رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه؛

6 هزار 400 میلیارد ریال اعتبار جدید صرف احیای دریاچه ارومیه می‌شود

1399/06/01 - 14:00 - کد خبر: 25604 نسخه چاپی

نصر: رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در آخرین جلسه هیات دولت، ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اختصاص به طرح‌های ملی ستاد احیای دریاچه ارومیه مصوب شد که صرف تکمیل طرح‌های نیمه تمام در این بخش می شود.

به گزارش نصر، تصویب فرهاد سرخوش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار با اعلام اینکه این میزان اعتبار مصوب به زودی اختصاص می‌یابد، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید از همان روزهای آغازین خود، عزم جدی برای جامه عمل پوشاندن به مطالبه مردم آذربایجان در احیای دریاچه ارومیه داشت که در همین راستا اعلام می‌شود با اختصاص این اعتبار مصوب، هیچ کمبود منابعی برای اتمام طرح‌های ملی ستاد احیای نخواهیم داشت.
 وی، تکمیل فاز سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و فاز نخست تصفیه خانه فاضلاب تبریز، پکیج کامل خط انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه و طرح‌های مهم کشاورزی از جمله آبیاری تحت فشار اراضی کشاورزی را از جمله طرح‌های ستاد احیای دانست که از این اعتبار مصوب هیات دولت برای احیای دریاچه ارومیه بهره‌مند خواهند شد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به تداوم فصل گرما و تبخیر بالای آب در حوضه آبریز دریاچه، گفت: وسعت نگین آبی آذربایجان هم‌اکنون به ۲ هزار و ۸۶۹ کیلومترمربع رسیده است.
وی با اشاره به اینکه حجم آب دریاچه ارومیه نیز به رقم سه میلیارد و ۶۱۰ میلیون مترمکعب رسیده، افزود: تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۳۶ سانتی‌متر رسیده است.
سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال‌جاری و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به این دریاچه هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و دی امسال همزمان با سفر رییس جمهوری به استان افتتاح می‌شود.
با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بینجامد.
قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.
هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌ ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
انتهای پیام/
6 هزار 400 میلیارد ریال اعتبار جدید صرف احیای دریاچه ارومیه می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار