وزیر راه و شهرسازی؛

مبادلات مرزی در ۳۰ مرز مشترک با همسایگان انجام می‌شود

1399/06/06 - 12:41 - کد خبر: 25915 نسخه چاپی

نصر: وزیر راه و شهرسازی در جلسه‌ ویدئوکنفرانس با وزیر امورخارجه ترکمنستان بر رفع هرگونه محدودیت به‌منظور گسترش ترانزیت و تجارت بین دو کشور تاکید کرد و گفت: اکنون مبادلات مرزی ایران در ۳۰ مرز مشترک با همسایگان برقرار است و پروتکل‌های بهداشتی نیز به شکل دقیق در نقاط مرزی اجرا می‌شود.

به گزارش نصر، «محمد اسلامی» و «رشید مرودف»، وزیر امور خارجه ترکمنستان در گفت‌وگوی ویدئوکنفرانسی، مهم‌ترین مسائل دو جانبه در حوزه حمل‌و نقل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
دو طرف در این جلسه، بر ضرورت اقدام سریع برای رفع محدودیت‌های ترانزیتی بین دو کشور، گسترش همکاری‌های منطقه‌ای و نیز توسعه همکاری‌های راهبردی، اقتصادی و تجاری به ویژه در شرایط کرونا تاکید کردند.
وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به اقدامات منسجم و تدابیر بهداشتی انجام‌شده در ایران که به کاهش آثار کرونا در حوزه حمل‌و نقل منجر شده است، گفت: اکنون مبادلات مرزی ایران در ۳۰ مرز مشترک با همسایگان برقرار است و پروتکل‌های بهداشتی نیز به شکل دقیق در نقاط مرزی اجرا می‌شود.
وی، مرزهای ایران را مرزهای اعتمادساز و تسهیل‌کننده روابط تجاری با همسایگان خواند و ابراز امیدواری کرد، حجم مبادلات مرزی با کشورهای دوست از جمله ترکمنستان به سطح گذشته برسد و حتی از آن فراتر رود.
وزیر راه و شهرسازی با ابراز نگرانی از توقف‌های مرزی که مشکلات زیادی را برای دو کشور ایجاد کرده است، تصریح ‌کرد: گفت‌وگوی صمیمانه و راهبردی روسای جمهوری دو کشور، نشان‌دهنده روابط راهبردی و بلندمدت است و پیرو تماس‌های مقامات عالی دو کشور، موظف هستیم برنامه همکاری و اقدامات لازم را تدوین و مسیر دسترسی به آن را ترسیم کنیم.
اسلامی با اشاره به موضوع سرمایه‌گذاری ترکمنستان در یکی از بنادر جنوبی ایران، گفت: این سرمایه گذاری، یکی از مهم ترین موضوعات همکاری بین دو کشور است. مجدد از نماینده طرف ترکمنی دعوت می‌کنیم تا با حضور در ایران مذاکرات در این خصوص را ادامه دهیم.
وی در بخش دیگری از این جلسه بر ضرورت تسریع در بازگشایی و روان‌سازی عبور امن از مرزهای سرخس و اینچه‌برون و ممانعت از توقف‌های ریلی در نقاط مرزی تاکید کرد و خواستار اقدام طرف ترکمنی برای رفع این مشکلات شد.
وزیر راه و شهرسازی، گفت: سیاست خارجی ایران بر مبنای توسعه همکاری‌ها، اعتمادسازی و روان‌سازی روابط تجاری بین کشورها به ویژه با همسایگان استوار است.
وی با اشاره به اینکه در بنادر دو کشور نیز همکاری‌های مطلوبی داریم و رفتار ما در بنادر، مبتنی بر همان پروتکل‌ها و چارچوب‌های فنی و تخصصی است که با ترکمنستان توافق کرده‌ایم، گفت: انتظار داریم در بندر ترکمن باشی، مدیریت لازم برای تسهیل تردد کشتی‌های ایرانی انجام شود.
اسلامی، بازگشایی مرزها برای صادرات و واردات و همچنین ترانزیت را از اهداف مورد نظر در حوزه حمل‌و نقل جاده‌ای عنوان و خاطرنشان کرد: می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حوزه ناوگان، سلامت در تجارت و ترانزیت را داشته باشیم. این مسیر ده‌ها سال است که فعال بوده و تجربه‌های بزرگی در این زمینه داریم و باید این شرایط را با همکاری متقابل حفظ کنیم.
رشید مرودف، وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این جلسه وضعیت حمل‌و نقل ریلی میان دو کشور را مطلوب خواند و گفت: در حوزه حمل‌و نقل، همه‌گیری کرونا باعث توقف تردد و بروز مشکلاتی شده است.  از اوایل امسال نیز مجبور شدیم مرزهایمان را ببندیم و این یک امر عمومی در ترکمنستان بوده است.
انتهای پیام/
مبادلات مرزی در ۳۰ مرز مشترک با همسایگان انجام می‌شود خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار