رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز؛

ایستگاه زمینی رصد ماهواره‌های نا هید۲ و پارس ۱ در تبریز راه اندازی می شود

1399/06/10 - 14:40 - کد خبر: 26082 نسخه چاپی

نصر: رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز گفت: ایستگاه زمینی رصد ماهواره‌های ناهید ۲ و پارس ۱ که در تبریز در حال راه‌اندازی و تکمیل است تا ۱۰ روز دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش نصر، حسن رضایی حقیقت، روز دوشنبه در گفت و گویی افزود: محققان پژوهشگاه فضایی ایران با استقرار در این ایستگاه به هنگام عبور ماهواره های ناهید ۲ و پارس ۱ از منطقه شمالغرب کشور آن ها را رصد کرده و این ماهواره ها را به لحاظ مختصات تعیین وضعیت می کنند.
وی اظهار داشت: هم اکنون اجزا و آنتن های فرستنده و گیرنده برای رصد این ماهواره ها از پژوهشگاه فضایی به این پژوهشکده ارسال شده و در حال نصب و انجام اقدامات نهایی است.
رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز گفت: ماموریت­‌های پروژه ناهید در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ، برای نخستین بار در کشور مطرح و در این ماهواره پیاده­‌سازی شده است.
رضایی حقیقت، ادامه داد: ماهواره ناهید ۲ دومین گام از برنامه راهبردی ماهواره‌های مخابراتی  زمین­‌آهنگ است که در آن کوشیده می‌شود تعدادی از گلوگاه‌های فنی شناسایی و مرتفع شود.
وی یادآوری کرد: پروژه پارس ۱ نیز با هدف طراحی، ساخت و بهره­‌برداری در مدار یک ماهواره سنجشی با رویکرد کاربردی در پژوهشگاه فضایی ایران دست اجرا است.
پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز وابسته به پژوهشگاه فضایی ایران، دارای یک سایت پژوهشی آزمایشگاهی با زیربنای یک هزار و ۲۰۰ متر مربع و مجتمع شهید دهقان با مساحت بیش از ۳۴ هزار متر با برخورداری از ۴ هزار و ۳۸۵ مترمربع فضای کارگاهی و ۸۰۰ مترمربع ساختمان اداری است. 
در این پژوهشکده بیش از ۶۰ نفر از جمله متخصصان مجرب و توانمند در رشته‌های مهندسی هوافضا، مکانیک، برق، مواد و صنایع فعالیت می کنند.
انتهای پیام/
ایستگاه زمینی رصد ماهواره‌های نا هید۲ و پارس ۱ در تبریز راه اندازی می شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار