رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه؛

دفاتر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی متمرکز شد

1399/05/14 - 12:58 - کد خبر: 24516 نسخه چاپی

نصر: مدیریت دفاتر ستاد احیای دریاچه ارومیه که پیش از این به طور جداگانه در شهرهای ارومیه، تبریز و سنندج قرار داشت، در آذربایجان‌غربی متمرکز شده است.

به گزارش نصر، رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه روز سه شنبه در این خصوص به خبرنگار گفت: مدیریت دفاتر ستاد احیا در استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و کردستان متمرکز و مسوولیت‌های این دفاتر به آذربایجان‌غربی محول شد.
فرهاد سرخوش ادامه داد: دفاتر ستاد احیا در استان‌های آذربایجان‌شرقی و کردستان تعطیل نشده و نمایندگان این دفاتر جهت هماهنگی با دفتر استان‌ها فعال هستند.
وی با استقبال از محول کردن اختیارات کلی ستادهای احیای دریاچه ارومیه در منطقه به آذربایجان‌غربی گفت: این استان بیشترین دربرگیری با احیای دریاچه ارومیه را دارد و تمرکز واحد در احیای نگین آبی آذربایجان می‌تواند برنامه‌های دولت برای احیای این دریاچه را بهتر و سریع‌تر عملی کند.
تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه در اولین جلسه هیات دولت در سال ۱۳۹۲ مطرح شد که بیانگر توجه دولت تدبیر و امید به مطالبه مردم منطقه مبنی بر احیای دریاچه بود.
با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بینجامد.
قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.
هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌ ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
انتهای پیام/
دفاتر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی متمرکز شد خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار