گزارش/

فوتبال تبریز؛ از سودای آسیا تا ترس سقوط

1399/05/09 - 12:21 - کد خبر: 24204 نسخه چاپی

نصر: تراکتور و ماشین‌سازی در قامت دو تیم قدیمی و ریشه‌دار تبریز و منطقه شمال غرب، روزهای حساسی را در لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور سپری می‌کنند؛ بدین معنا که اولی سودای حضور در جام باشگاه‌های آسیا را در سر می پروراند و دیگری نگران سقوط به دسته اول در صورت ادامه روند فعلی است.

به گزارش نصر، تیم تراکتور تبریز فردا جمعه در ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز در حالی میزبان تیم پیکان است که این تیم برای بقا تلاش می کند، اما تراکتور هم باید با پیروزی بر میهمان خود از رقبای خود برای کسب سهمیه آسیایی عقب نماند.
شنیده ها حاکیست زمان برگزاری این بازی نیز از ساعت ۱۹ و ۴۵ دقیقه به ساعت ۲۰ روز جمعه تغییر یافته تا هواداران در شرایط کرونایی از شبکه های تلویزیون پی گیر این رقابت حساس باشند.  
تراکتور در هر چهار بازی آینده خود نیاز به تمام امتیازات دارد تا بتواند شانس کسب سهمیه آسیایی خود را زنده نگه دارد؛ در حالی که تراکتور در چهار بازی گذشته باخت نداشته اما نتوانسته تمام امتیازات بازی کسب کند و این آمار نگران کننده است.  
با بررسی بازی های تراکتور در دور رفت مقابل تیم هایی که بازی های باقی مانده تراکتورسازان با آنان است نیز مشخص می شود که این تیم نتایج قاطعی مقابل آنها نداشته است، تیم سرخ پوش تبریزی برابر پیکان تهران به برتری ۳ بر ۲ و برابر فولاد خوزستان هم به برتری یک بر صفر رسیده و باید این نتایج را در دور برگشت نیز تکرار کند.  
اما ۲ بازی دیگر تراکتورسازی تبریز با ماشین سازی و شاهین بوشهر است در حالی که تیم تراکتورسازی تبریز در بازی رفت نتوانسته در مصاف با همشهری خود یعنی ماشین‌سازان و شاهین بوشهر پیروز میدان شود.  
در بازی دور رفت ماشین سازی در تبریز به رغم میزبان بودن از عهده شاهین بوشهر برنیامد و با این تیم مساوی کرد تراکتورسازان این بار باید غرور را کنار بگذارند و به هر ترتیب  برای حفظ موقعیت و ماندن در جرگه مدعیان بتازند تا بازی های پیش رو را پیروز از میدان خارج شوند.
بنا به اظهار نظر کارشناسان فوتبال، تراکتور باید از اشتباهات خود سرمشق بگیرد تا با بازی های هوشمندانه و غیرتمندانه متکی بر منطق و تاکتیک تیمی بتواند ابتدا از سد تیم پیکان بگذرد و سپس سه بازی آینده خود را با پیروزی پشت سربگذارد.
اگر فولاد خوزستان بازی عقب افتاده خود را هم با پیروزی به پایان ببرد، چهار تیم استقلال تهران، سپاهان اصفهان، تراکتور تبریز و فولاد اهواز ۴۵ امتیازی می شوند و با شهر خودرو با ۴۳ امتیاز رقابت دوشادوش دارند و از این پنج تیم تنها ۲ تیم به مرحله حذفی (پلی اف)  لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا راه پیدا می کنند.
تراکتور تبریز در چهار بازی گذشته خود بدون باخت است و توانسته خود را در بین تیم های دوم تا چهارم جدول رده بندی تثبیت کند و در صورت پیروزی در مقابل پیکان نه تنها موقعیت خود را حفظ می کند بلکه به نوعی به ماشین سازی هم کمک می کند تا در رقابت با پیکان جهت بقا در لیگ برتر فوتبال ایران شانس بیشتر از قعرنشینان جدول رده بندی شود و خود نیز همچنان مدعی باقی بماند.  
اما تراکتور اگر می خواهد مانند برخی از بازی های طول فصل خود به اشتباهات فردی خود نبازد، باید در خط دفاعی و حمله خود هوشمندانه تر عمل کند چون در خط دفاعی و حمله خود در طول فصل به تناوب عملکرد مطمئنی نداشته است.
 محروم بودن اشکان دژاگه بر اساس اعلام سازمان لیگ مقابل بازی با پیکان کمی دست تیم تراکتور را تنگ کرده به رغم اینکه دژاگه از شرایط آرمانی خود دور بوده است اما می توانست ۲۰ دقیقه پایانی بازی تیم را به لحاظ تهاجمی و تجربه تیمی تقویت کند چون مجموع بازی های تراکتورسازی نشان داده که مهاجمان تیم در زمانی که تیم به گل و برد نیاز داشته انتظار هواداران را برآورده نکرده است.  
ساکت الهامی سرمربی تیم تراکتور تبریز در بازی پیش رو باید با آرایش تهاجمی خود فرصت تفکر را از پیکانی که در رده پانزدهم جدول که در خطر سقوط قرار دارد، بگیرد، ضمن اینکه تدابیر دفاعی لازم مقابل ضد حملات میزبان را اتخاذ کند تا غافلگیر نشود.  
ماشین سازی تبریز نیز در تهران به مصاف سایپا ۲۴ امتیازی که در رده چهاردهم قرار گرفته خواهد رفت که از حساسیت ویژه ای برخوردار است چون هر ۲ تیم خطر سقوط را احساس می کنند.  
ماشین سازی ۲۷ امتیازی گر چه در رده دهم جدول قرار دارد اما به علت نزدیکی امتیازات تیم های دهم تا پانزدهم جدول رده بندی همچنان ترس از سقوط به دست یک لیگ آزادگان را دارد البته از طرف دیگر امیدوار است که تراکتور با غلبه بر پیکان مانع از بهبود وضعیت این تیم قعر جدولی شود.  
ماشین سازی با سایپا و در هفته های آینده تراکتورسازی، پارس جم و صنعت نفت آبادان بازی دارد که هر مسابقه از حساسیت بالایی برخوردار است، اما ماشین سازی همچنان به لحاظ تغییر پیاپی سکانداری تیم تهدید می شود. 
عدم ثبات در سرمربیگری تیم، کار دست سبزقباهای تبریز داده و این بار نیز شنیده ها حاکیست که افاضلی سرمربی جدید تیم کرونا دارد(وضع جسمانی وی خوب است) بر این اساس دیدار مقابل سایپا از راه دور و همچنین توسط مربیان تیم هدایت می شود.  
تیم تراکتورسازی اکنون با ۴۵ امتیاز و به لحاظ تفاضل گل کمتر پایین تر از استقلال و سپاهان در رتبه چهارم قرار گرفته و پرسپولیس نیز قهرمانی خود را مسجل کرده است.  
تیم ماشین سازی تبریز نیز با ۲۷ امتیاز در رده دهم، تیم سایپا با ۲۴ امتیاز در رده چهاردهم و تیم پیکان با ۲۳ امتیاز در رتبه پانزدهم قرار گرفته و شاهین بوشهر با ۱۸ امتیاز در قعر جدول جای گرفته که همگی برای فرار از سقوط تلاش می کنند.
کنفدراسیون فوتبال آسیا بیشترین سهمیه کشورها را برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا اعلام کرد.
طبق اعلام AFC بیشترین سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا چه در منطقه غرب و چه در شرق ۳+۱ برای هر کشور خواهد بود.
بدین ترتیب از کشورهایی که موفق به کسب حداکثر سهمیه شوند، سه تیم به صورت مستقیم به لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا می‌کنند و یک تیم هم در پلی‌آف حضور پیدا خواهد کرد.
هنوز سهمیه دیگر کشورها اعلام نشده است اما به احتمال خیلی زیاد سهمیه ایران همان ۲+۲ باشد.
سال گذشته تیم‌های پرسپولیس و سپاهان به طور مستقیم به لیگ قهرمانان آسیا صعود کردند و استقلال و شهر خودرو هم از مرحله پلی‌آف جواز حضور در مرحله گروهی این رقابت‌ها را بدست آوردند.
انتهای پیام/
فوتبال تبریز؛ از سودای آسیا تا ترس سقوط خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار