پاسخ سازمان سنجش به چند سوال درباره آزمون کارشناسی ارشد

1399/05/17 - 15:21 - کد خبر: 24719 نسخه چاپی

نصر: مسوولان سازمان سنجش آموزش کشور به چند سوال درباره کنکور کارشناسی ارشد پاسخ دادند.

به گزارش نصر، سازمان سنجش آموزش کشور با تشکر و قدردانی از تمامی دستگاه‌های کشوری و لشکری که در امر برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال جاری به این سازمان کمک کرده‌اند به استحضار مردم شریف ایران و داوطلبان می‌رساند، در شرایط بیماری کووید ۱۹ که محدودیت‌های ناشی از آن هماهنگی و مشارکت نهادها و دستگا‌‌‌‌‌‌ه­‌های متعدد را برای اجرای برنامه‌های ملی می­‌طلبد، اجرای آزمون سراسری ورود به دوره­‌های کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹ با تعداد ۳۲۱۵۰۴ شرکت کننده، در ۸۰ شهر و ۱۲۳۲ حوزه آزمونی، به صورت هم زمان، در اولین روز برگزاری این آزمون، صحنه‌هایی از همدلی ملی را به نمایش گذاشت.
اجرای آزمون سراسری ورود به دوره­‌های کارشناسی ارشد که نمادی از استمرار جریان علمی کشور است، به تأیید ناظران رسمی با رعایت حداکثری الزامات بهداشتی برگزار شد. در تمام برنامه‌­ریزی­‌های اجرایی برای آزمون، مبنا دستورالعمل­‌ها، الزامات ستاد ملی مقابله با کرونا و مصوبات وزارت بهداشت بود و اصل اساسی آن رعایت اصول بهداشتی و حفاظت از سلامت شرکت­‌کنندگان و مجریان، در عین حال حفظ کیفیت آزمون بود.  سازمان سنجش آموزش کشور برای تنویر افکار عمومی و اطمینان مردم عزیزمان و برای شفاف سازی و کمک به حفظ سلامت روانی جامعه  ضرورت دید که موارد زیر را به اطلاع مردم شریف برساند:
بخش اول:  نظر سنجی
بلافاصله پس از  اتمام آزمون با نظارت معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ساعت ۱۳:۳۰ برای ۲۶۰۰۰۰ نفر داوطلبانی که کارت ورود به جلسه آزمون را برای صبح پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹ دریافت کرده بودند و در سر جلسه حاضر بودند پیامک نظر سنجی با سه سوال زیر ارسال کرد:
سوال ۱: آیا اصول بهداشتی در برگزاری آزمون در حوزه رعایت شده بود؟
سوال۲: فاصله صندلی ها حداقل ۱.۲ متر رعایت شده بود ؟
سوال ۳: الزامات بهداشتی توسط عوامل اجرایی ( ماسک، رعایت فاصله  از یکدیگر و داوطلبان ) رعایت شده بود؟
تا ساعت ۱۷ روز پنجشنبه حدود ۸۳۰۰۰ نفر پاسخ دادند و پس از استخراج نتایج ۹۱ درصد  گفتند که اصول بهداشتی در حوزه رعایت شده بود. ۵/۸۷ درصد داوطلبان اظهار داشتند که فاصله صندلی‌ها رعایت شده بود. ۹۳ درصد هم اظهار داشتند که الزامات بهداشتی توسط عوامل اجرایی رعایت شده بود.
بخش دوم:  توضیحاتی در ارتباط به مطالب و عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی
۱- عکس‌های خبرگزاری ایسنا از تالار افضل دانشگاه شهید باهنر کرمان جزو اولین عکس‌هایی بود که در فضای مجازی بازتاب وسیعی پیدا کرد که حتی مشاور رسانه‌ایی وزیر بهداشت بصورت استوری در اینستاگرام پخش کرد و مطالب غیر واقعی به مجریان و ناظران آزمون که شامل وزارت علوم و بهداشت می­‌شود نسبت داد عکس‌های خبرگزاری ایسنا شامل سه عکس زیر بود.
بلافاصله پس از انتشار این عکس ‌از سازمان سنجش آموزش کشور با دانشگاه شهید باهنر تماس گرفت و توضیح خواست و مسوولین دانشگاه اظهار داشتند این عکس‌ها با تکنیک‌های عکاسی از قبیل زاویه گرفته شده است و غیر واقعی است و با توجه به حضور ناظر بهداشت و نمایندگان ناظر از آنها خواسته شد عکس­‌های واقعی برای سازمان ارسال شود که بلافاصله دو عکس زیر از همان سالن به سازمان ارسال شد.
 
پس از مسجل شدن غیر واقعی بودن عکس‌های خبرگزاری ایسنا ، سازمان  با ایسنا تماس گرفت و مسوولین خبرگزاری فوق الذکر تایید کردند که عکس برای جذابیت عکس­برداری بوده و مربوط به زاویه عکسبرداری و سایر تکنیک‌­ها بوده و مشکلی ندارد اما سازمان اصرار کرد که خبرگزاری ایسنا به جای اینکه این عکس را حذف کند توضیح دهد که حتماً خبرگزاری محترم ایسنا توضیح خواهند داد.
کما اینکه تعدادی از خبرگزاری‌های منصف از قبیل خبرگزاری دانشجو (snn.ir) به این نکته عکاسی توجه کردند و توضیح دادند. عکس مورد اشاره مربوط به تالار افضل دانشگاه شهید باهنر کرمان بوده و تعداد حاضران این حوزه ۳۹۲ نفر در اولین روز آزمون بوده است. باتوجه به نظرسنجی پیامکی انجام شده با نظارت وزارت بهداشت تعداد ۱۵۷ نفر از داوطلبان حاضر در جلسه تالار فوق در نظرسنجی شرکت نموده و پاسخ سؤالات یاد شده را ارسال نمودند که میزان رضایتمندی از اصول بهداشتی در برگزاری آزمون به میزان ۲/۹۶ درصد رعایت فاصله صندلی ، ۸۲ درصد و رعایت الزامات بهداشتی توسط عوامل اجرایی 3/94 درصد بوده است. سازمان سنجش آموزش کشور با قاطعیت اعلام می دارد که فاصله صندلی‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در این حوزه بصورت کامل رعایت شده است.
۲- تصاویر دیگر که در فضای رسانه‌ایی بازتاب وسیعی پیدا کرد تصاویری بود که بصورت استوری  توسط یکی از اساتید دانشگاه تهران در شبکه‌های مجازی  بصورت زیر پخش شده است.
تصویر منتشر شده مربوط به شهرک آزمایش شهر تبریز بوده و اصولا سازمان سنجش آموزش کشور در آن منطقه آزمونی نداشته است و با توجه به توضیحات همکاران دانشگاه تبریز مربوط به امتحانات کتبی رانندگی بوده است و ارتباطی به آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ نداشته است. لذا مطالب  گفته شده توسط این فرد کذب  و جعلی بوده  که در راستای  تشویش اذهان عمومی و مشوش کردن جامعه و پروژه بی­‌اعتمادسازی و بی‌­اعتبار سازمان­‌های مورد اعتماد مردم عزیزمان طراحی شده و می‌­شود. سازمان سنجش آموزش کشور از ایشان بصورت قانونی در خصوص مطالب و تصاویر کذب ایشان در آزمون دکتری شکایت کرده است و در این مورد هم بصورت جدی و حقوقی پیگیری خواهد کرد.
۳- یک تعدادی عکس  منتسب به ورودی حوزه ها منتشر شده است که برای سازمان سنجش آموزش کشور  صحت یا سقم این عکس‌ها مشخص نیست و پس از رسیدن گزارش های رسمی ناظران سازمان و وزارت بهداشت در صورت ضرورت توضیح داده خواهد شد.
۴-  در فضای مجازی بعضاً از فاصله ۲ متری و ضرورت اشغال تنها ۲۰ درصد فضای سالن‌ها گفته می شود و مبنای زیر سوال بردن پروتکل‌های بهداشتی شده است. به اطلاع مردم شریف می رساند آزمون کارشناسی ارشد بر مبنای پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت انجام می شود و در آزمون تحصیلات تکمیلی مبنا فاصله‌های قبلی ابلاغی حداقل ۱.۲ متر تا ۱.۶ متر است و توافقات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و وزاری محترم علوم و بهداشت مربوط به آزمون سراسری بوده و شامل آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ نمی باشد (هرچند که تاکنون ابلاغیه‌ای برای برگزاری آزمون سراسری به این سازمان بصورت رسمی ارسال نشده است). بدیهی است موارد مورد توافق و ابلاغی برای آزمون سراسری در اواخر مرداد ماه براساس پروتکل های ابلاغی اجرایی خواهد شد.
در پایان سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تبریک روز خبرنگار به همکاران رسانه‌­ای در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران ، خبرگزاری‌­ها ، از همکاری صمیمانه و صادقانه آنها در انعکاس صحیح اخبار و اطلاع رسانی به داوطلبان تشکر می‌­کند.
انتهای پیام/
 
پاسخ سازمان سنجش به چند سوال درباره آزمون کارشناسی ارشد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار