مدیرکل گمرک بازرگان خبر داد:

تحقق صادرات حدود ۳۷ میلیون دلاری از مرز بازرگان

1399/05/12 - 12:00 - کد خبر: 24355 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری، به ارزش ۳۶ میلیون و ۶۷۲ هزار دلار کالا از این مرز صادر شده که رقم مناسبی با وجود مشکلات تجاری ناشی از کرونا در این مرز است.

به گزارش نصر، صادق نامدار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به کاهش ۵۶ درصدی ارزش صادرات از این مرز اظهار داشت: حجم کالاهای صادر شده در چهار ماهه سال جاری نیز با ۶۸ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۱ هزار و ۲۳۶ تن بوده که محصولات کشاورزی، پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی را شامل می‌شود.
وی اضافه کرد:  در این مدت تعداد اظهار نامه‌ها در این خصوص ۵۱۵ مورد بود که نسبت به مدت مشابه قبل ۷۱ درصد کاهش داشته است.
مدیرکل گمرک بازرگان با بیان اینکه کل دنیا با بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا مواجه شده است، اظهار داشت: با بازگشایی مجدد مرزها از خرداد، رونق صادرات از مرز بازرگان را شاهد هستیم.
وی همچنین به صادرات سایر گمرکات از مرز بازرگان نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت ۱۳۲ هزار و ۵۸۹ تن کالا به ارزش ۵۲۹ میلیون و ۳۳۶ هزار دلار از طریق این گمرک به خارج از کشور صادر شده که از نظر وزن ۸۰ درصد و ارزش دلاری ۵۹ درصد کاهش دارد.
نامدار افزود: همچنین در این مدت از لحاظ رتبه صادراتی، گمرک بازرگان در سطح کشور رتبه ۶۲ و در بین گمرکات استان نیز رتبه سوم را به خود اختصاص داده است
حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.
گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.
گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.
آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.
انتهای پیام/
تحقق صادرات حدود ۳۷ میلیون دلاری از مرز بازرگان خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار