روحانی در افتتاح طرح‌های وزارت صمت؛

توطئه دشمنان، تعطیلی اقتصاد ایران به بهانه کرونا بود

1399/06/04 - 11:55 - کد خبر: 25780 نسخه چاپی

نصر: رئیس‌جمهور گفت: توطئه‌ای در آغاز کرونا از سوی دشمنان ما وجود داشت که همه کارها باید تعطیل شود و وقتی ما اعلام کردیم کسب و کارها باید باز شود، آنها خیلی عصبانی شدند.

به گزارش نصر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: بسیار خوشحال هستیم که در هفته دولت باز هم موفق به افتتاح طرح بزرگ معدنی و صنعتی شدیم برای مثال توسعه معادن طلا، هم اکتشاف و هم استخراج، اهمیت ویژه‌ای برای ما دارد.

دولت حاضر است برای معادن طلا سرمایه‌گذاری ویژه‌ای انجام دهد
وی عنوان کرد: همانطور که امروز معادن و پتروشیمی ما خوشبختانه توانسته است جای صادرات نفت را برای ما بگیرد، گسترش معادن طلا و استخراج آن به نوعی می‌تواند جایگزین ارز خارجی شود و کار بزرگی است که در کشور انجام می‌شود. همین جا به وزارت صمت اعلام می‌کنم دولت حاضر است برای معادن طلا سرمایه گذاری ویژه ای انجام دهد.
روحانی گفت: اینکه ما توانستیم تولید طلا را نسبت به سال ۹۲ به ۱۴ برابر برسانیم، یکسال پیش رو هم حتماً قادر به یک تحول بزرگ هستیم. مسأله حفظ طلا و معادنش متفاوت است و طلا می‌تواند پشتوانه پول ما باشد و در صنایع بسیار حساس کاربرد داشته باشد. بنابراین دولت حاضر است در این زمینه تلاش بیشتری انجام دهد و کمک بیشتری داشته باشد.
رئیس‌جمهور افزود: اینکه در آمارهای امروز تبیین شد که در چهار ماهه امسال به نسبت به چهار ماهه سال گذشته دارای رشد هستیم و اینکه بیان شد که در فولاد، دنیا بخاطر مسأله کرونا در این چهار ماهه شش درصد کاهش داشته و ما ۱۰ درصد افزایش داشتیم، بسیار مهم است.
روحانی تصریح کرد: می‌خواهم از تمام بنگاه‌های تولیدی که پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت کردند تشکر کنم. همین امروز شنیدم در این کارخانه عظیم آهن اسفنجی هیچ مبتلا به کرونایی نداشتیم و همه در حال کار کردن هستند که حدود یک میلیون تن آهن اسفنجی به ما در سال تحویل می‌دهد.

توطئه دشمنان، تعطیلی کارهای اقتصادی ما به بهانه کرونا بود
رئیس‌جمهور گفت: توطئه‌ای در آغاز کرونا از سوی دشمنان ما وجود داشت که همه کارها باید تعطیل شود و وقتی ما اوایل فروردین اعلام کردیم کسب و کارها باید باز شود و از آغاز کرونا اعلام کردیم واحدهای تولیدی نباید تعطیل شود خیلی عصبانی شدند و رسانه‌های بیگانه داشتند خودکشی می‌کردند که دولت اصلاً برای جان مردم ارزش قائل نیست و می‌خواستند کشور را به بحران ببرند و همه چیز تعطیل شود و مانند کشورهای خودشان که برای نان و آب و وسایل بهداشتی صف بستند، ما هم به این وضعیت دچار شویم.
وی خاطرنشان کرد: به نظر من یک کار بسیار دقیقی ستاد ملی کرونا از ابتدا با هوشمندی انجام داد و آن این بود که تولیدهای ضروری حتی برای یک ساعت نباید تعطیل شود و همه بنگاه‌های تولیدی باید به فعالیت خود ادامه دهند و کسب و کارها هم بعد از مدت زمانی گشایش پیدا کرد و بنابراین کار بزرگی انجام گرفت.

سه نفر از رهبران دنیا به من گفتند شما الگوی ما در کرونا هستید
روحانی تاکید کرد: ما گفتیم نان و جان توامان با هم قابل استحصال است به شرطی که دقیقاً پروتکل‌ها را اجرا کنند. سه نفر از رهبران دنیا به من گفتند کار شما در کرونا برای ما الگو شد که چگونه با کرونا مقابله کنیم و در عین حال فعالیت‌های اقتصادی انجام دهیم.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: نکته دیگر در بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل است. ما از آغاز دولت دوازدهم به فکر انجام نوسازی بزرگی برای حمل و نقل بودیم و همه چیز انجام گرفته بود. آنجایی که قرار بود از خارج قطعات وارد کنیم و شرکت‌هایی که بنا بود بسازند و قرار بود تمام ناوگان را نوسازی کنیم. مسأله ای که ترامپ در سال ۹۷ انجام داد و خیانتی که به دنیا و ملت آمریکا و ایران کرد و عهد و پیمان را زیر پا گذاشت باعث شد دچار مشکل شدیم اما این نوسازی باید به شکل دیگر ادامه پیدا کند و از هر راهی که امکانپذیر است ناوگان خود را نوسازی کنیم. در اینجا از همه رانندگان کامیون که حمل و نقل را برای یک ساعت متوقف نکردند و پروتکل‌ها را رعایت کردند و تمام بار بنادر را به انبارها منتقل کردند، تشکر می‌کنم.
روحانی تاکید کرد: هر زمان به بنادر کشور نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که میلیون‌ها تن بار است و همیشه سه تا چهار میلیون تن کالای اساسی در بندر است و کار بسیار عظیمی رانندگان عزیز ما انجام دادند و از آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

وزارت صمت از خام فروشی زعفران و سنگ‌های قیمتی جلوگیری کند
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روز یکشنبه به مناسبت هفته دولت گفت: ایشان روی مسأله خام فروشی مجدد تاکید کردند. قبلاً هم ایشان همواره به این مسأله تاکید می‌کردند و از سنگ‌های قیمتی و زعفران اسم بردند. از وزارت صمت می‌خواهم در این دو مورد خاص که رهبری نام بردند تلاش ویژه‌ای انجام دهند. دولت آماده است در زمینه بسته بندی به ویژه در بخش زعفران که طلای قرمز ماست و همچنین در سنگ‌های قیمتی که مقام معظم رهبری فرمودند، کار ویژه‌ای انجام بگیرد.
روحانی گفت: همین جا اعلام می‌کنم در زمینه سرمایه گذاری کمک صورت گیرد البته باید بخش خصوصی سرمایه گذاری کند و ما باید در همه جهات کمک کنیم که مردم بتوانند در این زمینه فعالیت مضاعفی انجام دهند. از اینکه در هفته دولت باز هم در فولاد رشد و جهش داشتیم تشکر می‌کنم.
رئیس‌جمهور بیان کرد: ما در یک روز افتتاح کارخانه بزرگ آهنگ اسفنجی را داریم که نزدیک به یک میلیون تن محصول برای ما به ارمغان می‌آورد و خوشحالیم که پتروشیمی و فولاد در این سال‌های سخت و فشار دشمن، یعنی از ۹۷ تا ۹۹، بخش بزرگی از مشکلات ما را جبران و ارز مورد نیاز کشور را تامین کردند. از همه کارگران، مهندشان و مدیران به ویژه در بخش صنعت و معادن تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانیم راه و مسیر استقلال خود را در سایه فرهنگ عاشورا و فرهنگ امام حسین علیه السلام ادامه دهیم.‌
انتهای پیام/
 توطئه دشمنان، تعطیلی اقتصاد ایران به بهانه کرونا بود خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار