دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان؛

ویروس کرونا از طریق ارتباطات مادر و نوزاد منتقل می‌شود

1399/05/12 - 10:52 - کد خبر: 24345 نسخه چاپی

نصر: دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: ویروس کرونا از طریق ارتباطات مادر و فرزند منتقل می‌شود و اگر مادر علامت بیماری را نداشته باشد می‌تواند با رعایت اصول بهداشتی و ریسک کمتری به نوزاد شیر بدهد.

به گزارش نصر، اصغر مرزبان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: هم اکنون ویروس کرونا سن و جنس نمی‌شناسد چرا که افراد در هر سنی مستعد ابتلا و درگیر شدن با این بیماری هستند.
وی با بیان اینکه قبل از تعطیلات عید نوروز و فروردین، اطلاعات کافی درخصوص ویروس کرونا کسب نشده بود، تصریح کرد: باید به نسبت فراوانی جمعیت شیرخوار، نوزاد و کودک در مقایسه با بزرگسال توجه کرد و بررسی این موارد نشان می دهد که نوزادان نیز به کووید- ۱۹ مبتلا می شوند.
این فوق تخصص نوزادان درخصوص انتقال ویروس کرونا از مادر به نوزاد گفت: مادر باردار به طور معمول  ۲ تا سه هفته  قبل از اینکه به اتاق زایمان هدایت شوند، اگر در یک محیط  آلوده به ویروس قرار گرفته باشد، ریسک ابتلای نوزاد به این بیماری وجود دارد و در این میان اطلاعات جدیدی که به دست آمده  از اهمیت این موضوع حکایت دارد.
وی با اشاره به اینکه کودکان، نوزادان هم درگیر بیماری کووید - ۱۹ شده اند، اضافه کرد: نوع علامت بالینی بیماری در این گروه‌های سنی نسبت به قبل و بعد از فروردین متفاوت شده و با توجه به اینکه که چهره این ویروس در هر زمانی، تغییراتی پیدا کرده، برای همین مکانیزم اثری که این ویروس با بدن دارد و واکنش هر سیستم بدنی، در هر شخصی بسته به شرایط بیماری زمینه‌ای و سن و سال، متفاوت است.
مرزبان افزود: بر این مبنا بطور معمول نوزاد متولدشده از یک مادر با علامت بالینی غیرمعمول و تب، باید از نظر عفونت باکتری هم بررسی شود.
به گفته دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی استان زنجان، در صورتی که مادر خیلی بدحال باشد مشخص است که شرایط برای وی برقراری ارتباط با نوزاد مناسب نیست، اما اگر مادر، سرفه‌های غیر معمول و علامت بالینی هم نداشته باشد، می‌تواند با رعایت اصول محافظتی و بهداشتی ازجمله شستن مکرر دست‌ها، ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی، با کمک یک فرد دیگر با نوزاد ارتباط برقرار کند.
وی اضافه کرد: تا کنون هنوز مسجل نشده است که آیا بیماری کرونا از شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود یا خیر، اما به تازگی یک موردی گزارش شده که کرونا از جفت مادر و بند ناف به نوزاد منتقل شده و بعد از تولد علامت‌دار بوده و آزمایش کرونانی او مثبت اعلام شده است.
به گزارش ایرنا،  تاکنون ۳۰۶ هزار و ۷۵۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۱۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است.
انتهای پیام/
ویروس کرونا از طریق ارتباطات مادر و نوزاد منتقل می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار