معاون وزیر جهاد کشاورزی؛

دولت در صورت نیاز وارد خرید حمایتی محصولات کشاورزی می‌شود

1399/06/13 - 15:00 - کد خبر: 26297 نسخه چاپی

نصر: معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی مرکزی ایران گفت: دولت در صورت نیاز برای جلوگیری از متضررشدن کشاورزان در استان های مختلف کشور وارد خرید حمایتی محصولات کشاورزی می‌شود.

به گزارش نصر، محمدعلی طهماسبی روز پنجشنبه در حاشیه جلسه هماهنگی خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی و سیب صنعتی در آذربایجان‌غربی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا بیان کرد: برآوردهای انجام شده بیانگر تولید ۶ میلون و ۳۰۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی در کشور است که از این میزان ۶۰۰ هزار تن آن گوجه فرنگی گلخانه‌ای است که هیچ مشکلی در این زمینه از نظر بازار صادرات و فروش وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه اغلب مشکلات این بخش در پیک تولید گوجه‌فرنگی است، گفت: در استان‌هایی مانند آذربایجان‌غربی و سایر استان‌های سردسیر که دارای اوج تولید در تابستان است تا زمانی که کارخانه‌ها و واحدهای فرآوری اقدام به خرید منصفانه از کشاورزان کرده و بازار کشش مصرف تازه‌خوری داشته باشد، دولت ورود پیدا نمی‌کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در صورت کاهش قیمت برای جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان، دولت با هدف تحریک بازار تقاضا وارد خرید حمایتی این موضوع می‌شود.
صادرات بیش از 700 هزار تن سیب به خارج کشور 
طهماسبی با اشاره به صادرات سیب نیز اظهار داشت: تولید سیب در کشور بیش از چهار میلیون تن است و جزو محصولاتی می‌باشد که در سال‌های اخیر از صادرات خوبی برخوردار بوده به طوری که پارسال بیش از ۷۰۰ هزار تن در این زمینه صادرت به خارج کشور انجام شد که ۵۰ درصد آن متعلق به استان آذربایجان‌غربی است.
وی صاحبان صنایع را بازیگران اصلی بخش سیب صنعتی عنوان کرد و اظهار داشت: مهمترین موضوع در بخش این محصول در آذربایجان‌غربی سیب صنعتی است که باید به آن پرداخته شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید بخش عمده‌ای از سیب کشور در آذربایجان‌غربی افزود: صادرکننده‌های خوبی در این استان فعال هستند و حدود ۳۰ درصد سیب کشور در این استان تولید می‌شود.
وی ادامه داد: تولید سیب یک زنجیره است و لازم است تا اتحادیه‌های تولیدکنندگان استان صنایع کوچک را راه‌اندازی کرده و در عرصه رقابت از حق و حقوق خود دفاع کنند.
معاون وزیر جهادکشاورزی برای گفت و گو با مسوولان استانی درباره خریدهای حمایتی سیب و گوجه فرنگی وارد استان شده‌است.
دولت در صورت نیاز وارد خرید حمایتی محصولات کشاورزی می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار