خبر/

پالایشگاه تقطیر منطقه آزاد ارس به بهره‌برداری رسید

1399/06/05 - 11:16 - کد خبر: 25840 نسخه چاپی

نصر: پالایشگاه تقطیر منطقه آزاد ارس با حضور مشاور رییس جمهوری و مدیرعامل مناطق آزاد کشور به بهره‌برداری رسید.

به گزارش نصر، مدیرعامل منطقه آزاد ارس روز چهارشنبه در مراسم بهره برداری از این پروژه با بیان اینکه این پالایشگاه با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن انواع فرآورده های نفتی مانند بنزین و گازوئیل تحت استانداردهای روز دنیا راه اندازی شده است، گفت: این پالایشگاه در فاز اول بهره برداری سالانه ۹۰ هزار تن قیر بر پایه نفتی تولید می کند.
محسن نریمان، سرمایه ثابت هزینه شده برای این طرح در فاز اول را ۱۵۱ میلیارد و ۴۹۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: این طرح با سرمایه گذاری ۳۴۰ میلیارد ریال در مدت ۱۰ ماه به بهره بذداری رسیده است.
وی با اشاره به اینکه سرمایه در گردش این طرح در فاز اول یک هزار و ۳۷۹ میلیارد و ۶۱۰ میلیون ریال است، اظهار داشت: این طرح در زمینی به وسعت ۳۰ هزار متر مربع و با زیربنای یک هزار و ۱۱۰ مترمربع احداث شده است.
نریمان، ادامه داد: میزان اشتغالزایی مستقیم این طرح ۵۰ نفر بوده و برای ۸۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است.
براساس این گزارش، منطقه آزاد ارس با بیش از ۵۰ هزار هکتار وسعت در حاشیه رودخانه مرزی ارس در ۱۳۰ کیلومتری شمال غرب تبریز با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان هم مرز است با احداث خط راه آهن از منطقه آزاد ارس تا خاک ترکیه، می تواند منطقه شمال غرب را به گذرگان اصلی ترانزیت ریلی اروپا و منطقه قفقاز تبدیل کند؛ خط آهن جلفا - تبریز نیز با ۱۰۲ سال قدمت، قدیمی ترین خط آهن ایران محسوب می شود که برقی و در زمان حاضر فعال است.
انتهای پیام/
پالایشگاه تقطیر منطقه آزاد ارس به بهره‌برداری رسید خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار