مدیرعامل نمایشگاه بین المللی تبریز:

نمایشگاه‌ها را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌کنیم

1399/05/23 - 12:19 - کد خبر: 25089 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل نمایشگاه بین المللی تبریز گفت: بر اساس مجوز کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی، نمایشگاه بین المللی تبریز اجازه برگزاری ۶۲ نمایشگاه را در سال ۹۹ دارد که به جز دو نمایشگاهی که به دلیل شرایط کرونایی لغو شد بقیه را با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار می‌کنیم.

به گزارش نصر، حبیب ماهوتی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تبریز، اولین نمایشگاه کشور را بعد از شیوع کرونا برگزار کرد، گفت: اکنون تمامی شرایط سنجیده شده و زمینه لازم برای رعایت بهتر و بیشتر پروتکل‌های بهداشتی در حین برگزاری نمایشگاه ها فراهم شده است.
براساس این گزارش، وی با بیان این‌که تمامی نمایشگاه‌ها در تبریز با دستور و هماهنگی ستاد استانی مقابله با کرونا برگزار می‌شود، افزود: در طی چند ماه اخیر توانستیم نمایشگاه‌های عمومی را هم‌چون نمایشگاه جهیزیه، تخصصی تر برگزار کنیم تا از آمدن و تجمع بیشتر مردم جلوگیری شود.
وی ادامه داد: نمایشگاه متالوژی و ریخته گری نیز با سطح بسیار بالا و فوق تخصصی برگزار شد که حتی در کشور بازتاب بسیار خوبی داشت، زیرا هرچند که در متراژ پایینی انجام گرفت اما به دلیل حضور شرکت‌های قدرتمند، بسیار با کیفیت بود و بیش از ۹۰ درصد غرفه داران نیز رضایت کاملی داشتند.
ماهوتی با اشاره به برگزاری نمایشگاه علمی و تخصصی رنوتکس امسال در تبریز، گفت: این نمایشگاه با برنامه ریزی‌های انجام گرفته بسیار قدرتمند و خوب در آبان ماه سال جاری در محل نمایشگاه‌های بین المللی تبریز برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: اولین نمایشگاه پس از دهه محرم نیز دومین نمایشگاه تخصصی کتاب‌های آموزشی و کمک آموزشی ایران_تبریز در روزهای ۱۱ الی ۱۷ شهریور برگزار می‌شود.
وی متذکر شد: در راستای حمایت از کتاب فروشی‌های سطح شهر، سعی می‌کنیم تا فقط شرکت‌های قوی و بزرگ در این نمایشگاه حضور داشته باشند و اجازه حضور برای فروشندگان کوچک داده نشود تا خرید و فروش کتاب در کتاب فروشی‌ها نیز انجام گیرد و ضربه‌ای به این صنف در سطح شهر وارد نشود.
مدیر عامل نمایشگاه بین المللی تبریز در خصوص نحوه برگزاری نمایشگاه در شرایط کرونایی، اظهار کرد: غرفه‌ها با فاصله زیادی برپا خواهند شد به طوری که در هر سالن ۱۰۰ غرفه حضور می‌یابند.
وی با تاکید بر این‌که نمایشگاه بین المللی تبریز برای اولین بار در کشور، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کرده است، گفت: تمامی اماکن حتی محل قدم زدن مردم، نیمکت‌ها، غرفه‌ها، لباس و دست و پای افراد و تمامی اجناس هر غرفه دائم در حال ضدعفونی است، مردم از یک در وارد سالن شده و از در دیگری خارج می‌شوند و کف سالن نیز به صورت دائم و چرخشی با دستگاه‌ها ضدعفونی می‌شود.
وی با اشاره به توزیع رایگان روزانه نزدیک به ۲۸ هزار ماسک در حین برگزاری نمایشگاه ها گفت: امسال مجوز برگزاری نمایشگاه‌های مختلفی چون هیجدهمین نمایشگاه صنعت دام و طیور، ماشین آلات کشاورزی، قطعات یدکی خودرو، ماشین آلات صنایع جوب، لوازم خانگی، صنعت حمل و نقل و فلزات گرانبها، جواهرات و ماشین آلات مربوطه و ... در تبریز صادر شده است.
ماهوتی در خصوص ماجرای تعطیلی نمایشگاه جهزیه پس از برگزاری یک روزه، اظهار کرد: مجوز برگزاری تمامی نمایشگاه‌های تبریز در سال گذشته صادر شده است و نزدیک به ۳۰ مدیرکل نیز آن را امضا کرده‌اند، هم‌چنین بنده شخصا از آقای استاندار و رئیس ستاد استانی مقابله با کرونا نیز مجوز برگزاری نمایشگاه جهیزیه را گرفته بودم.
وی ادامه داد: عصر روز برگزاری این نمایشگاه، مسئولان بهداشت و عوامل سازمان صمت حضور داشتند و از نحوه اجرای پروتکل‌ها بسیار راضی بودند با این حال نصف شب با بنده تماس گرفتند که نمایشگاه جهیزیه به دلیل عمومی بودن و تجمع زیاد افراد باید تعطیل شود و ادعا کردند که ستاد استانی مقابله با کرونا نیز برای آن مجوزی صادر نکرد است.
وی افزود: به این دلیل نمایشگاه را در روز دوم تعطیل کردیم تا رایزنی‌ها اتفاق افتد که در این راستا تعدادی از غرفه داران مهمان، به محل استانداری رفتند که با ستاد کرونا صحبت کنند و این موضوع بدون هرگونه مشکلی حل شد و از فردای آن روز، نمایشگاه با چهار ساعت اضافه کاری از ساعت ۱۱ صبح برگزار شد.
وی با اشاره به تعطیلی نمایشگاه تبریز در اسفندماه سال گذشته، اظهار کرد: در طول دوران تعطیلی کرونا حتی یک نفر هم تعدیل نداشتیم بلکه تعدادی افراد جدید نیز به مجموعه اضافه شده‌اند.
وی تاکید کرد: به تمامی کارکنان، ماسک و مواد ضدعفونی به وفور داده می‌شود، در زمان‌های مشخص تب سنجی نیز انجام می‌گیرد و خوشبختانه تاکنون موارد مثبت کرونایی در این مجموعه ثبت نشده است.
ماهوتی در خصوص خسارت نمایشگاه بین المللی تبریز در ایام کرونایی، اظهار کرد: نمی‌توان دقیق گفت که چقدر خسارت دیدیم اما بالای هفت میلیارد تومان تنها در اسفندماه سال گذشته ضرر کردیم، سه نمایشگاه مهم در فروردین ماه لغو و در مرداد برگزار شد، غرفه‌های خارجی هم حضور نداشتند که از نظر ارزی خسارت وارد شد.
وی افزود: حتی برخی غرفه داران داخلی هم به دلیل وضعیت قرمز کرونایی آذربایجان شرقی در نمایشگاه شرکت نمی‌کنند ‌که بر این اساس از نظر مالی خسارات بالایی داشتیم اما از نظر معنوی توانستیم با برگزاری محدود نمایشگاه‌ها وجهه خود را در بین شرکت‌های داخلی حفظ کنیم.
وی گفت: با وجود تمامی خسارت‌ها اما توانستیم نمایشگاه‌ها را هرچند محدود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حتی بدون سود مالی برگزار کنیم؛ تنها بالای ۲۵۰ میلیون تومان در نمایشگاه جهیزیه هزینه مواد ضدعفونی پرداخت کردیم.
وی اظهار کرد: تولیدکنندگان با هزاران برنامه به نمایشگاه می‌آیند و برای فروش و عرضه محصولات خود وقت می‌گذارند، نمی‌توان کمر این تولیدکنندگان را شکست و با تعطیلی نمایشگاه، چرخ‌های اقتصاد را دچار مشکل کرد..
وی ادامه داد: نمایشگاه بین المللی تبریز هم‌چون بازار مدرنی است که تهویه دارد و هزاران بار بهتر از بازارهای سطح شهر است، پس بهتر است هر زمان که بازارهای شهر تعطیل شدند، نمایشگاه‌ها را نیز تعطیل کنند.
ماهوتی با اشاره به گسترش نمایشگاه بین المللی تبریز، گفت: از سال ۱۴۰۰ تغییراتی در داخل سالن‌ها، تجهیزات بیرون سالن‌ها و نماها رخ خواهد داد و برخی سالن‌های کوچک نیز تجمیع خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: نمایشگاه بین المللی تبریز، اولین نمایشگاه بزرگ سطح کشور از نظر برگزاری، بهره وری و تجهیزات محسوب می‌شود و در راستای بهبود و توسعه نیز قدم برمی‌دارد.
انتهای پیام/
 نمایشگاه‌ها را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌کنیم خبرگزاری ایسنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار