روحانی در ستاد ملی مقابله با کرونا؛

عبور ۱۰ استان از پیک کرونا/ پروتکلهای ماه محرم را همه باید اجرا کنند

1399/05/11 - 11:08 - کد خبر: 24271 نسخه چاپی

نصر: رئیس جمهور با بیان اینکه تمام مقرراتی که از روز اول تا الان توسط وزارت بهداشت اعلام شده، همچنان به قوت خود باقی است، گفت: اقدامات سختگیرانه خود را در این شرایط باید ادامه دهیم.

به گزارش نصر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: از همه مردمی که با ستاد ملی کرونا و مسیر سلامت جامعه همکاری می‌کنند، تشکر می‌کنم. امروز در ستاد ملی کرونا گزارش آمار و ارقام استان‌ها امیدوار کننده بود. حدود ۱۰ استان در هفته‌های قبل در شرایط سختی بودند و امروز از پیک بیماری عبور کردند و مسیر کمتر دشواری پیش روی آنهاست.
روحانی افزود: چند استان دیگر هم به تلاش و همکاری مردم نیاز دارد تا بتوانند از پیک عبور کنند. تا امروز هر استانی که یک دور وارد پیک بیماری شده و مشکلات پیک را دیده و عبور کرده و شرایطش عادی شده است، ما تا الان شاهد پیک دوم نبودیم. اگر مردم به همین صورت مراعات کنند حتماً خبرهای خوشی را در هفته‌های آینده شاهد خواهیم بود. ادارات، بانک‌ها، مراکز عمومی به خوبی پروتکل‌های بهداشتی را مراعات می‌کنند. ما نیازمندیم کسی که تخلف می‌کند باید با فرد متخلف برخورد کنیم.

نحوه برخورد با متخلفین را وزارت کشور و بهداشت تدوین می‌کنند
رئیس‌جمهور تصریح کرد: در ماه محرم مقرراتی که می‌گذاریم باید مسئولین مساجد، تکایا و هیئات مسئولیت بپذیرند و آن کسی که مسئول می‌شود، اگر رعایت نکرد باید با او برخورد شود و نحوه برخورد با متخلفین هم وزارت کشور و وزارت بهداشت با کمک هم تدوین می‌کنند و ما در ستاد ملی کرونا تصویب خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: تمام مقرراتی که از روز اول تا الان توسط وزارت بهداشت اعلام شده، همچنان به قوت خود باقی است تا روزی که همین وزارت بهداشت به مردم بگوید واکسن این بیماری در دسترس است و شرایط تغییر کرده است. ما باید همه مقررات را مراعات کنیم و اقدامات سختگیرانه خود را در این شرایط باید ادامه دهیم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: راهبرد در مقابله با کرونا تغییر نکرده است و همان راهبرد قبلی است. اولین قدم آموزش و آگاهی و توضیح دادن به مردم است، مردم باید با خطرات و علائم این ویروس آموزش داده شوند. هنوز هم با کارهایی که شده، کم است. مردم باید مسائل بهداشتی را بر هر چیزی مقدم بشمارند. مساله الزام ماسک را همه باید مراعات کنند.

اجتماعات تا اطلاع ثانوی در سراسر کشور ممنوع است
روحانی با بیان اینکه اجتماعات همچنان محدود است، گفت: در شرایط فعلی تا اطلاع ثانوی هر نوع اجتماعی اعم از عزاداری، عروسی، میهمانی، سمینار، جشنواره ممنوع است. این مساله استانی نیست و سراسری است.
وی افزود: باید با متخلفین برخورد شود، یعنی همانطور که اعلام می‌شود ادارات ما ۸۰ درصد یا بیشتر مراعات کردند، اگر کسی هم مراعات نکرد باید تنبیه شود. مثلاً در آمار باید اعلام شود در تهران یا سراسر کشور این تعداد افراد از اداره اخراج شدند یا غیبت برای آنها ثبت شد. افراد متخلف را باید شناسایی بکنیم و به طور کلی اعلام کنیم. همانطور که پلمب را اعلام می‌کنیم، این مساله را هم باید بگوییم.

باید مجازات افراد متخلف را اعلام کنیم
رئیس‌جمهور تصریح کرد: مردم باید بدانند این مجازات‌ها مورد تاکید نظام است. اگر کسی از خدمات عمومی محروم می‌شود باید ادارات اعلام کنند که مثلاً ۲۰۰ نفر مراجعه کردند و ۱۰ نفر چون پروتکل‌ها را رعایت نکرده بودند از ارائه خدمت محروم شدند. باید این مجازات‌ها را اعلام کنیم و اگر مجازات‌های دیگری نیاز است را اعلام کنیم.
روحانی با اشاره به روندت تست کرونا، اظهار کرد: راه مقابله ما با این ویروس این است که باید بدانیم چه کسی حامل این ویروس است، شاید خیلی‌ها علامت ظاهری نداشته باشند. بعد هر موقع افراد آلوده را شناسایی کردیم، باید او را از جامعه جدا کنیم، جدا کردن فرد آلوده از جامعه به عنوان یک وظیفه دوم است که باید انجام شود. مرحله بعد باید شناسایی کنیم که این فرد مبتلا با چه کسانی در تماس بوده و آن افراد را رهگیری کنیم.
وی تاکید کرد: تمام کشورهایی که در این زمینه توفیقی به دست آوردند از این راه بوده است که مسائل بهداشتی را الزامی کرده‌اند و افراد مبتلا را شناسایی و آنها را از جامعه جدا کردند و افرادی که با مبتلا در تماس بودند هم رهگیری و جدا کردند تا شرایط کشور یک شرایط مطلوبی شده است.

می‌توانیم افراد مبتلا را با موبایل رهگیری کنیم
رئیس‌جمهور گفت: یکسری کشورهایی هستند که سیستم مخصوص مانیتورینگ دارند که ما فعلاً چنین سیستم‌هایی نداریم. آنها این مانیتورینگ را از طریق موبایل انجام دادند. یعنی یک فردی که مبتلا است موبایلش رهگیری می‌شود که کجا رفته است. اگر وزارت بهداشت ما این کار را مطلوب بداند، اجرایش خیلی کار مشکلی نیست. وزارت ارتباطات ما می‌تواند امکانات خود را بسیج کند تا این کار را انجام دهیم.
روحانی تصریح کرد: آنچه امروز برای ما اهمیت دارد سه نکته است. اول اینکه سرعت انتشار این ویروس در بعضی نقاط سرعت فوق‌العاده‌ای می‌گیرد و یک مرتبه تعداد مبتلایان زیاد می‌شود و بیشتر از اینجا شروع می‌شود که در یک اجتماعی شرکت کردند و خارج شدند و در یک اجتماع ۲۰۰ نفره، بیست یا سی نفر همه علایم و آثار را دیدند و مبتلا شدند.
وی ادامه داد: به استان‌ها اختیاراتی دادیم تا ستادهای استانی بتوانند دستورالعمل‌هایی را برای اقدامات محدود کننده و سختگیرانه برای مدت یک هفته یا در صورت نیاز بیشتر، در آن استان‌ها ادامه دهند. نکته دوم اینکه، گفته می‌شود آنجا وضعش خوب است، اینجا قرمز یا هشدار است، آنجا سفید است، به خیلی چیزها مربوط می‌شود. تنها به این نیست که تعداد افراد مبتلا بیشتر یا کمتر شدند بلکه وابسته به امکانات ما در آن استان است. یک شهرستان را می‌بینید بیمارستان، تخت، آی سی یو و پزشک و پرستار کافی دارد، آنجا اگر ۱۰۰ تخت دارید، ۴۰ نفر هم مبتلا شوند عادی است و با ۱۰۰ تختی که دارید ۱۰ نفر هم بستری شوند مشکلی ندارید و اینجا همچنان سفید است.

باید دست وزارت بهداشت را برای استخدام نیرو باز بگذرایم
وی بیان کرد: ‌همین ۱۰ نفر در شهر دیگر ممکن است شرایط را عوض کند. آنجایی که تخت ما به جای ۱۰۰ تا، ۲۰ تا باشد. باید درصد درنظر بگیریم، اگر پنجاه درصد و ۶۰ درصد تخت ما اشغال شود می شود قرمز و اگر هزار تخت داریم حالا ۷۰ تا اشغال شود، قرمز نیست. پس به شرایط وابسته است که امکانات ما در شهرها چگونه است. البته نیروی انسانی هم جزء آنها است‌. ممکن است تخت داشته باشیم و نیروی انسانی ما به اندازه کافی نباشد و خسته شود.
رئیس‌جمهور گفت: البته مراعات مردم اصل است. وقتی مردم مراعات کنند کمک بزرگی در این راستا است و اگر خدای ناکرده مراعات نکنند مشکل زیادی را برای ما ایجاد می کند. یکی از مسائل مهمی که ما در آن تاکید داریم همچنان تقویت بخش سلامت ماست‌. تخت ویژه و آی سی یو، ونتیلاتور باید اضافه شود. مراکز اکسیژن باید اضافه شود. تعداد پرستار باید اضافه شود و امروز یکی از تصمیمات ما این بود، افرادی که به عنوان پرستاران جدید می خواهند استخدام شوند، آنهایی که قرارداد خدمت کار معین دارند یا شرکتی بودند و در ماه های گذشته فعالیت می کردند، صاحب امتیاز هستند و وزارت بهداشت و درمان می تواند در استخدام به آنها اولویت دهد. پس باید در بخش استخدام دست وزارت بهداشت و درمان را در حد ضرورت باز بگذرایم.
روحانی اضافه کرد: در تخت بیمارستانی دولت کاملا آماده است. قبلا هم دکتر نمکی اعلام کردند امسال بیشترین تخت را تا پایان سال آماده می‌کنیم و حدود ۸ هزار تخت جدید را افزایش می دهیم و آماده می کنیم. این جزء وظایف ماست که باید بخش درمان را تقویت کنیم تا فشار روی بخش درمان کاهش پیدا کند و به آرامش نسبی برسیم.

از سخنان حکیمانه رهبر انقلاب تشکر می‌کنم
وی بیان کرد: در اینجا لازم می‌دانم از سخنان حکیمانه و مجتهدانه روز گذشته رهبر معظم انقلاب تشکر کنم. نکته بسیار مهمی در بیانات ایشان در این زمینه بود و آن اینکه مرجع نهایی که متولی امر سلامت جامعه در شرایط فعلی است منحصرا ستاد ملی کرونا است‌. این مسأله مهمترین مسأله است. یعنی آدرس را عوض نکنیم و مسیر را اشتباه نرویم و در این خانه و آن خانه نرویم. یک خانه و یک در دارد و آن ستاد ملی کرونا است و مقرراتی که این ستاد وضع می‌کند برای همه لازم الاجرا است. حتی ایشان در بیان متواضعانه ای فرمودند خود من هم آنچه ستاد بگوید همان را اجرا و عمل می‌کنم.
رئیس جمهور تصریح کرد: ما محرم برای همه ما مهم است‌. مگر می شود کسی مسلمان، شیعه و ایرانی باشد و محرم برایش مهم نباشد. این ملتی که در طول قرن ها با عشق به امام حسین(ع) روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشته و با روحیه قوی در برابر انواع فشارها ایستادگی کرده مگر می‌تواند امام حسین را فراموش کند یا تعطیل کند؟ حتما محرم ما محرمی است که بوی عزاداری امام حسین(ع) به مشام همه خواهد رسید. حتما ما وقتی وارد خیابان می شویم به محض نگاه کردن به پرچم های سیاه و علائم و شعارها می فهمیم محرم آغاز شده است. هلال محرم را به خوبی و با شامه خود احساس می کنیم و با چشم می‌بینیم. فضا باید حسینی شود و در همه خیابان ها و کوچه ها دیده شود و به تعبیر آیت الله سیستانی که می‌گویند از همه پرچم و امکانات عزا استفاده شود اما مالکیت و حریم خصوصی افراد هم مراعات شود. نه اینکه بی اجازه روی دیوار مردم و بالا سر مردم بچسبانیم. باید فضا را سوگوارانه کنیم‌.
وی خاطرنشان کرد: زمانی ایام محرم آفریقا بودم، صبح اول محرم دیدم کاملا بعضی خیابان ها و کوچه ها در آن کشور فرق کرده و هر خانه ای پرچم سیاه نصب کرده و کاملا مشخص بود ماه محرم شروع شده است‌. در هندوستان که خیلی از آنها مسلمان نیستند و البته مسلمان های آنجا بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را دارند، روز تاسوعا سراسر هند را سیاه پوش می‌بینید. پس فضا را باید کاملا فضای حسینی و با شور و سوگوارانه کنیم‌. ممکن است نحوه عزاداری با سال‌های گذشته متفاوت باشد. ما باید پروتکل‌ها را مراعات کنیم. از ماسک استفاده و فاصله را مراعات کنیم و در یک مکان تجمع نداشته باشیم و در مکان‌های سرپوشیده مراعات کنیم.

دستورالعمل‌هایی که برای ماه محرم ابلاغ می‌شود را همه باید اجرا کنند
روحانی افزود: تمام دستورالعمل هایی که تا پایان هفته آینده مشخص می شود و به همه دستگاه ها ابلاغ می شود را همه باید اجرا کنند. امسال، صاحبان عزا در مجالس، مساجد و هیئت ها که تولیت امر را بر عهده دارند علاوه بر تمیز کردن، آماده کردن، دعوت از مداح و منبری، غذا دادن و ... وظیفه مهمتری بر عهده دارند و آن مراعات برای تضمین سلامت همه عزاداران حسینی است. عده‌ای وارد می شوند و عزاداری می کنند. می گوید اینها سالم آمدند و باید سلامت بروند. موضوع سلامت به عنوان یک وظیفه بر دوش همه متولیان امر و همه جوامع مدنی دینی است یعنی هیئت ها، حسینه‌ها و مساجد و باید احساس کنند این مسئولیت را امسال بر دوش دارند و همه باید با هم همکاری کنیم.
رئیس جمهور تاکید کرد: دشمنان ما به دنبال پیدا کردن بهانه هستند که بگویند فلان شهر چون عزاداری و اجتماع در خیابان بود، برای عزاداری تاسوعا و عاشورا است. نباید بگذاریم چنین بهانه ای دست دشمنان دین بیافتد. ما همانطور که باید عاشورا را زنده نگه داریم باید اهداف و آرمان عاشورا را هم زنده نگه داریم. یعنی همان عدل، آزادی، حیات مردم و سلامتی مردم. اصلا خود عاشورا و آن قیام عظیم برای حیات جامعه به پا شد.

تصمیمات خوبی برای کمک به مستاجرین گرفتیم
وی گفت: بنابراین باید امسال کاملا به نکاتی که در ماه محرم رعایت شود، توجه شود و ان شاءالله با مراعات تمام جوانب امر و همه پروتکل‌ها عزاداری شکوهمند داشته باشیم.
روحانی تاکید کرد: به نظر من نکته دیروز مقام معظم رهبری فصل الخطاب بود و برای همه روشن کرد چگونه باید عمل کنند و چگونه عزاداری و سوگواری کنند. امروز هم در جلسه خود ما تصمیمات خوبی اتخاذ کردیم. تصمیمات خوبی نسبت به مستاجرینی که در تنگنا هستند اتخاذ شد تا به آنها در زمینه ودیعه ای که می گذارند کمک کنیم. در مورد استخدام تصویب کردیم آنهایی که در کرونا فعال بودند باید امتیاز داشته باشند. برای شروع کار مدرسه در نیمه شهریور چارچوب های اصولی را تصمیم گرفتیم که بر این مبنا ان شاءالله بقیه موارد را وزارتخانه های مربوطه تدوین کنند و به تایید و تصویب نهایی برسانند.
انتهای پیام/
عبور ۱۰ استان از پیک کرونا/ پروتکلهای ماه محرم را همه باید اجرا کنند خبرگزاری مهر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار