مشاور مجری طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی کشور؛

هفتمین منظومه روستایی کشور در خلخال اجرا می‌شود

1399/05/16 - 13:20 - کد خبر: 24670 نسخه چاپی

نصر: مشاور مجری طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: هفتمین طرح از مجموعه طرح‌های منظومه‌های روستایی بنیاد مسکن در روستاهای خلخال اجرا می‌شود.

به گزارش نصر، سیداحمد حیدریان روز پنجشنبه در جلسه هماهنگی اجرای این طرح در خلخال افزود: این طرح از طرح‌های موفق در توسعه ،عمران و اشتغال روستایی است و بخش شاهرود شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل برای اجرای آن انتخاب شده است.
وی با بیان اینکه از زمان شناسایی طرح‌های مورد هدف منظومه توسعه پایدار روستایی در خلخال که از اوایل خرداد امسال آغاز شده تاکنون ظرفیت‌های موجود برای اجرای این طرح‌ها در سطح ۳۳ روستای بخش شاهرود خلخال شناسایی و مورد ارزیابی قرار گرفته، اظهارداشت: بر اساس برنامه‌ریزی بنیاد مسکن طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی در ۱۰۰ نقطه کشور اجرا می‌شود.
وی گفت: تاکنون ۲۰۰ طرح در بخش‌های مختلف توسعه زراعت ،دامداری ،باغداری ،گردشگری ،زنبورداری ، ورزش و خدمات از سوی متقاضیان روستایی برای اجرای این طرح‌ها پیشنهاد شده است.
حیدریان افزود: با توجه به اهداف طرح برای پیشبرد در ۶ محور مورد هدف از ۲۰۰ طرح پیشنهادی مردم روستاهای منطقه ۱۱۰ طرح به لحاظ مغایرت با اهداف طرح حذف و پیش‌بینی می‌شود تا زمان عملیاتی شدن طرح‌ها ۴۰ طرح نیز از مجموع ۹۰ طرح باقیمانده حذف و ۵۰ طرح قابلیت اجرا داشته باشد.
وی تشریح کرد: از مجموع ۹۰ طرح باقیمانده از ۱۱۰ از مجموعه طرح‌های پیشنهادی مردم روستاهای منطقه شاهرود خلخال ۲۷ طرح در بخش توسعه دامداری ،۲۶ طرح در زمینه توسعه زراعت و باغداری ، ۳۰ طرح زنبورداری ،هفت طرح گردشگری ، یک طرح ورزشی و یک طرح در بخش خدمات است.
او با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد طرح‌های پیشنهادی مردم برای اجرای طرح منظومه‌های توسعه پایدار روستایی خلخال در بخش زراعت دامداری و باغداری است، گفت: با پایان کار پالایش طرح‌ها و انجام هماهنگی لازم با دستگاه‌های اجرایی از لحاظ قرار گرفتن این طرح‌ها در داخل مناطق حفاظت شده ،اراضی ملی و یا رفع هرگونه موانع اجرایی از اول شهریور امسال اجرای این طرح‌ها در هشت روستای هدف طرح اجرا خواهد شد.
او با اشاره به اینکه شهرستان‌های گچساران ، بابل کنار و طارم از جمله مناطق اجرای پایلوت طرح توسعه منظومه روستایی در کشور هستند که پیش از خلخال این طرح با موفقیت در آنها اجرا شده است، افزود: نتایج اجرای موفق این طرح‌ها در سه منطقه قبلی پایداری جمعیت روستایی و ایجاد اشتغال برای اهالی روستاهای محل طرح است.
حیدریان گفت: طرح توسعه پایدار منظومه روستایی بر اساس بند ح ماده ۱۹۴ قانون برنامه پنجم توسعه به پیشنهاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در چهارچوب طرح توسعه و عمران (جامع) ناحیه‌ای یا سایر طرح‌های فرادست تهیه شده است.
او افزود: ایجاد کسب و کارهای کوچک بویژه در زمینه‌های کشاورزی و بوم‌گردی و توسعه صنعت گردشگری از جمله اهداف و بخش‌های طرح توسعه پایدار منظومه روستایی است و تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان طرح‌ها از سوی صندوق کارآفرینی امید در روستاهای محل اجرا پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه در اجرای طرح منظومه‌های روستایی بنیاد با هدف پرهیز از موازی‌کاری از ورود به طرح‌های بنیاد علوی در دست اجرا در مناطق مختلف کشور از جمله خلخال پرهیز خواهد شد، تشریح کرد: درصد موفقیت اجرای این طرح مشروط به همکاری همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان با مجری طرح است.
مشاور مجری طرح منظومه‌های روستایی بنیاد مسکن همچنین گفت: پیش از این نیز در راستای اجرای طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی بنیاد مسکن در مناطق مختلف کشور دوره‌های آموزشی در زمینه‌های کشت زعفران و پرورش قارچ برای متقاضیان برگزار و گواهینامه فنی و حرفه‌ای برای بهره‌برداران صادر شد.
فرماندار خلخال نیز در این نشست با اعلام آمادگی جهت همکاری در اجرای این طرح در روستاهای بخش شاهرود گفت: برغم برخورداری این منطقه از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های بی‌شمار گردشگری نام خلخال همچنان در لیست مناطق محروم استان اردبیل است.
فریدون بابایی افزود: در حالی که در گذشته به ایجاد زیرساخت‌ها از جمله برق‌رسانی ،گازرسانی ،بهسازی معابر روستایی ،راه‌های ارتباطی و دیگر نیازهای روستایی این شهرستان توجه شده ولی از اشتغال جوانان روستایی غفلت و موجب خالی شدن روستاها از جمعیت جوان و مولد کار و تولید شده است.
انتهای پیام/
هفتمین منظومه روستایی کشور در خلخال اجرا می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار