وزیر بهداشت؛

تحقیقات باید به سمت بهتر شدن زندگی مردم برود

1399/05/23 - 16:48 - کد خبر: 25122 نسخه چاپی

نصر: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پروژه‌های تحقیقاتی را باید به سمت بهتر شدن زندگی مردم و باز کردن گره‌های ناشی از تحریم و حل مشکلات نظام ارائه خدمت پیش ببریم.

به گزارش نصر، سعید نمکی روز پنجشنبه در همایش بررسی شیوه‌های دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: ۶ برنامه توسعه قبل از انقلاب و ۶ برنامه توسعه ملی پس از پیروزی انقلاب در کشور داشتیم. در این ۱۲ برنامه آنچه که اهمیت داشت این بود که ما چقدر نفت و میعانات گازی داریم و تا چه اندازه می‌توانیم با آنها زیرساخت‌ها را توسعه دهیم، اما هرگز فکر نکردیم که جای انسان توسعه یافته در این توسعه یافتگی کجاست. در ادبیات توسعه، انسان ابزار توسعه نیست، بلکه انسان هدف نهایی توسعه یافتگی است و این موضوع در مسیر آموزش و پژوهش محقق می‌شود. کشورهایی که به امر پژوهش اهمیت ویژه داده‌اند، بسیار موفق بوده‌اند. در کشور ما متاسفانه در امر پژوهش، راه طولانی مانده که باید طی کنیم.
وی ادامه داد: در امر پژوهش باید کارهای بیشتری را انجام دهیم و آن را از دوره دبستان باید آغاز کنیم. معتقدم که پژوهش باید از مدرسه شروع و این روحیه جست‌وجوگری بین فرزندان نهادینه شود. اگر در مملکتی دانش آموزان روحیه جست‌وجوگر داشته و معلمان نیز روحیه پاسخگویی داشتند، آن مملکت در ریل توسعه یافتگی خواهد افتاد.
نمکی بیان کرد: امروزه در دانشگاه‌های علوم پزشکی به امر پژوهش اهمیت زیادی داده می‌شود که مایه افتخار ماست، زیرا راه را به سمت مرجعیت علمی هموار می‌سازد.
وی اظهار کرد: پژوهش‌های ما می‌توانند جنبه‌های مختلفی داشته باشند. مردم از فرهیختگان انتظار دارند که راه حل‌هایی را پیدا کرده تا گره‌های نظام سلامت را باز کنند؛ همان‌طور که بعد از شیوع بیماری کرونا در عرض حدود ۵۵ روز از وارد کننده به صادر کننده تجهیزات پزشکی رسیدیم و حتی یک بیمار پشت در بیمارستان‌ها معطل نماند، در حالی‌که امکانات‌مان محدود بوده و به ازای هر هزار نفر جمعیت دارای ۱.۶ تخت بیمارستانی هستیم. با این حال در بحران کرونا، ۱۱۰۰ تخت آی سی یو در مدت یک ماه راه اندازی شد.
وزیر بهداشت افزود: بودجه پژوهش کم است. باید بدانیم که کشور سخت‌ترین سال اقتصادی بعد از انقلاب را طی می‌کند، اما به این معنی نیست که در امر پژوهش عقب مانده‌ایم و کمتر سرمایه گذاری می‌کنیم، بلکه درصدد هستیم که مشکلات موجود را برطرف کنیم.
نمکی گفت: بخش خصوصی پا به عرصه پژوهش نمی‌گذارد و شاید دلیلش این باشد که ما بخش خصوصی مقتدر نداریم. در کشورهایی که حوزه پژوهش بسیار رشد می‌کند، به دلیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه است.
وزیر بهداشت بیان کرد: در حال حاضر هزار شرکت دانش بنیان در کشور تشکیل شده است و امیدوارم حاصل این پژوهش‌ها تبدیل به محصول شود تا مشکلات مردم برطرف شود.
انتهای پیام/
 تحقیقات باید به سمت بهتر شدن زندگی مردم برود خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار