خبر/

نخست‌وزیر عراق امروز راهی واشنگتن می‌شود

1399/05/27 - 22:40 - کد خبر: 25358 نسخه چاپی

نصر: نخست‌وزیر عراق فردا (سه شنبه) در راس هیات سیاسی - اقتصادی برای تکمیل گفت و گوهای راهبردی با مقامات آمریکا راهی واشنگتن می‌شود.

به گزارش نصر، شماری از رسانه‌های عراقی نزدیک به دولت، امروز برنامه کامل سفر سه روزه «مصطفی الکاظمی» و هیات همراه وی را به واشنگتن منتشر کردند.
طبق این برنامه، وزیران امور خارجه، نفت، برق، دفاع و مهاجرین و رانده‌شدگان، نخست‌وزیر عراق را در این سفر همراهی می‌کنند.
آیین استقبال اولیه از نخست‌وزیر عراق در یک پایگاه نظامی در حومه واشنگتن موسوم به «پایگاه آندرو» صورت می‌گیرد و در صورت مناسب بودن هوا، مراسم رسمی در پایتخت آمریکا برگزار خواهد شد.
دومین دور گفت وگوهای راهبردی بین عراق و آمریکا با حضور وزیران امور خارجه دو کشور، روز چهارشنبه (پس فردا) در ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا برگزار می‌شود.
نخستین دور این گفت وگوها از طریق تلویزیون‌های مدار بسته در 11 ژوئن گذشته (22 خرداد)  با حضور کارشناسان برجسته وزارت امور خارجه دو کشور برگزار شد.
دیدار الکاظمی و «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا بعد از انجام آزمایش‌های پزشکی برای هیات عراقی، بعد از ظهر پنجشنبه آینده (9 شب به وقت بغداد) برگزار خواهد شد.
همچنین اعلام شده است که در این سفر پرونده‌های دو جانبه بین عراق و آمریکا و مسائل مورد اهتمام مشترک افزون بر همکاری در زمینه‌های امنیتی، انرژی، بهداشت، اقتصاد و سرمایه‌گذاری و راهکار ارتقا این مناسبات بحث و گفت وگو می‌شود.
راهکارهای برخورد با شیوع «ویروس کرونا» و همکاری دو جانبه در راستای منافع دو کشور از دیگر پرونده‌های مورد بحث در این سفر عنوان شده است.
در این برنامه به بحث درباره خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک عراق اشاره نشده و این در حالی است که جریان‌های سیاسی عراقی یکی از اولویت‌های گفت و گوهای راهبردی با واشنگتن را اخراج نظامیان این کشور از خاک عراق می‌دانند.
انتهای پیام/
نخست‌وزیر عراق امروز راهی واشنگتن می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار