خبر/

دو کوهنورد در سبلان جان باختند

1399/06/01 - 11:01 - کد خبر: 25573 نسخه چاپی

نصر: دو کوهنورد روز جمعه به هنگام صعود به قله سبلان بر اثر حوادث جداگانه جان خود را از دست دادند.

به گزارش نصر، رییس جمعیت هلال احمر مشگین‌شهر به خبرنگار گفت: پس از گزارش فوت کوهنورد ۶۵ ساله اهل آذربایجان‌شرقی، امدادگران تیم امداد کوهستان این جمعیت به محل حادثه در نزدیک جان پناه و زیر یخچال سبلان  اعزام شدند.
شهرام ابراهیمی افزود: این کوهنورد بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست داده بود و جسد وی پس از ساعت‌ها تلاش امدادگران به سردخانه بیمارستان ولیعصر مشگین‌شهر منتقل شد.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان اردبیل هم از جانباختن کوهنورد ۴۲ ساله ای در سبلان خبر داد و گفت:  با گزارش این حادثه  ۳ تیم عملیاتی از پایگاه امداد و نجات کوهستان شهرستان مشگین شهر و یک تیم واکنش سریع استان متشکل از  ۲۲ نفر با یک دستگاه بالگرد امداد هوایی و ۳ دستگاه خودروی آمبولانس به منطقه حادثه اعزام شدند.
رامین معبودی افزود: فرد سقوط کرده قبل از رسیدن تیم های عملیاتی جمعیت هلال احمر استان اردبیل جان باخته بود که پس ۱۶ ساعت تلاش طاقت فرسا پیکر کوهنورد پس از تثبیت بر روی بسکت به پناهگاه و سپس  به بیمارستان ولیعصر(عج) مشگین شهر انتقال  یافت.
قله۴۸۱۱ متری سبلان در ۲۵ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر واقع شده و هر سال پذیرای بیش از ۱۰۰ هزار کوهنورد داخلی و خارجی می‌باشد.
سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه ، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است.
همچنین برخی کوه سبلان را محل ظهور و زیست زرتشت می‌دانند و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد شود.
برای این کوه عظیم ۶۰ کیلومتر طول و ۴۵ کیلومتر پهنا تخمین می‌زنند و وسعت تقریبی آن نزدیک به ۶ هزار کیلومتر مربع است.
کوهستان سبلان سه قله معروف دارد که قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و ۲ قله دیگر آن به هرم و کسری معروف هستند.
امتداد کوه سبلان شرقی ـ غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه‌داغ آن را به رشته کوه ارسباران متصل می کند.
در بالاترین نقطه کوه سبلان دریاچه‌ای در حد یک هکتار در نوک قله و در محل فوران گدازه شکل گرفته که تنها سه ماه از فصل تابستان آب آن ذوب شده و در مابقی ایام سال یخ می‌بندد.
انتهای پیام/
دو کوهنورد در سبلان جان باختند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار