خبر/

بومی‌سازی و تولید کیت‌های تشخیص سرطان ها در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی

1399/05/28 - 13:11 - کد خبر: 25387 نسخه چاپی

نصر: فناوران یکی از شرکت‌های دانش محور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، موفق به بومی‌سازی و تولید کیت‌های تشخیص جهش‌های سوماتیکی ژن های K-Ras ، B-raf و Jak۲ با روش Real-Time PCR شدند.

به گزارش نصر، مهدی حقی موسس شرکت  زینو آراز ویرا  زیست مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه تبریز در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: جهش های ژنتیکی در سرطان ها از نظر فارماکوژنتیکی اهمیت فراوانی دارند و تشخیص این جهش ها به دلیل سوماتیکی بودن نیازمند روشهایی با فناوری بالا مانند Real-Time PCR با استفاده از پروب های نشان دار است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه برای تامین نیاز کشور  به این محصولات، سالانه  میلیون ها دلار ارز  از کشور خارج می شود و  واردات این محصولات در بسیاری از موارد با مشکلات و تاخیر های فراوان انجام می شود، تصریح کرد: کیت تشخیص جهش های ژن K-Ras  و B-raf  در تشخیص نوع جهش سوماتیکی در سرطان ها خصوصا  سرطان های روده و ریه و تعیین نوع داروی موثر مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته وی این کیت توسط شرکت زینو آراز ویرا زیست  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با روش Real-Time PCR بومی سازی و تولید شده است. قیمت نمونه های خارجی این کیت برای 50 تست بالای 3000 دلار است و  نمونه تولید شده توسط این شرکت  با قیمت کمتر از یک چهارم مشابه خارجی  قابل عرضه می باشد.
 عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه تبریز  اضافه کرد:کیت تشخیص جهش ژن Jak2  برای تشخیص جهش سوماتیک نقطه‌ای V617F  در ژن JAK2 و تخمین ریسک در بیماران مبتلا به سرطان های خونی پلی سیتمی ورا، ترومبوسیتمی و لوسمی پرومیلوسیتیک و همچنین بررسی پاسخ به درمان های اختصاصی با هدف JAK2 بکار می رود.
او یادآور شد: قیمت خارجی این کیت برای 50 تست بالای 2000 دلار می باشد و محصول تولید شرکت زینو آراز ویرا زیست  با کمتر از یک چهارم قیمت نمونه خارجی  قابل عرضه است.
به گفته وی شرکت زینو آراز ویرا زیست از  سال 1397 با هدف بومی سازی و تولید فناوری های زیستی و پزشکی در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی مستقر گردید و  علاوه بر تولید کیت های مذکور هم اکنون در زمینه تولید  محصولات مختلف با فناوری های بالا در حوزه بیوتکنولوژی فعالیت می کند.
انتهای پیام/
بومی‌سازی و تولید کیت‌های تشخیص سرطان ها در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار