مدیر جهادکشاورزی هوراند؛

رتبه اول تولید سماق کشور متعلق به شهرستان هوراند است

1399/05/22 - 10:43 - کد خبر: 25020 نسخه چاپی

نصر: مدیر جهادکشاورزی هوراند از آغاز برداشت سماق در سطح بیش از ۷۰۰ هکتار از باغات این شهرستان خبر داد و گفت: این شهرستان رتبه اول تولید سماق در کشور را دارد.

به گزارش نصر، احد طایری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه هوراند یکی از مهم ترین قطب های تولید سماق در کشور است، افزود: سماق این شهرستان در دل جنگل های ارسباران آذربایجان شرقی تولید و به عنوان مرغوب ترین سماق کشور محسوب می شود.
وی پیش بینی کرد ۵۶۰ تن محصول از باغات سماق شهرستان هوراند برداشت شود.
وی با اشاره به مساحت ۷۰۰ هکتاری سماق در این شهرستان، خاطرنشان کرد: از این مقدار ۵۵۰ هکتار به صورت جنگلی و ۱۵۰ هکتار به صورت دست کاشت است، همچنین سماق هوراند از لحاظ کیفیت، رنگ و طعم رتبه اول کشور را دارد و محصول تولیدی همه ساله پس از برداشت در پنج کارگاه سماق کوبی منطقه در شرایط بهداشتی فرآوری و بسته بندی می شود.
طایری ادامه داد: با تلاش کارشناسان مرکز جهادکشاورزی چهاردانگه در سال ۹۷ نمونه هایی از ارقام پربار و با کیفیت منطقه شناسایی و به موسسه بیوتکنولوژی کشاورزی آذربایجان شرقی انتقال یافت که با تلاش محققان این موسسه برای اولین بار در کشور، کشت بافت سماق انجام شد و امسال اولین نمونه از نهال های کشت بافت سماق تولید و برای کشت در منطقه به مرکز چهاردانگه انتقال یافت که پس از سازگاری با شرایط محیطی در باغ الگویی سماق به مساحت یک هکتار در روستای آقبراز کشت شد.
مدیر جهادکشاورزی هوراند ابراز امیدواری کرد هم در زمینه تولید قدم مثبتی برداشته شود و هم اراضی شیبدار شهرستان به باغ های سماق که بومی منطقه است، تبدیل شود تا هم از لحاظ اقتصادی کمک حال کشاورزان باشد و هم از فرسایش خاک جلوگیری و در راستای احیای جنگل های ارسباران قدم کوچکی برداشته شود .
وی با بیان اینکه سماق به لحاظ ارزش غذایی و دارویی، یکی از محصولات منحصر به فرد بخش چهاردانگه از توابع هوراند می باشد که این شهرستان را به پایتخت سماق کشور تبدیل کرده است، افزود: بخش عمده این محصول از طریق خشک کردن و فرآوری در کارگاه های سماق کوبی فعال در منطقه، به بازارهای هدف عرضه می شود.
عملیات برداشت محصول سماق در شهرستان هوراند از اواخر مردادماه آغاز و تا پایان این فصل ادامه می یابد.
انتهای پیام/
رتبه اول تولید سماق کشور متعلق به شهرستان هوراند است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار