود تا نسبت به جذب کامل اعتبارات برای توسعه مشاغل خانگی استفاده شود.
فتحی، با بیان اینکه بیش از 87 درصد واحدهای کسب و کار استان را واحدهای کوچک تشکیل می دهند، افزود: بخشی بزرگی از این کارگاه ها طی سه تا پنج سال آینده از چرخه فعالیت خارج می شوند که این امر ایجاد تحرکی جدی در حوزه کارگاه های کوچک از جمله، تامین مالی، نوسازی تجهیزات را ایجاب می کند.
وی ادامه داد: با حضور اعضای کمیته مدیریت بر واکنش های کارگری استان در واحدهای مشکل دار بسیاری از موانع و مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی حل و فصل گردیده و ما شاهد پویایی، حرکت و تلاش این مجموعه ها در عرصه کار و تولید هستیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی در ادامه به وضعیت برخی از واحدهای مشکل دار در استان اشاره کرد و گفت: یکی از این واحدها کارخانه بلیرینگ سازی بود که با واگذاری آن به فعال صنعتی نه تنها اخراجی رخ نداد بلکه 50 نفر کارگر جدید نیز در این واحد تولیدی استخدام شد.
وی تصریح کرد: تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی مشکل دار در استان از 30 واحد به زیر 10 تا رسیده است.
انتهای پیام/
نرخ بیکاری جوانان در آذربایجان شر قی 21.3 درصد است/ نرخ حضور زنان استان در بازار کار بالاتر از میانگین کشوری خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار