مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی؛

۹۰ درصد واحدهای زلزله‌زده قطور آواربرداری شد

1399/05/15 - 14:10 - کد خبر: 24608 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه عملیات آواربرداری ۹۰ درصد واحدهای زلزله‌زده در منطقه قطور خوی پایان یافته، گفت: از مجموع ۶ هزار و ۱۳۰ واحد مسکونی خسارت دیده، چهار هزار و ۵۰۰ واحد احداثی بوده که از این تعداد نیز چهارهزار و ۸۷ واحد آواربرداری شده است.

به گزارش نصر، محمود بدلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: همچنین تاکنون پروانه ساخت سه هزار و ۴۲۸ واحد روستایی در این منطقه صادر شده است.
وی اضافه کرد: تاکنون ۲۱ واحد مسکونی زلزله‌زده قطور به بهره‌برداری رسیده که نشان دهنده سرعت قابل توجه اجرای پروژه ها در این منطقه است.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی تاکید کرد: همچنین تاکنون ٢ هزار و ۹۴۸ واحد در مرحله پی‌کنی، ۲ هزار و ۱۶۷ واحد در مرحله آرماتوربندی فونداسیون، یک‌هزار و ۹۲۶ واحد در مرحله فونداسیون و یک‌هزار و ۱۶۷ واحد در مرحله اسکلت بندی است.
بدلی بیان کرد: همچنین تاکنون ۴۲۳ واحد در مرحله دیوار چینی و  ۳۵۱ واحد در مرحله اجرای سقف است.
وی ادامه داد: مهمترین دلیل وارد شدن خسارت زیاد به خانه‌ها در زمین‌لرزه‌های خوی، وجود واحدهای مسکونی غیرمقاوم بوده است.
چهارم اسفندماه ١٣٩٨- ابتدا منطقه «قطور» و سپس «زرآباد» خوی با زمین‌لرزه نسبتا شدیدی لرزید که این امر در مجموع موجب مصدومیت حدود ۱۰۴ نفر، بستری شدن ۱۰ نفر، تلف شدن صدها راس دام، تخریب چهار هزار واحد مسکونی و وارد شدن خسارت جزئی به یکهزار واحد دیگر در روستاهای خوی و سلماس شد.
امدادگران و مسوولان آذربایجان‌غربی بلافاصله پس از زلزله اول در ساعت ۹:۲۲ راهی منطقه «قطور» شدند و ارزیابی میزان خسارت تا شامگاه همان روز ادامه داشت؛ تا اینکه در ساعت ۱۹:۳۰ زلزله نسبتا شدید دیگری به بزرگی ۵.۹ ریشتر «زرآباد» را لرزاند و خسارت‌های زلزله اول را دوچندان کرد؛ تا جایی که شبکه برق و مخابرات برای چند ساعت قطع شد اما در یک اقدام جهادی و پس از چند ساعت، زیرساخت‌ها دوباره در بامداد دوشنبه وصل شد.
زلزله دوم در «زرآباد» تنها چند مصدوم جزئی داشت اما تمرکز امدادگران و مسوولان بر روی آن موجب شد تا توزیع اقلام امدادی در بین زلزله‌زدگان قطور به فردای آن روز یعنی صبح روز «دوشنبه» موکول شود که متاسفانه برخی‌ها بلافاصله این تاخیر را در فضای مجازی به حساب نقصان کار گذاشتند.
اما امدادگران، مسوولان و حتی نیروهای سپاهی و مرزبانی که از نخستین ساعات پس از وقوع زلزله اول در منطقه حضور داشتند، از روز دوشنبه به بعد به صورت جهادی کمبودها را یکی پس از دیگری رفع کردند و بسیاری از افراد مطلع اکنون بر این عقیده هستند که دست‌اندرکاران ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌غربی در این حادثه غیرمترقبه، سنگ تمام گذاشتند.
انتهای پیام/
۹۰ درصد واحدهای زلزله‌زده قطور آواربرداری شد نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار