رضایی در فراخوان جمع‌سپاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت/

کشور و نظام متعلق به گروه خاصی نیست/جوانان منتظر فرش قرمز نباشند

1399/06/16 - 14:59 - کد خبر: 26448 نسخه چاپی

نصر: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما در آستانه تحولات جدید در کشور هستیم و نحوه اداره، سیاست‌گذاری کشور و برنامه‌ریزی‌ها باید متحول شود، در غیر این صورت مسیرهای منفی در فرهنگ و اقتصاد ادامه می‌یابد. در چهل سال اول انقلاب با روندهای مثبت و منفی روبرو بودیم.

به گزارش نصر، آیین افتتاحیه نظام جمع‌سپاری و نخستین فراخوان جمع‌سپاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با محوریت «تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور» با حضور برخی از اعضا و کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله حسین مظفر ریس مرکز تحقیقات و بررسی های راهبردی، یاسر جبراییلی، روستا آزاد و اهالی رسانه برگزار شد.
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه اظهار کرد: بیش از بیست سال است در این کشور سیاست‌های بسیار دقیق و پیشرفته از سوی رهبر انقلاب به دولت و مجلس ابلاغ شده و تاکنون فقط آقایان در خصوص سیاست‌های اصل ۴۴ قانون نوشتند.
وی ادامه داد: تنظیم رابطه دولت با بالادست و تنظیم رابطه دولت با مردم مهمترین تحولی است که باید صورت بگیرد.
رضایی با اشاره به ضرورت همکاری دولت در این حوزه گفت: روی بخش‌های تحول دولت باید فکر کرد و پیشنهاد داد. انتظار داریم سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه، به عنوان اولین برنامه توسعه در گام دوم انقلاب، به ریل‌گذاری جدید در فرهنگ و اقتصاد تبدیل شود.
در همین راستا رضایی اظهار کرد: در غالب برنامه‌های کشور باید دو یا سه وزارتخانه کنار هم و به صورت قرارگاهی کار کنند. ما اگر بخواهیم مردم را وارد اقتصاد کنیم با این دولت‌متمرکز محقق نمی‌شود، باید به استانها قدرت و اختیار داد.
وی ادامه داد: مسأله دیگر فاصله بنگاه داری با زندگی مردم است، در مناطق محروم که می‌روید، می‌بینید سرمایه گذاری عظیمی صورت گرفته که به دلیل استفاده از امکانات دولتی، رانت ایجاد شده است‌. در کارخانه‌ها سرمایه گذاری عظیم شده و در مقابل جوان ها درگیر اعتیاد هستند.
وی افزود: صنعت و دولت جزیره‌ای شده و نتیجه آن این شده که ممکن است بنگاه های بیشتری ایجاد شود اما روز به روز فقر بیشتری را شاهد باشیم.‌
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بانک مرکزی جزیره‌ای عمل کرد و نتیجه این شد که آب عظیمی پشت سد ایستاد و سال ۹۷ این دریچه باز شد. نرخ سود بانکی را کاهش دادند و فکر نکردند این پول کجا می‌رود.
وی ادامه داد: عده‌ای که متخصص چتربازی هستند و حدود 150 نفر هستند، بهتر از دولتمردان فهمیدند پولی که بیرون می‌آید کجا قرار است برود. آنها می‌دانستند به بورس می‌رود و سریع پول ها را به سپرده های جاری تبدیل کردند و این آخر سر که فقرا به دنبال بورس رفتند، به دنبال عسلی رفتند که چیزی نصیب شان نشد. این موارد جزیره‌ای است و نمی تواند ادامه پیدا کند.
رضایی خطاب به کارشناسان گفت: حسن شما این است که درگیر مسائل تجربی و نظری شدید و می توانید مسائلی را به ما بگویید که هم بار تجربی داشته باشد و هم مسائل نظری در آن مورد توجه قرار گرفته باشد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در راستای تببین این جمع سپاری گفت: ما به دنبال تشکیلات، سازمان و شبکه نیستیم اما وظیفه حمایت داریم.
رضایی در بخشی از این سخنرانی گفت: امروز نیازمند یک اراده ملی سوم برای اداره کشور هستیم. اولین اراده ملی در ایران در سال ۵۶ و ۵۷ شکل گرفت و نسل اول انقلاب در کنار امام توانست کار بزرگی انجام دهد و در عالم سیاست راهی نو به نام جمهوری اسلامی را به‌وجود آورد. دومین اراده ملی برای آزادسازی سرزمین های اسلامی بود که قدرت‌های بین‌الملل، صدام حسین را تحریک کردند و او به ۵ استان وارد شد و در اینجا نسل دوم، دومین اراده ملی را شکل داد و اقتدار ایران را بازگرداند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در گام دوم انقلاب در آستانه شکل‌گیری یک اراده ملی سوم توسط نسل سوم و چهارم انقلاب در حوزه اقتصاد، فرهنگ و محورهای هفتگانه رهبری در بیانیه گام‌دوم هستیم، گفت: سومین اراده ملی ایران باید به دست نسل سومی‌ها صورت گیرد. ما در آستانه تحولات جدید در کشور هستیم و نحوه اداره، سیاست‌گذاری کشور و برنامه‌ریزی‌ها باید متحول شود، در غیر این صورت مسیرهای منفی در فرهنگ و اقتصاد ادامه می‌یابد. در چهل سال اول انقلاب با روندهای مثبت و منفی روبرو بودیم.
وی افزود: روندهای مثبت انقلاب در حوزه سیاست، دفاع و امنیت است و این تحولات بدون بسیج اندیشمندان امکان پذیر نیست. باید بسیجی از اندیشکده ها و نخبه ها و پژوهشگاه ها در موسسات فرهنگی وکسب وکارها صورت گیرد. تا تحول در بخش های فکری و اندیشه‌ای شکل نگیرد تحولی در فرهنگ و اقتصاد صورت نخواهد گرفت.
رضایی ادامه داد: در گذشته پژوهش های کارشناسی، نظری و مطالعاتی داشته ایم، اکنون سومین موج اندیشه ورزی را دنبال می کنیم. تحولات چهل ساله دوم انقلاب متکی به فعالیت و تلاش است. به عنوان حامیان اندیشگاهی بر روی مجمع حساب کنید. هر اندیشکده ای می‌تواند ده ها گروه خودجوش را ساماندهی کند. ارائه فکر بدون مطالبه ما را به جایی نمی‌رساند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  خاطرنشان  کرد: دومین مسأله، تحول در دولت است. امروز دیوان‌سالاری و نحوه حکمرانی در اقتصاد و فرهنگ بزرگترین مانع پیشرفت کشور است و این را باید تغییر داد. اگر نیروهای انقلاب می‌گفتند باید شاه را ساقط کنیم، اگر نیروهای دفاع مقدس می‌گفتند باید صدام را ساقط کنیم شما باید یک دولت نو و یک تنظیم رابطه جدید میان دولت و نظام و دولت با مردم پیدا کنید.
وی تاکید کرد: در دهه اول انقلاب وقتی بسیجی‌ها به جبهه اعزام می شدند، خبرنگاران خارجی زیاد به جبهه می آمدند و با اینها صحبت می کردند و می گفتند جوان! کجا می خواهی بروی؟ می گفتند خرمشهر با هدف اینکه راه قدس از کربلا می گذرد و طرف فکر می کرد این فرد دیروز خدمت امام بوده و حکمی از امام گرفته که به خرمشهر برود و از آنجا هم حمله کند و تا قدس پیش برود. چنین روحیه ای در حال حاضر در میان جوانان ما کشته شده است.
رضایی گفت: همه جوانان باید خود را نماینده نظام و انقلاب بدانند، همه باید حس انقلابی در خود شکل بدهند و به صحنه و میدان بیایند منتهی هم در چارچوب نظریه‌پردازی و اندیشه ورزی و هم در چارچوب مطالبه گری به گونه ای که خود را نماینده انقلاب و ملت ایران بدانند.
وی ادامه داد: این کشور و این نظام متعلق به هیچ گروه خاصی نیست و متعلق به ملت ایران است مخصوصا جوان های کشور و جوانان باید تصمیمی تاریخی بگیرند و منتظر فرش قرمز نباشند.
رضایی در بخشی از این نشست گفت: اگر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در این کشور پیاده می‌شد مطمئن باشید ما امروز مشکلات اقتصادی نداشتیم.
وی افزود: چند سال قبل از شروع تحریم های اقتصادی، پیش‌بینی شده بود که این کشور با نوسانات اقتصادی روبرو خواهد شد و نیازمند یک اقتصاد مقاومتی است. این اقتصاد مقاومتی طراحی و نوشته شد و مقام معظم رهبری کلمه به کلمه این مباحث را دیدند و آنها را اصلاح و تقویت کردند و با دیدگاه های خود، امام و اسلام انطباق دادند.
رضایی خاطرنشان کرد: سند اقتصاد مقاومتی قبل از بحران های اقتصادی، ابلاغ شد اما هنوز روی زمین است و قانونش نوشته نشده است‌. بعضی از مسئولان کشور نمی دانند این چه سند مهمی است. تنظیم رابطه دولت با بالادست و تنظیم رابطه دولت با مردم مهمترین تحولی است که باید صورت بگیرد. اگر در ساختار دولت، دیوان سالاری دولت، روش حل مسائل در دولت، چگونگی ارتباط با نخبگان، چگونگی ارتباط با کسب و کارها اصلاح نشود همان قدم های منفی در فرهنگ و اقتصاد ممکن است ادامه پیدا کند.
رضایی همچنین ادامه داد: مسأله سوم که مسأله روز و عملیاتی ماست مسأله سیاست های کلی برنامه هفتم است و ما انتظار داریم به عنوان اولین برنامه گام دوم به ریل گذاری جدید در فرهنگ و اقتصاد تبدیل شود.
وی تصریح کرد: چطور باید جلوی راه های رفته اشتباه را گرفت و روی راه های نو چطور باید سرمایه گذاری کرد؟ زمان ما محدود است. درست است یکسال دیگر وقت داریم اما به دلیل اینکه سیاست های کلی چند ماه قبل از برنامه نویسی باید به دولت ابلاغ شود و برنامه هفتم برنامه مهمی برای ما است‌، حداکثر ما باید بتوانیم تا تیر ماه و اردیبهشت ماه سال آینده سیاست‌های کلی را از مسیر اندیشگاهی و بخش های داخل مجمع بگذرانیم و خدمت رهبر انقلاب ارائه کنیم و ایشان تصویب کنند و اردیبهشت ماه که ابلاغ شد، دولت بعد بتواند آذر ماه آن را به مجلس بدهد و مجلس هم آن را ظرف سه ماه تصویب کند تا در سال ۱۴۰۱ به نتیجه برسد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: ممکن است به دلیل تغییرات دولت و مجلس تاخیری در برنامه داده شود زیرا دولتی می‌رود و دولتی می‌آید و ممکن است لازم باشد از مقام معظم رهبری وقت بگیریم. چند اشکال وجود دارد. یکی از مسائلی که باید در دولت به آن فکرکند، جزیره ای برخورد کردن در مورد حل مسائل است.
انتهای پیام/
 کشور و نظام متعلق به گروه خاصی نیست/جوانان منتظر فرش قرمز نباشند خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار