دبیر شورای اسلامی شهر تبریز:

زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری در تبریز گسترش یابد

1399/05/11 - 14:32 - کد خبر: 24301 نسخه چاپی

نصر: دبیر شورای اسلامی شهر تبریز گفت: دوچرخه به عنوان نمود حمل و نقل پاک با ده‌ها مزیت برای زندگی و مدیریت شهری، باید متن اصلی فعالیت ماه‌های آتی شهرداری تبریز باشد.

به گزارش نصر، سعید نیکوخصلت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کاهش حمل و نقل از طریق خودرو و توجه به شهر هوشمند اولویت اصلی شورای شهر بوده و مدیریت با رویکرد محلی و حمل و نقل عمومی و پاک باید هدف سیاست‌های مدیریت شهری امروزی باشد.
وی با اشاره به مزایای استفاده از دوچرخه بیان کرد: در دنیای مدرنیته، بهره‌گیری از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقل پاک، مزایایی همچون سلامتی جامعه، بهبود گذران اوقات فراغت، کاهش ترافیک شهری، کاهش آلودگی هوا نیز عاید شهر و شهروندان می‌شود.
وی ادامه داد: در کنار این موارد، کاهش هزینه‌های زندگی، کاهش مصرف بنزین، حفظ ارز، ترافیک روان، جذب سرمایه‌گذار در شهر پاک، سلامتی و شادابی جامعه، کاهش هزینه‌های درمانی، طول عمر آسفالت شهری و رعایت فاصله اجتماعی مربوط به عصر جدید، ماحصل مزایای جانبی استفاده از دوچرخه به عنوان نمود حمل و نقل پاک نقشی اساسی در توسعه پایدار شهری دارد.
دبیر شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به عملکرد معاونت عمرانی شهرداری تبریز در بحث دوچرخه‌سواری، خاطرنشان کرد: اخبار خوبی از پروژه‌های معاونت عمرانی در بحث دوچرخه‌سواری به‌دست آوردیم که شامل مسیر جدید دوچرخه در پارک‌های ائل گولی، ائل باغی و عباس‌میرزا است که طرح مطالعاتی آن‌ها انجام شده و در آستانه عملیاتی شدن هستند.
وی ادامه داد: علاوه بر آن مسیر سه‌راهی اهر- آرپا دره‌سی تا باغمیشه، چایکنار تا پارک بزرگ به طول ۲۵ کیلومتر و داخل پارک بزرگ از پروژه‌های کلان در حوزه احداث زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری است که امیدواریم به زودی تحقق یابد.
وی با اشاره به تصمیمات جزیره‌ای در بحث احداث زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری در سالیان گذشته نیز گفت: تصمیمات ما در بحث دوچرخه‌سواری جزیره‌ای بوده و چون طرح جامعی در این زمینه شکل نگرفته است، کارائی لازم را نداشته‌ایم.
نیکوخصلت افزود: به دنبال، طرح جامع و وحدت رویه در مناطق دهگانه شهرداری برای احداث مسیرهای دوچرخه‌سواری هستیم.
وی با اشاره به ضرورت تغییر عادت‌های مدیریت‌شهری بیان کرد: باید همچون شهرهای توسعه‌یافته دنیا به دنبال تغییر رفتار و ذائقه مردم و همچنین مدیریت شهری از سمت سنتی به سوی مدرنیته باشیم.
دبیر شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: اگر قرار است حمل و نقلی در شهر باشد، باید حمل و نقل پاک همچون وسایل نقلیه برقی، پیاده‌راه و دوچرخه باشد.
وی با تاکید بر لزوم آماده شدن طرح جامع از سوی مدیریت ترافیک و توجه به مطالبات و نظرات تخصصی تشکل‌های مردم‌نهاد در این زمینه، گفت: فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد و مطالبات شهروندان شایسته قدردانی است و تلاش داریم در جلسات آتی خود به بررسی نکته نظرات فنی متخصصین امر توجه کنیم.
به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، وی در پایان اظهار کرد: بایستی مطالبه‌ای عمومی از سوی شهروندان و از مجاری قانونی برای اختصاص یارانه خرید دوچرخه و احداث زیرساخت‌های شهری از دولت شکل بگیرد که موضوع استفاده از دوچرخه و در کل حمل و نقل پاک، در برنامه کاری دولت باشد.
انتهای پیام/
 زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری در تبریز گسترش یابد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار