امیرحاتمی؛

محصولات جدیدی در حوزه پدافند هوایی شناورها معرفی می‌کنیم

1399/06/04 - 12:27 - کد خبر: 25783 نسخه چاپی

نصر: وزیر دفاع با بیان اینکه در صنعت پدافند هوایی به پیشرفت‌های خوبی در سامانه های پدافندی ضد کروز و سامانه های چابک پدافند هوایی دست یافته ایم، گفت: محصولات جدیدی در زمینه پدافند هوایی شناورها معرفی خواهیم کرد.

به گزارش نصر، امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که برای بازدید از ششمین نمایشگاه بین المللی نظامی-فنی روسیه و به دعوت همتای روس خود در مسکو حضور دارد در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک توافقنامه همکاریهای نظامی – فنی بین دو کشور را دارای ظرفیتهای بسیاری برای همکاری دو جانبه دانست.
مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:
 
با توجه به شکست ایالات متحده در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، چه آینده‌ای برای همکاری و خرید تجهیزات نظامی میان ایران و روسیه متصور هستید؟
همکاریهای دفاعی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مبتنی بر اعتماد متقابل هم افزایی در چارچوب ایجاد صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی که امروز اشغالگری و یک جانبه گرایی به عنوان تهدیدهای اصلی آن به شمار می روند و نهایتا منافع مشترک و متقابل پایه گذاری شده و روند خوبی را در دهه های اخیر به خصوص در یک دهه گذشته طی کرده است.
همکاری در حوزه صنعت دفاعی یکی از ابعاد این همکاری بوده که با تحمیل تحریم های ظالمانه شورای امنیت تا قبل از برجام و ادامه بخشی از محدودیتها به رغم توافق برجام محدودیتهایی را در این زمینه ایجاد کرد . البته که ما بیکار ننشسته و برای تامین نیازهای نیروهای مسلح خودمان کارهای تحقیقاتی را توسعه دادیم که نمونه آن در حوزه پدافند هوایی بود و پس از ایجاد موانعی در انتقال سامانه های اس 300 به کشور توسعه سامانه های پدافند هوایی را در اولویت قرار دادیم و امروز در همه سطوح از عم از ارتفاع پایین، ارتفاع متوسط و ارتفاع و برد بلند دارای سامانه های قابل اعتماد ی هستیم و به نقطه بسیار خوبی رسیده ایم و البته راه همچنان ادامه دارد.
توافقنامه همکاریهای نظامی – فنی بین دو کشور ظرفیتهای بسیاری برای همکاری دو جانبه ایجاد کرده که خرید تجهیزات یکی از آنها است و به دنبال فعال کردن همه محورهای توافق هستیم.

 ایران در زمینه موشکی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری داشته است، آیا توان موشکی ایران امنیت این کشور را در برابر تهدیدها و شیطنت‌های آمریکا و برخی کشورهای منطقه می‌تواند تضمین کند؟
ما در چارچوب رویکرد بازدارندگی برنامه های دفاعی را تنظیم و هدایت کرده ایم که برنامه های تسلیحاتی از آن جمله بوده است. موشک از جمله تسلیحاتی است که در چارچوب این رویکرد و با در نظر گرفتن تمامی تهدیدهای ممکن و همچنین مبتنی بر رویکرد قابلیت محوری تعریف و پیگیری شده است. وقتی مقامات رژیم آمریکا تا سالهای اخیر مرتبا از روی میز بودن گزینه نظامی در مقابل جمهوری اسلامی ایران صحبت می کردند و در شرایطی که یک رژیم اشغالگر ی در منطقه به نام اسرائیل به هیچ هنجار بین المللی پایبند نبوده و تعرضات و تجاوزات مکرر را در کارنامه خود دارد بایستی از تمهیدات لازم برای واکنش به موقع به تعرضات احتمالی آنها برخوردار باشیم و برنامه موشکی ما بر همین مبنا طرح ریزی و هدایت شده است. در سالهای اخیر شاهد نمونه هایی از این تعرضات بودیم که به آنها به موقع پاسخ دادیم: تجاوز پهپاد آمریکایی به فضای جمهوری اسلامی ایران در منطقه تنگه هرمز که خیلی سریع با واکنش پدافند هوایی ما مواجه و سرنگون شد ، تروریستهای داعش که بوسیله آمریکا در منطقه ایجاد و مدیریت می شدند، پس از اقدام تروریستی در اهواز با یک حمله موشکی دقیق به مقرشان در سوریه مواجه شدند و نهایتا پاسخ موشکی علیه پایگاه تروریستی آمریکا در عین الاسد پس از ترور ناجوانمردانه فرمانده عزیر و قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه شهید سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی اجرا شد و قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران نشان داده شد که تنها غرش آنها دهها نفر از تروریستها ی آمریکایی دچار آسیب مغزی شدند.

چندی پیش شما از آمادگی ایران برای صادرات سلاح پس از رفع تحریم‌ها صحبت کردید؛ کدام کشورها به صورت بالقوه خریدار تسلیحات ایرانی هستند و اصولا صحبت از چه نوع سلاحی در میان است؟
 همانطوریکه اشاره کردم صنعت دفاعی ما تولید و تامین تجهیزات مورد نیاز نیروهای مسلح در همه حوزه  های رزم را دنبال می کند که بخشی از آنها شامل تعریفی است که از تسلیحات وجود دارد و بر مبنای قطعنامه 2231 برای مدت 5 سال برای صادرات آنها محدودیت وجود داشت یعنی برای صادرات باید مجوز شورای امنیت اخذ می شد و چون از موضع خصمانه رژیم آمریکا مطلع بودیم در این مدت به شورای امنیت نه برای خرید و صادرات سلاح مراجعه نکردیم اما سایر محصولات را به بازارهای مختلف صادر کرده ایم. با پایان محدودیتهای شورای امنیت اتفاقی که می افتد بخشی از تسلیحات نیز در سبد صارداتی سازمانهای صنایع دفاعی ما قرار می گیرد. تسلیحاتی که ما تولید می کنیم همه شامل تسلیحات متعارف هستند ولی با این حال همه آنها در سبد صادراتی قرار نمی گیرند. محصولات صادراتی ما از گذشته بازارهایی در قاره های آسیا ، آفریقا ، اروپا و آمریکا داشته است و قطعا با رفع محدودیتها بازارها توسعه خواهند یافت.
 
 ایران چه برنامه‌ای برای خرید تسلیحات جهت حفاظت از خود در برابر تهدیدهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای، با توجه به تنش‌های ایجاد شده از سوی امارات و ایالات متحده، دارد؟ آیا ایران برنامه‌ای برای خرید سلاح از فدراسیون روسیه دارد؟
سیاست تسلیحاتی نیروهای مسلح ما مبتنی بر خود اتکایی و بومی سازی است ولی این به معنای تامین صد درصدی نیازها به روش بومی نیست ولی بر خلاف بسیاری از کشورهای منطقه معتقد به تبدیل به زرادخانه تسلیحاتی نیستیم و از آنجا که همه تصمیمات در داخل کشور بدون فشار خارجی اتخاذ می شود برنامه تسلیحاتی کاملا منطقی و مبتنی بر نیاز و صرفه با حداقل هزینه را با هدف تامین و حفظ دفاع اطمینان بخش تدوین و پیگیری می کنیم . رژیم آمریکا و عامل منطقه ای آن یعنی رژیم صهیونیستی از بدو پیروزی انقلاب اسلامی در مقابل ملت ایران قرار گرفته و دشمن آن محسوب می شوند و برای بازدارندگی در مقابل آنها نیز برنامه های موثری اجرا کرده و امروز یک بازدارندگی تثبیت شده و فعالی را در مقابل آنها به نمایش گذاشته ایم. تنش هایی که آنها ایجاد می کنند جدید نیست . از امارات نام بردید ، مردم مسلمان امارات مانند سایر کشورها برادران ما هستند و لی حاکمان آنها دچار اشتباهات و لغزشهایی شده اند که آخرین مورد نیز کشاندن پای رژیم صهیونیستی به منطقه حساس خلیج فارس است و قطعا رژیمی که بی ثباتی در منطقه پیرامونی را برای خود سازنده تلقی می کند هر جا حضور پیدا کند منشا فساد و نامنی خواهد بود.
ما از گذشته در حوزه دفاعی – فنی همکاریهای خوبی با فدراسیون روسیه داشته ایم و این همکاریها ادامه دارد که بخشی از آنها نیز مربوط به تامین تسلیحات و تجهیزات است.
 
آیا ایران برنامه‌ای برای پاسخگویی به ماجرای حادث شده برای هواپیمایی ماهان در سوریه دارد؟ پاسخ ایران چگونه خواهد بود؟
هیچ اقدام سوء تروریستهای آمریکایی علیه منافع ایران تاکنون نه تنها بی پاسخ نمانده بلکه با پاسخ های چند گانه ای نیز مواجه شده که در موارد متعدد خود آنها هم ترجیح داده اند در مورد آنها سکوت کنند .آنچه مسلم است پاسخ ما به این تروریستها مشابه کار بزدلانه ای که آنها علیه مسافران غیر نظامی و بی دفاع یک خط هوایی مسافری انجام دادند نخواهد بود.
 
طی سال گذشته ایران در حوزه نظامی چه دستاوردهایی داشته است؟
 صنعت دفاعی ما یک صنعت بومی و پویاست و در همه حوزه ها روند پیشرفت مناسب و مستمری را دارد لیکن اولویتهایی که داریم روی میزان پیشرفت در حوزه های مختلف در مقاطع زمانی متفاوت است . در برنامه چهار ساله وزارت دفاع که در سال پایانی آن هستیم اولویت بر ارتقای قابلیت های دفاع راهبردی قرار داده شده نه به این معنی که حوزه های غیر راهبردی کنار گذاشته شوند.
سال گذشته دستاوردهای ارزشمندی در حوزه موشکی داشتیم که چند روز پیش رونمایی شدند هم در موشکهای بالستیک سوخت جامد که قدرت تاکتیکی بالایی دارد و هم در موشکهای کروز دریایی با برد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر که به یادبود دو شهید عزیزمان یعنی شهید سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس نام این دو قهرمان ملی ایران و عراق بر آنها گذاشته شد. بلا تردید این قدرت تاکتیکی در افزایش قابلیتهای راهبردی ما موثر خواهد بود.
در صنعت پدافند هوایی روند توسعه همچنان ادامه دارد و پیشرفتهای خوبی در سامانه های پدافندی ضد کروز و سامانه های چابک پدافند هوایی دست یافته ایم و محصولات جدیدی در زمینه پدافند هوایی شناورها معرفی خواهیم کرد.
در موشکهای ضد زره به تنوع و قابلیتهای بسیار خوبی دست یافته ایم . هوشمند سازی مهمات از دیگر رویکردهایی بوده که موفقیتهای خوبی هم داشته است. انواع خودروها و تجهیزات زرهی در داخل تولید می شود که شامل تانک ، نفر بر و خودروهای تخصصی و تاکتیکی می شود.
در صنعت هوایی با معرفی جت آموزشی یاسین و با رسیدن آن به مرحله تولید ، چرخه کامل هواپیماهای آموزشی خلبانی را بومی می کنیم . در این صنعت هم اکنون هم جنگنده سبک و هم بالگرد بومی داریم و در رابطه با موتور هواپیما نیز گام های خوبی برداشته ایم و خط تولید اولین موتور توربوجت ملی راه اندازی شد و اولین موتور توربوفن سبک نیز بومی سازی شد. در این صنعت در زمینه پهپاد پیشرفتهای بسیار خوبی داریم و در رده قدرتهای اول جهان قرار گرفته ایم.
در صنعت دریایی انواع شناورها ی سطحی و زیر سطحی را طراحی و تولید کرده ایم و به ویژه در زمینه تسلیح شناورها به انواع تسلیحات پیشرفته گام های محکمی برداشته ایم که نمونه آن موشک کروز دریایی ابومهدی با برد بیش از هزار کیلومتر است.
انتهای پیام/
محصولات جدیدی در حوزه پدافند هوایی شناورها معرفی می‌کنیم خبرگزاری فارس


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار