خبر/

مخترع خلخال مدال طلای جهانی کانادا را کسب کرد

1399/06/15 - 16:42 - کد خبر: 26395 نسخه چاپی

نصر: طرح توربین بادی ترکیبی در حوزه انرژی ساخت حسن عابدی رحمانلو مخترع و مبتکر اهل خلخال، در پنجمین مسابقات بین‌المللی اختراعات کشور کانادا ، مدال طلا و جایزه ویژه این مسابقه جهانی را به خود اختصاص داد.

به گزارش نصر، حسن عابدی رحمانلو روز شنبه در گفت و گویی گفت: وی موفق به طراحی، ساخت و ارائه این طرح تحقیقاتی شده و در تاریخ پنجم اسفندماه سال ۱۳۹۸ این طرح را  با همکاری محمود اسماعیلی امیدوار،  شهرام آجرلو و محسن توکلی از استان البرز، به عنوان مجریان تجاری سازی طرح، ثبت اختراع کردند.
وی اظهارداشت: پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی اختراعات، هشتم شهریورماه جاری مصادف با ۲۹ اگوست ۲۰۲۰ توسط انجمن بین‌المللی نوآوری و مهارت‌های پیشرفته شهر تورنتو کانادا با حمایت فدراسیون بین‌المللی مخترعان (ifia) و انجمن مالکیت معنوی ( wiipA) برگزار و اختراع او موفق به کسب مدال طلای این مسابقات شد .
عابدی گفت: در این دوره از مسابقات ۳۰۰ طرح از ۶۰ کشور در ۲۱ رشته از جمله پزشکی ، ماشین‌آلات ،کشاورزی ، رایانه ، انرژی ، الکترونیک و عمران به رقابت پرداختند که به دلیل شیوع کرونا این رقابت‌ها به صورت برخط یا آنلاین شرکت کردند.
حسن عابدی رحمانلو ، سازنده و مخترع توربین تولید گرد باد و برق بادی گفت: این دستگاه چندمنظوره  الگو گرفته از گرد باد ساز خود را پس از چند سال تلاش و آزمایش و تجربه ساخته و موفق به ثبت این دستگاه در سال ۱۳۹۷در اداره ثبت اختراعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شده است.
وی افزود: این دستگاه تولید برق نمونه داخلی و خارجی ندارد و برخلاف توربین‌های معمول بادی با بهره‌وری از نیروی جنبشی باد و تبدیل آن به انرژی الکتریسته در هر جهت وزش باد کارکرد داشته و در سرعت‌های سه تا ۱۲ کیلومتر در ساعت باد به خوبی کار و برق تولید می‌کند.
او با بیان اینکه دستگاه تولید برق از باد مصارف مختلف ، صنعتی ، کشاورزی و دریایی بویژه چراغ‌های راهنمایی و رانندگی در جاده‌های فاقد برق پایدار و منطقه‌ای دارد، اظهارداشت: استفاده از این دستگاه برای تولید برق سالم بدلیل هدایت گرد و غبار هوا به یک سمت در زمان کارکرد ، موجب پاکیزگی هوای آلوده به ریزگردها و پاکسازی گرد و غبار هوا نیز می‌شود.
وی گفت: هزینه‌های تولید این دستگاه به مراتب کمتر از هزینه تولید و ساخت توربین‌های بادی امروزی بکار گرفته شده در سیستم تولید برق کشور بوده و هزینه نگهداری آن نیز یک دهم هزینه‌های نگهداری دستگاه‌های تولید برق امروزی متداول است.
این مخترع پیش از این نیز دستگاه‌های مختلفی را برای مصارف مختلف ساخته و در اداره ثبت اختراعات صنعتی کشور به ثبت رسانده است.
انتهای پیام/
مخترع خلخال مدال طلای جهانی کانادا را کسب کرد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار